Dofinansowanie może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku, prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace prywatnym właścicielom zabytków. Jak informuje burmistrz Dorota Pawnuk, gmina Strzelin w ramach tzw. inwestycji własnej planuje złożyć trzy wnioski. Pierwszy, na remont wraz z zabezpieczeniem Baszty Prochowej oraz przyległych murów w Strzelinie. – W zakres prac wchodzi m.in. renowacja murów, uzupełnienie uszkodzonych fragmentów budowli, naprawa pęknięć murów, spoinowanie, hydrofobizacja: zabezpieczenie przed wilgocią i wodą, zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi, naprawa tynków, odtworzenie gzymsów i opasek otworów, wykonanie izolacji ścian fundamentowych, remont przyległego do baszty odcinka muru kamiennego i muru ceglanego z zabezpieczeniem przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz zagospodarowanie terenu, tj. wykonanie utwardzonych podejść – wylicza szefowa gminy.
Kolejny wniosek dotyczy remontu wraz z przebudową zabytkowego budynku Strzelińskiego Ośrodka Kultury przy ul. Brzegowej w Strzelinie. Prace miałyby objąć m.in. wymianę stolarki, wykonanie nowych tynków, malowanie elewacji, czyszczenie kamiennych i ceglanych elementów na elewacji, docieplenie stropu, naprawa murów i elewacji, kanalizacja deszczowa, wykonanie łazienki dla osób niepełnosprawnych. – W tym przypadku staramy się również o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Planujemy również złożyć stosowny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – informuje burmistrz Dorota Pawnuk. Gmina planuje także złożyć wniosek o dofinansowanie przebudowy kotłowni, instalacji centralnego ogrzewania wraz z budową instalacji gazowej oraz rozbiórką składu opału zabytkowego budynku Strzelińskiego Ośrodka Kultury.
Na ten temat pisaliśmy w 10 (1148) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
Komentarze
Cytuję Dejv:
Właścicielem domu książąt Brzeskich nie jest gmina Strzelin tylko starostwo powiatowe.
Cytuję Dejv:
ten dom książąt brzeskich jest dodatkiem do ogródka kościelnego. jak sie go wyremontuje to zaraz kościół znajdzie papiery na to że w 3 wieku pne należał on do biskupstwa świdnickiego i należy go oddać kościołowi.
temat przerabiany z synagogą pod białym bocianem we wrocłąwiu. temat przerabiany ze szpitalem zakaźnym przy ul piwnej we wrocławiu.
szczęść boże. aj waj.
Cytuję ciekawy:
to miał być dodatek do jego budynku millenium. taka wieżyczka wartownicza do parkingu.
Jestem za remontem zabytków, ale nie rozumiem jak można zostawić rozpadający się dom książąt Brzeskich, który jest bardzo widoczny dla przyjezdnych i który jest wręcz wizytówką miasta, a wkłada się kasę na remont czegoś co jest "schowane" gdzieś w głębi miasta i prawie nie widoczne. O baszcie prawie nikt nie wie po za mieszkańcami.
Poprzedni właściciel nie remontował?
urzędnicze myślenie. remontujemy nie dla tego że taka rudera jest do czegoś potrzebna ale dlatego że dają dofinansowanie. w tej baszcie to dilerzy prochy będą sprzedawać.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.