Młodzieżowe trendy czytelnicze
Coraz częściej słyszy się, że młodzież niechętnie sięga po książki. Strzelińskie bibliotekarki z żalem przyznają, że obecnie ta grupa przychodzi do biblioteki rzadziej niż kiedyś. Nie ma wątpliwości, że mocno wpływa na to internet. Zgodnie podkreślają, że to rodzice powinni czytać dzieciom już od najmłodszych lat.
W ostatnim czasie czytelnictwo wśród młodych ludzi nieznacznie wzrosło. Na półkach bibliotek każdy znajdzie coś dla siebie, a termin, na jaki wypożyczymy książki, to cały miesiąc. Można go również przedłużyć osobiście, telefonicznie lub internetowo.
Książkowe hity
Postanowiliśmy przyjrzeć się czytelnictwu w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Strzelinie. Okazuje się, że w ubiegłym roku prawdziwym książkowym hitem wśród chłopców w wieku 8-12 lat był cykl „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Dużą popularnością cieszył się też cykl „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek.
Dzieci doskonale bawią się również podczas poznawania kolejnych książek z cyklu „Przygody Mikołajka”, których autorami są René Goscinny i Jean-Jacques Sempé. Coraz częściej młodzi czytelnicy sięgają również po książki z cyklu „Zapiski luzaka” Lincolna Peirce’a.
- Obecnie dzieci trudniej wdrażają się do czytania, więc wszelkie książki komiksowo-obrazkowe są bardzo mile widziane. W tym roku mamy też nową serię związaną z historią Polski. Obawiałyśmy się, czy będzie zainteresowanie. Okazało się, że książki są wypożyczane. To historia Polski na wesoło, np. „Jagiełło pod prysznicem”. Ogólnie, w wieku od 7 do 13 lat, jak zwykle królują królowe, księżniczki i wróżki. Mamy dużo książek na ten temat. Niedawno popularna stała się też tematyka koni – mówi bibliotekarka Dorota Czarnecka-Kolwitz.
Miłość i katastrofy
Jak dodaje, większość młodych czytelników do 16 lat to głównie dziewczyny. Wbrew pozorom, nie czytają głównie o miłości. Bardzo często sięgają po fantastykę, gdzie panują równoległe światy, nadprzyrodzone zdolności i katastrofy. Ubiegłoroczną nowością była popularna seria „Wojownicy” Erin Hunter, napisana z perspektywy kotów. Przygody Harry’ego Pottera są rozchwytywane szczególnie w czasie wakacji.
Dorota Czarnecka-Kolwitz podkreśla, że moda panuje także w świecie książek. Przez pewien czas niektóre pozycje są na topie, aby później poczekać na kolejną falę zainteresowania. Dawniej często wybierano takie tytuły jak m.in. „Miasto szkła”, „Miasto aniołów” czy „Więzień labiryntu”. Obecnie także są wypożyczane, ale mniej niż kiedyś. Spadek zainteresowania można zauważyć w przypadku książek fantasy Andrzeja Sapkowskiego.
Nasza rozmówczyni zaznacza, że nieco starsze czytelniczki szukają trochę ambitniejszej literatury. Głównie czytają wtedy powieści obyczajowe polskich autorek, jak Barbary Kosmowskiej, Doroty Terakowskiej czy Ewy Nowak. Nieustannym zainteresowaniem cieszy się seria „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz.
Ich przygody są najlepsze
W strzelińskiej bibliotece znajduje się też wiele książek literatury popularnonaukowej. Od gotowania, poprzez ptaki, zwierzęta, lasy, głębiny do dinozaurów. Najczęściej korzystają z nich młodzi czytelnicy, do 5 lat. Ale okazują się też pomocne dla nieco starszych uczniów. Na półkach są także prawie wszystkie książki podróżnicze z cyklu „Nela mała reporterka”, która opisuje swoje podróże po świecie.
Najbardziej przyszłościową grupą czytelników biblioteki są dzieci w wieku przedszkolnym. Ale okazuje się, że zapisane są już nawet 2-latki. Książki czytają im rodzice, a maluchy chętnie słuchają opowieści i oglądają kolorowe ilustracje.
Wśród najmłodszych również panują mody na konkretne tytuły. Dorota Czarnecka-Kolwitz zwraca jednak uwagę, że niezniszczalne są przygody Smerfów, Bolka i Lolka oraz Reksia. - Jeśli dzieci oglądają jakieś serialne telewizyjne, to chętnie wypożyczają takie książki. Przykładem są „Masza i niedźwiedź”, „Świnka Peppa”, „Strażak Sam”, „Listonosz Pat” czy „Muminki”. Absolutnym hitem jest seria „Kicia Kocia”. Dziewczynki czytają też edukacyjną serię kwadratowych książek dla dzieci „Mądra Mysz” , w skład której wchodzą obyczajowe opowiadania o przygodach Zuzi – mówi bibliotekarka.
Strzelińska biblioteka dziecięca to także liczne spotkania z autorami, lekcje biblioteczne, warsztaty i zajęcia. Zarówno dzieci, jak i młodzież chętnie uczestniczą w nich przez cały rok.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.