ZNAJDŹ NA STRONIE

 

W nocy teren lądowania musi być większy niż w dzień. Niezbędna jest wtedy pomoc strażaków
W nocy teren lądowania musi być większy niż w dzień. Niezbędna jest wtedy pomoc strażaków
Co jakiś czas w akcjach ratunkowych bierze udział śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Często zdarza się, że ląduje w nietypowych miejscach. Na co pilot zwraca wtedy szczególną uwagę? Kiedy musi korzystać tylko z wyznaczonych lądowisk? Pomoc strażaków jest ważna w przypadku zabezpieczenia terenu, jednak wiele zależy od charakteru zdarzenia.
W ostatnim czasie na terenie gminy Wiązów doszło do kilku groźnych zdarzeń. W związku z tym, w akcjach ratunkowych brał udział śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Załoga przejmuje wtedy poszkodowanego od naziemnego zespołu ratownictwa medycznego do śmigłowca i transportuje go do specjalistycznego ośrodka wyposażonego w lądowisko całodobowe.
Zaledwie w ciągu jednego tygodnia LPR lądowało na terenie gminy aż trzy razy (30 i 31 lipca oraz 3 sierpnia). Śmigłowiec lądował na wiązowskim rynku, przy stawie „Czeczenia” w Kalinowej i na placu w Witowicach.
Paweł Dawidowicz z OSP w Wiązowie wyjaśnił, na czym polega zabezpieczenie terenu przed lądowaniem śmigłowca
Teren musi być bezpieczny
Jak poinformował Paweł Dawidowicz z OSP w Wiązowie, podczas akcji ratunkowej to pilot śmigłowca podejmuje decyzję odnośnie wyznaczenia miejsca lądowiska. Powinno być ono wystarczająco duże. Pilot może poprosić o pomoc strażaków, jednak w dzień miejsce nie musi być przez nich zabezpieczone. Wszystko zależy od charakteru zdarzenia. - Jeśli jest wypadek w dzień, to pilot ląduje na drodze lub innym terenie, który uzna za bezpieczny. Straż zabezpiecza mu lądowisko o bokach 25x25 m. Jeśli leci zamiast karetki, której nie ma lub nie ma lekarza, a interwencja tego wymaga, to w dzień latają sami. Czasem proszą nas o pomoc. Tak było np. podczas zdarzenia na „Czeczenii” – powiedział Dawidowicz.
Miejscem lądowania powinna być płaska powierzchnia, bez nierówności i wystających kamieni. Jeżeli teren jest pylisty, można zrosić go wodą. Ponadto w wybranym miejscu nie powinni znajdować się ludzie, pojazdy oraz przeszkody, jak drzewa, słupy, przewody linii energetycznych i telefonicznych.
Kiedy przy lądowaniu pomagają strażacy, muszą odpowiednio zabezpieczyć wybrane miejsce. Konieczne jest m.in. sprawdzenie jego wymiarów. Strażacy zabezpieczają także wybrany teren przed wtargnięciem osób trzecich i informują drogą radiową załogę śmigłowca o wszystkich przeszkodach terenowych znajdujących się w okolicy. Jeśli lądowanie odbywa się na drodze, konieczne jest zamknięcie ruchu przed lądowaniem śmigłowca. Ruch musi być zatrzymany aż do jego odlotu.
Okazuje się, że w czasie nocnego lądowania sytuacja wygląda nieco inaczej. Wtedy każde lądowanie powinno odbywać się w asyście strażaków i na wyznaczonych lądowiskach. W każdej gminie jest przynajmniej jedno takie miejsce. Jego minimalne wymiary to prostokąt o bokach 25x50 m. Dla gminy Wiązów lądowisko jest wyznaczone w Witowicach, gminy Strzelin w Chociwelu, gminy Borów w Borku Strzelińskim, natomiast w gminie Przeworno lądowiskiem jest teren boiska sportowego.
Ponadto w czasie lądowania w nocy na rogach wyznaczonego miejsca ustawia się po jednym strażaku, a minimalna odległość osób postronnych od śmigłowca to 30 m. W celu ułatwienia załodze śmigłowca identyfikacji miejsca zdarzenia strażacy włączają w dzień i w nocy światła błyskowe wozu bojowego, karetki lub samochodu policyjnego.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również