ZNAJDŹ NA STRONIE

O dużych zewnętrznych środkach pozyskanych na prowadzone w obiekcie inwestycje informują tablice znajdujące się po prawej stronie obok wejścia

Przez ostatnie miesiące byliśmy świadkami, jak ekipa budowlana remontowała Galerię Skalną przy ul. Brzegowej w Strzelinie. Co zmieniło się w środku, co będzie się tam działo i najważniejsze pytanie: kto będzie kreatorem tego, co tam się wydarzy?

Trwający przez kilka miesięcy remont Galerii Skalnej przy ul. Brzegowej dobiega końca i obiekt wkrótce powróci do użytkowania. To ważne miejsce dla strzelińskiej kultury doczekało się nie tylko remontu. Po części zmienią się też ludzie, którzy w tym miejscu będą tworzyć jego historię.

Przebudowa prowadzona była pod nadzorem Urzędu Miasta i Gminy Strzelin. Galeria Skalna od zawsze służyła Strzelińskiemu Ośrodkowi Kultury i kiedyś była jego siedzibą. – Po remoncie budynek będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostało wejście i toaleta. Szczęśliwie wszystko zrobione zostało terminowo – informuje dyrektor Strzelińskiego Ośrodka Kultury Sylwia Korczyńska. – Odbiór obiektu ma nastąpić pod koniec października, a jego uroczyste otwarcie zaplanowane jest na początek listopada, dokładnie na 8 i 9 listopada (piątek i sobota). Pieniądze na wydarzenia związane z otwarciem inwestycji otrzymaliśmy z Krajowego Planu Odbudowy. Jest to kwota ponad 37 tys zł. W programie otwarcia zaplanowaliśmy między innymi wernisaż z wystawą Bogusława Szychowiaka, który przez wiele lat był związany z SOK i piastował stanowisko kustosza Galerii Skalnej. Był takim dobrym duchem tego domu. Oczywiście, część prezentowanych obrazów będzie można kupić, a wystawa potrwa do grudnia. W piątek również będziemy świadkami wyjątkowego spektaklu ulicznego Teatru Formy „Salvador Dali” oraz pokazu multimedialnego, nawiązującego do historii siedziby przy ul. Brzegowej. Muzycznie towarzyszyć nam będzie Katarzyna Jurewicz, a podczas wystawy w tle usłyszymy muzykę Piotra Wieruszewskiego ku pamięci jego twórczości. Naszym gościom rozdamy ekologiczne gadżety i zaprosimy na poczęstunek. W sobotę zaplanowaliśmy dzień otwarty, skupiając się na wystawie Bogusława Szychowiaka, jak również wyeksponujemy dzieła rozmaitych technik i dziedzin sztuki: rzeźby, grafiki i rękodzieła takich artystów jak: Katarzyna Sobocka, Elżbieta Janczak- Wałaszek oraz Magdalena Stachowiak – podkreśla Sylwia Korczyńska.

W ramach projektu SOK otrzymał również środki na doposażenie obiektu przy ul. Brzegowej. Za otrzymane pieniądze zostanie zakupiony profesjonalny aparat fotograficzny z możliwością nagrywania filmów oraz elementy niezbędne do ekspozycji: sztalugi, antyramy, witryny itp. z myślą o szerokiej działalności.

 Z informacji technicznych można dodać, że obiekt ogrzewany jest nowym piecem gazowym, ma nową elewację, okna i dach. –Mimo kompleksowego remontu elementy kamienne, tak charakterystyczne dla galerii zostały zachowane, a nawet wyeksponowane, przez co miejsce to nie straciło swojego klimatu – zapewnia dyrektor.

Co po otwarciu?

 Z piwnic ratuszowych do Galerii Skalnej zostanie przeniesiona wystawa Wrocławskiego Instytutu Archeologicznego. Zaplanowaliśmy również szereg wystaw czasowych. W grudniu swoje dzieła zaprezentuje Dominika Łuszcz, artystka z Kazanowa, która swoje prace tworzyła m.in. w USA. Kolejną wystawę, w styczniu, będą stanowić prace poplenerowe Moniki Bojsan. W tym miejscu mogę już zdradzić, że nowym kustoszem Galerii Skalnej, pracownikiem filii SOK-u, będzie właśnie Monika Bojsan – informuje Sylwia Korczyńska. – Wiem, że Bogusia nie da się łatwo zastąpić, ale Monika ma swój własny dorobek artystyczny, ogromne doświadczenie, pomysły, które również czynią ją odpowiednią osobą na to stanowisko. Monika jako animator zadba również o to, aby w sali klubowej na pierwszym piętrze, odbywały się różne warsztaty z udziałem wielu fantastycznych lokalnych artystów. Warsztaty skierowane będą głównie do dzieci, ale nie tylko – dodaje dyrektor SOK. Pierwsze zajęcia odbędą się już w grudniu, dlatego osoby zainteresowane powinny śledzić informacje podawane przez SOK.

Filia przy ul. Brzegowej będzie również siedzibą harcerzy. Dodatkowo zostanie zagospodarowane podwórko, które będzie służyło w ciepłych miesiącach jako plenery malarskie, miejsce na spotkania, warsztaty i zajęcia tematyczne oraz strefę relaksu dla gości. Klimatyczne piwnice również będą miały swoje przeznaczenie – między innymi jako dodatkowe miejsce ekspozycji oraz spotkań dla młodzieży.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również