Dziś, 26 czerwca br., o godz. 17.00 rozpocznie się pierwsze w powojennej historii Strzelina Strzelińskie Święto Piwa. Fest Piwne Granie – bo tak brzmi oficjalna nazwa wydarzenia - będzie jednodniową imprezą piwno-muzyczna zorganizowaną na terenie strzelińskiego Wzgórza Parkowego (Hotel Maria). Celem imprezy jest promocja województwa dolnośląskiego, a w szczególności miast i wsi powiatu strzelińskiego oraz powiatów ościennych, ich kultury, dziedzictwa tradycyjnego browarnictwa, w tym procesu warzenia i wyrabiania regionalnych piw. Impreza swym charakterem ma nawiązywać i wskrzeszać wielowiekowe tradycje piwowarskie na ziemi strzelińskiej. Mało kto wie, ale ziemia strzelińska, w tym w szczególności miasta Strzelin i Wiązów, słynęła z piwa na całym Śląsku. Przez dziesiątki lat piwo zajmowało szczególne miejsce w życiu codziennym mieszkańców. Należało bowiem do podstawowych artykułów konsumpcyjnych. Dzięki niemu lokalne karczmy, gospody i restauracje tętniły życiem nie tylko podczas dni świątecznych. Podkreśleniem dużego znaczenia piwa w życiu mieszkańców Strzelina i obszarów ościennych była mnogość imprez piwnych, które odbywały się w tamtym okresie, w tym najważniejszego z nich wypadającego w czasie karnawału aż do początku postu – Bockbierfest zwanego tak od piwa Bockbier (niem. Bock – kozioł, koźlak).
Fest Piwne Granie 2015 jest również odpowiedzią na swoisty renesans dobrego lokalnego piwa, który od kilku lat ma miejsce w poszczególnych regionach Polski. Impreza będzie również promować ideę i sztukę picia piwa poprzez pokazanie, że piwa nie należy traktować jedynie jako napoju alkoholowego, lecz przede wszystkim jako część kulinarnej i materialnej kultury człowieka. Zadaniem imprezy ma być krzewienie kultury spożywania piwa oraz rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej gatunków, stylów i odmian piwo oraz informacji na temat właściwego sposobu serwowania piwa, sposobów nalewania itp.
Impreza ma być pewnego rodzaju przeglądem piw, warzonych w browarach i minibrowarach na terenie Polski.
W tym roku będzie można spróbować kilku rodzajów piwa produkowanego w minibrowarze „Probus” z Oławy, który przywiezie do nas świeże piwo w beczkach. Nazwa browaru uruchomionego na początku roku nawiązuje do oławskich tradycji piwowarskich, sięgających XIV wieku, czyli czasów wrocławskiego księcia Henryka IV Probusa.
Integralnym elementem imprezy będą plenerowe występy wrocławskich zespołów muzycznych. W tym sensie wydarzenie będzie również promować sztuką muzyczną. Organizatorzy przewidują również różnego rodzaju konkursy, zabawy czy biesiadne przyśpiewki.
Organizatorzy mają nadzieję, że impreza na trwale wpisze się w kalendarz lokalnych imprez kulturalno-rozrywkowych i w dłuższym okresie przyczyni się do odrodzenia bogatych niegdyś tradycji browarniczych na ziemi strzelińskiej
Fest Piwne Granie jest organizowane przy wsparciu funduszy publicznych z budżetu Miasta i Gminy Strzelin i przeznaczanych na działalność statutową lokalnych organizacji pozarządowych. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „uStrzel” oraz Parkowy Klub Muzyczny przy Hotelu Maria.Komentarze   

Mietek Nocul Permalink7 -5 Mietek Nocul
RE: Dziś pierwsze Piwne Granie w Strzelinie
A może by ktoś namówił Pana Marka Jakubiaka żeby zainteresował się strzelińską ruiną ? No bo niema jak Ciechan.
2015-06-27 07:14 Cytować Zgłoś administratorowi
gringo Permalink6 +3 gringo
RE: Dziś pierwsze Piwne Granie w Strzelinie
Spadaj na drzewo pyro . Rób sobie reklamę za pieniądze i nie wpychaj sie tu bo nikt Cię tu nie zna. ( i dobrze )
2015-06-26 22:22 Cytować Zgłoś administratorowi
Wielkopolski Piwosz Permalink5 -8 Wielkopolski Piwosz
RE: Dziś pierwsze Piwne Granie w Strzelinie
Po najlepsze nietypowe recenzje piw zapraszam na: www.piwnakompania.wordpress.com
2015-06-26 21:48 Cytować Zgłoś administratorowi
gringo Permalink4 +5 gringo
RE: Dziś pierwsze Piwne Granie w Strzelinie
Hmm, idea zacna, lecz wykonanie jak zwykle do niczego. Słaba reklama w województwach ościennych a na festiwale piw lokalnych zjeżdżają ludzie z naprawdę daleka. Ale to jest normalne dla podejścia urzędniczego- kase my zdobyli, faktury są , a czy kto przyjdzie i ile to nieważne. No ale pierwsze koty za płoty. Zdecydujci najpierw co to jest- albo piwo lokalne albo Cepelia czyli nic. ,,Maria" - więcej odwagi i samodzielności, taka impreza wyjdzie wam i bez urzędasów. Więcej reklamy- odkąd piwo kraftowe i rzemieślnicze trafiło do sklepów wielkopowierzchniowych coraz więcej ludzi odżegnuje się od piw koncernowych. Może w przyszłym roku będą warsztaty warzenia piwa?
2015-06-26 20:01 Cytować Zgłoś administratorowi
ojtam Permalink3 -2 ojtam
RE: Dziś pierwsze Piwne Granie w Strzelinie
Gmina Strzelin z funduszy publicznych wspierać będzie picie alkoholu i alkoholową imprezę? Czyżby strzelińscy samorządowcy mieli parcie na szkło? W przyszłym roku proponuję imprezę promujacą palenie zioła.
2015-06-26 19:57 Cytować Zgłoś administratorowi
ali baba Permalink2 +4 ali baba
RE: Dziś pierwsze Piwne Granie w Strzelinie
Cytuję pic:
Władze Strzelina mogą się pochwalić własnym browarem.

To najnowsza koncepcja architektoniczna - browar ogród.
2015-06-26 16:00 Cytować Zgłoś administratorowi
pic Permalink1 +6 pic
RE: Dziś pierwsze Piwne Granie w Strzelinie
Władze Strzelina mogą się pochwalić własnym browarem.
2015-06-26 14:54 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.