Rynek i okolice, to zwykle reprezentacyjna część miasta. Podobnie jest w Strzelinie. W rynku niebawem stanie całkiem nowy ratusz.
Nie pierwszy to raz okazuje się, że na tę samą sprawę można patrzeć z różnej perspektywy. Swoje zdanie o warunkach w belwederze, budynku na ul. Pocztowej 4 w Strzelinie, mają lokatorzy, mają mieszkańcy miasta. A jakie jest oficjalne stanowisko władz samorządowych? Zwróciliśmy się do burmistrz Doroty Pawnuk z dwoma pytaniami. Niżej publikujemy odpowiedzi.

Czy budynek strzelińskiego belwederu (ul. Pocztowa 4) spełnia kryteria budowlane i sanitarno-epidemiologiczne dla przebywania tam ludzi?
- Budynek mieszkalny przy ul. Pocztowej 4 ma założoną książkę obiektu i wykonywane są tam - zgodnie z przepisami - okresowe przeglądy stanu technicznego (ostatni w listopadzie 2019r.). Stan techniczny budynku można określić jako dostateczny. Należy jednak mieć na uwadze, że znajdują się tam lokale socjalne, czyli lokale o obniżonym standardzie. Tak więc jeśli chodzi o stan techniczny budynku nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia jego najemców. Budynek wymaga prac remontowych, takich jak: remont dachu, elewacji i wymiany okien (choć sukcesywnie są one obecnie wymieniane).
O stan sanitarny powinni dbać lokatorzy – najemcy lokali. Administrator jedynie może żądać utrzymania porządku od lokatorów, zgodnie z zapisami umowy najmu, poprzez pisemne upomnienia o zachowaniu czystości w lokalach. To co należy do administratora - klatka schodowa jest sprzątana codziennie, ponadto na korytarzach rozwieszone są instrukcje dotyczące zachowania się w obliczu pandemii koronawirusa COVID-19, według zarządzenia Ministra Zdrowia.
Pod koniec 2019 r. władze Gminy podjęły decyzję o systematycznym wykwaterowywaniu najemców z tego budynku, celem jego całkowitego opróżnienia. O planach gminy w stosunku do budynku przy ul. Pocztowej, jego remontu i zmianie przeznaczenia pisało też Słowo Regionu Strzelińskiego parę miesięcy temu.
Stopniowe uwalnianie pomieszczeń zależne jest w dużej mierze od ilości uwalnianych lokali w zasobie Gminy, w których zamieszkałyby osoby - rodziny - z budynku przy ul. Pocztowej 4. W pierwszej kolejności inne mieszkania proponowane są rodzinom z dziećmi, a jednocześnie tym które spełniają wymogi zawarte w umowie najmu, czyli nie posiadają zadłużenia z tytułu opłat czynszowych i za odpady komunalne. Następnie uwalniane lokale są zabezpieczane przed „dzikimi” lokatorami poprzez zamurowywanie drzwi.
W tym miejscu warto dodać, że Gmina Strzelin przystąpiła do realizacji inwestycji – budowa budynku wielomieszkaniowego /27 lokali/ w systemie Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Liczymy, że część lokali z mieszkaniowego zasobu Gminy zostanie uwolnione, co pozwoli na większe możliwości przygotowywania propozycji lokatorom z budynku przy Pocztowej 4.
Lokatorka, wskazana w artykule prasowym w 2015 roku nielegalnie zajęła puste pomieszczenie w tym budynku. Trudno zatem składać w pierwszej kolejności propozycję osobom, które samowolnie zajęły lokal mieszkalny, bez wskazania ze strony Gminy i pomimo wielokrotnych wezwań nie wnoszą opłat czynszowych, tym samym posiadają duże zobowiązania finansowe wobec Gminy.
W lokalu, który obecnie zajmuje Pani wskazana w artykule prasowym, w grudniu 2019 r. została wykonana /na wniosek najemcy/ nowa łazienka w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020 (ze środków spoza budżetu gminy? - red.).

Czy mieszkają tam dzieci (małoletni, nieletni)? Jeżeli tak, to z jakimi zagrożeniami muszą się mierzyć?
- W budynku przy ul. Pocztowej 4 zamieszkują dzieci w różnym wieku. Jedynymi zagrożeniami dla nich mogą być wysokie, nienormowe schody na klatce schodowej i przy głównym wejściu oraz nierówności posadzki na korytarzach.
Należy podkreślić, że Gmina nie ponosi odpowiedzialności za zachowanie najemców, czy też bezumownych użytkowników, zapewnia ona lokale mieszkalne i może starać się sądownie egzekwować należności czynszowe, a także występować z pismami dyscyplinującymi osoby, które nie zachowują porządku i spokoju domowego. Każdy z najemców może też wystąpić do sądu o eksmisję uciążliwego lokatora.

Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi.

Jacek Sobko

Komentarze   

Olek Permalink4 +4 Olek
Tabu
Ten budynek od lat jest miejscem tabu, co tam się dzieje zostaje w środku. Nie jest to miejsce do życia, tylko przechowalnia i wylęgarnia patologii. Policja tam powinna prewencyjnie o zmierzchu robić przeszukania od piwnic aż po dach, ale tego nie robią bo za chwilę usłyszymy o prześladowaniach i innych bzdetach.
2020-09-14 13:51 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink3 +12 spajker.
RE: Samorządowcy o belwederze
Cytuję dstt:
No patrzcie, jedyne zagrożenie w belwederze to schody i podłoga :) Ale spokojnie, Gmina wybuduje nowy, luksusowy blok socjalny wzorem tego z ul. Chopina i wszyscy będą zadowolenie. A Ty Strzelinianinie weź kredyt na 30 lat i zasuwaj na dwa etaty żeby kupić mieszkanie.

wszyscy czyli kto? bob budowniczy , który zarobi 4 000 złotych na metrze bo koszt budowy metra PUM to 2600 złotych a koszt sprzedaży gminie lokum dla meneli to 6600 złotych, zadowoleni będą menele bo nowe białe ściany to dobry grunt na graffitti i dobry materiał robiący za pisuar, zadowolenie będą też uczciwi i ascetyczni urzędnicy pracujący pro bono ku chwale ojczyzny i wzdragający się na brzmienie słowa łapówka i układy. obecne władze lokalne i centralne produkują biedę i durniów. opłaca się być durniem i wykolejeńcem bo wtedy dostajesz lokum za free, chędożysz bez prezerwatywy a twój rozliczny dorobek genetyczny też dostanie od gminy lokum za free aby biznes boba budowniczego nie miał zastoju. jak skończysz szkoły i 90% czasu poświęcasz na pracę to nie jesteś wykluczony tylko cię stać na kredyt.
2020-09-13 10:18 Cytować Zgłoś administratorowi
dstt Permalink2 +18 dstt
RE: Samorządowcy o belwederze
No patrzcie, jedyne zagrożenie w belwederze to schody i podłoga :) Ale spokojnie, Gmina wybuduje nowy, luksusowy blok socjalny wzorem tego z ul. Chopina i wszyscy będą zadowolenie. A Ty Strzelinianinie weź kredyt na 30 lat i zasuwaj na dwa etaty żeby kupić mieszkanie.
2020-09-13 06:12 Cytować Zgłoś administratorowi
truckdtiverDST Permalink1 +8 truckdtiverDST
RE: Samorządowcy o belwederze
O tak,bardzo reprezentacyjny. Tylko slepy turysta uwierzy hehe hahaha
2020-09-11 18:46 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.