Nie wiedziała, czy jest Polką, Czeszką, czy Niemką
Obecnie żyje już trzecie pokolenie ludzi, którzy pochodzą z Gęsińca, ale wyprowadzili się zaraz po wojnie. Gromadzą się oni w grupie o nazwie Bundesheimatgruppe. Wśród nich jest dr Hans-Dieter Langer, który w ubiegłą sobotę o godz. 10.00 powiedział seminarium w świetlicy wiejskiej w Gęsińcu. – Po drugiej wojnie światowej niemiecka kultura w tych stronach się skończyła – mówił doktor. – Chciałbym, by pamiętano tutaj także o nas, o tym, że byliśmy częścią tego miejsca oraz by Strzelin znów był ewenementem, gdzie spotykały się trzy kultury.
Do świetlicy przyjechało dużo gości z Niemiec, tych, którzy urodzili się tutaj, a także kolejne pokolenia. – Moja babcia, która urodziła się w Gęsińcu, miała problem z ustaleniem własnej tożsamości – powiedział Damian Franckowski, uczestnik seminarium. – Nie wiedziała czy jest Polką, Czeszką, czy Niemką.
Spotkanie trwało około 3 godzin, podczas których wygłoszono kilka wykładów, m.in. na temat miejscowych pomników wojennych oraz o projekcie parku kulturowego na terenie Gęsińca.
Następnie goście przenieśli się do Strzelińskiego Ośrodka Kultury na ul. Brzegową, gdzie została otwarta izba muzealna (więcej w artykule pt. „Pierwsze „muzeum” w Strzelinie”).
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.