ZNAJDŹ NA STRONIE

Średniowieczny klasztor klarysek sąsiadował z kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Zakonnice mieszkały opodal kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. Tam modliły się i śpiewały. Były wśród nich prawdziwe arystokratki ówczesnych czasów.
Są co najmniej dwa powody, żeby przyjrzeć się bliżej bytności klarysek w Strzelinie. Pierwszy, to ten, że w różnych publikacjach pojawia się ten wątek, chociaż nie ma – póki co – w miarę pełnego opracowania dziejów Ubogich Sióstr Św. Klary (Ordo Sanctae Clarae – OSC) w Strzelinie. Drugi, nie mniej ważny, to fakt, że jedną z badaczek tematu była strzelinianka. Mowa, oczywiście, o śp. Irenie Czachorowskiej, która otrzymała tytuł doktora nauk historycznych na podstawie rozprawy „Ze studiów nad kwestią kobiecą w średniowieczu. Klaryski śląskie”. Praca powstała na Uniwersytecie Wrocławskim w 1967 r., a promotorem doktoratu była mediewistka prof. Ewa Maleczyńska.
Jakiś czas temu opublikowaliśmy na łamach „Słowa Regionu” artykuł o prawnuczce Jerzego z Podiebradu, króla Czech, która jako kilkuletnie dziecko przebywała u strzelińskich klarysek i tutaj zmarła.
Dzisiaj przypomnimy mniszki z książęcych rodów, które służyły Bogu i ludziom w w strzelińskim klasztorze Ubogich Sióstr Św. Klary. Źródłem będzie dla nas artykuł dr Patrycji Gąsiorowskiej opublikowany w krakowskiej „Naszej Przeszłości” tom 94 (2000 r.).
- Wybór drogi życiowej dziewcząt w dawnych czasach był całkowicie uzależniony od woli opiekuna (ojca, brata, krewnego). W średniowieczu kobieta miała w zasadzie tylko dwie możliwości wyboru: małżeństwo lub klasztor (aut maritus, aut murus), gdyż instytucja staropanieństwa w praktyce była (poza nielicznymi wyjątkami) nieznana i nieakceptowana. Wobec przeważającej liczby kobiet nad mężczyznami, a w związku z tym niemożnością znalezienia dla każdej partnera życiowego, klasztor stawał się bardzo atrakcyjnym miejscem na spędzenie życia, dając nierzadko przywileje i możność działań, jakich nie dawała instytucja małżeństwa. Ponieważ liczba sióstr w klasztorze była z góry ustalona, a ilość zgłoszeń była dość wysoka, przyjmowano tylko dziewczęta z rodzin najbardziej wpływowych i najbogatszych – wyjaśnia w swoim artykule dr Patrycja Gąsiorowska.
Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również