Przewodnicząca KGW Gęsiniec Agnieszka Rosińska przy tablicy, na której kolekcjonowane są dyplomy, podziękowania i certyfikatyUmiejętność wspólnej efektywnej pracy to wielki potencjał. Panie i pan z KGW Gęsiniec potrafią ten potencjał odpowiednio wykorzystać. Choć ich koło powstało w kwietniu tego roku, już osiągnęło sukcesy. Plany są ambitne, a chęć do działania ogromna.
Głównym powodem powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Gęsińcu była chęć integracji kobiet zarówno starszych, jak i młodszych.
- I to się udaje- przyznaje przewodnicząca koła Agnieszka Rosińska.
Wśród 17 członków, bo tyle aktualnie liczy koło, jest też jeden pan. Spotykają się co najmniej raz w tygodniu, ale zdarza się, że częściej. Lista podjętych działań jest spora.
KGW Gęsiniec z sukcesem wystartowało w II Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Kuropatniku, na którym zdobyło nagrodę publiczności. Do tej pory wzięło również udział w kilku aukcjach charytatywnych prezentując własnoręcznie sporządzone smakołyki.
- Nie brak w Gęsińcu prawdziwych talentów kulinarnych – mówi Agnieszka Rosińska.
Panie pomagały w organizacji spotkania „Kobiety kobietom” w Strzelnie i przygotowały w Gęsińcu piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka.
- Upiekłyśmy ciasta, przyniosłyśmy swoje kiszone ogórki oraz wspólnie topiony smalec – opowiada nam pani Agnieszka. - Dla dzieci przygotowałyśmy specjalny program artystyczny. Udało nam się zdobyć sympatię nie tylko tych najmłodszych, ale również i starszych mieszkańców naszej miejscowości. Na ich prośby bisowałyśmy, a efektem naszej pracy jest płyta z nagraniami z całego przebiegu pikniku.
Członkowie koła zorganizowali spotkanie pn. „Urodziny gospodyni”. Wraz z radą sołecką oraz zaproszonymi gośćmi biesiadowali przy stole zastawionym własnoręcznie sporządzonymi potrawami. Pojawiły się na nim m.in. ciasta, sałatki, wędliny, smalec z ogórkami oraz kompoty. Do tańca przygrywał zespół muzyczny z Gęsińca pod przewodnictwem Zbigniewa Stachowskiego, a całość sfilmowała TVP Wrocław, która jesienią wyemituje reportaż z Gęsińca, w tym również działalności koła.
Panie zdobyły wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez ogólnopolski portal mojeKGW.pl na najpiękniejszy bukiet z kwiatów polnych.
- Ostatnio pracowaliśmy nad przygotowaniem wieńca dożynkowego – informuje przewodnicząca. - Zgłosiliśmy także swój udział w Jarmarku Produktu Lokalnego. Zaprezentowaliśmy własne, różnego rodzaju wyroby kulinarne, a do konkursu na najlepszą potrawę przystąpiliśmy z pieczoną gęsią. Jesteśmy już po pierwszej udanej próbie wypracowania wspólnego przepisu na jej przyrządzenie. Gęś po 12 godz. spędzonych w piekarniku rozpływała się w ustach.
Nazwa Gęsiniec nie pochodzi jednak od gęsi. W połowie 18 wieku niewielka grupa czeskich imigrantów na stałe osiedliła się w tej okolicy i założyła wieś Husiniec (na cześć Jana Husa). W 1945 r. nazwę zmieniono administracyjnie na Gęsiniec. Pani Agnieszka podkreśliła, że mieszkańcy są ludnością napływową, o przeróżnych korzeniach, w związku z czym wioska nie ma swojej tradycji ani typowych dań. Panie z koła postanowiły to zmienić - dlatego gęś z Gęsińca. Wspólnie pracują nad kreacją takich przysmaków, które staną się ich znakiem rozpoznawczym, a z czasem stworzą kulinarną tradycję.
- Myślę, że będziemy przyciągać coraz więcej osób – zapowiada pani Agnieszka. - Już pojawiają się kolejne deklaracje członkowskie. Nasza działalność jest bardzo pozytywnie oceniana przez mieszkańców, co nas ogromnie cieszy. Przyznaję, że jesteśmy nowoczesnym kołem ze stosunkowo niską średnią wieku, ponieważ dużą grupę stanowią osoby około 30-tki.
Panie chcą brać czynny udział w kolejnych akcjach charytatywnych i jako nowoczesne koło prezentować swoje potrawy. W planach mają organizację warsztatów dla mieszkanek Gęsińca, m.in. kosmetycznych, na których panie będą poznawać aktualne techniki i trendy w dbaniu o swoje ciało i urodę, a także kursów zdrowego żywienia, tańca oraz przedsiębiorczości. Zamierzają również wykorzystać swój wokalny potencjał i przewidują przygotowanie koncertu kolęd i pastorałek w okresie świątecznym. Pragną także zaktywizować i zintegrować mieszkańców poprzez organizowanie w wiejskiej świetlicy zabaw tanecznych.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
zibi
RE: Będzie gęś z Gęsińca
Dobry pomysł ! spajker.
0
Gravatar
spajker
RE: Będzie gęś z Gęsińca
wieś husinec zalożyli imigranci z miejscowości caslav w czechach . można by z nimi jakoś się porozumieć tak jak z byłymi niemieckimi mieszkańcami strzelina. zamiast jana husa na stosie tj w piekarniku wylądowała gęś. tak trzymać.
0

Przeczytaj również