Kilkadziesiąt lat po wojnie strzeliński ratusz doczekał się, przynajmniej częściowej, odbudowy. W mieście są jednak jeszcze inne zabytki, które wymagają kompleksowego remontu lub rewitalizacji. Czy znajdą się pieniądze i na te zadania?
W połowie stycznia Strzelin odwiedzili Daniel Gibski, nowy Dolnośląski Konserwator Zabytków oraz Małgorzata Kolbuszewska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Burmistrz Dorota Pawnuk oprowadziła gości po strzelińskich zabytkach. W czasie spotkania rozmawiano m.in. o odbudowie ratusza oraz o planach rewitalizacji innych miejskich zabytków m.in. Rotundy św. Gotarda i baszty prochowej. O tej wizycie szefowa gminy opowiedziała w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej Strzelina. – Pan konserwator był szczególnie zainteresowany stanem odtworzenia piwnic ratuszowych – mówiła burmistrz Dorota Pawnuk. – Złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu o udzielenie dotacji na remont baszty prochowej. Taki wniosek jest też przygotowywany do Marszałka Województwa Dolnośląskiego – dodała.
Tekst ukazał się w nr 5 (1093) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

Wiązowianin Permalink1 0 Wiązowianin
Browar strzeliński i dom książąt brzeskich
Jestem ciekawy co zabudowaniami browaru. Ostatnio celowo się tamtędy przespacerowałem i nie są one w aż tak tragicznym stanie, ponadto od strony Kościelnej jest cały pusty kwartał. Nie wiem jaka jest tam struktura własności, ale teren nadawałby się zarówno na rewitalizację komercyjną (przykłady z innych miast można mnożyć) jak i publiczną. Oczywiście jeszcze jest Dom Książąt Brzeskich, który straszy od lat wielu.
2022-02-15 13:47 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.