Kaplica Szpitalna pw. Św. Jerzego przy ulicy Brzegowej w Strzelinie, dawna siedziba Strzelińskiego Ośrodka Kultury
Kilkadziesiąt lat po wojnie strzeliński ratusz doczekał się, przynajmniej częściowej, odbudowy. W mieście są jednak jeszcze inne zabytki, które wymagają kompleksowego remontu lub rewitalizacji. Czy znajdą się pieniądze i na te zadania?
W połowie stycznia Strzelin odwiedzili Daniel Gibski, nowy Dolnośląski Konserwator Zabytków oraz Małgorzata Kolbuszewska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Burmistrz Dorota Pawnuk oprowadziła gości po strzelińskich zabytkach. W czasie spotkania rozmawiano m.in. o odbudowie ratusza oraz o planach rewitalizacji innych miejskich zabytków m.in. Rotundy św. Gotarda i baszty prochowej. O tej wizycie szefowa gminy opowiedziała w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej Strzelina. – Pan konserwator był szczególnie zainteresowany stanem odtworzenia piwnic ratuszowych – mówiła burmistrz Dorota Pawnuk. – Złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu o udzielenie dotacji na remont baszty prochowej. Taki wniosek jest też przygotowywany do Marszałka Województwa Dolnośląskiego – dodała.
Tekst ukazał się w nr 5 (1093) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Wiązowianin
Browar strzeliński i dom książąt brzeskich
Jestem ciekawy co zabudowaniami browaru. Ostatnio celowo się tamtędy przespacerowałe m i nie są one w aż tak tragicznym stanie, ponadto od strony Kościelnej jest cały pusty kwartał. Nie wiem jaka jest tam struktura własności, ale teren nadawałby się zarówno na rewitalizację komercyjną (przykłady z innych miast można mnożyć) jak i publiczną. Oczywiście jeszcze jest Dom Książąt Brzeskich, który straszy od lat wielu.
0

Przeczytaj również