Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wracamy do problemu mieszkańców Łojowic i Wawrzyszowa, którzy są wykluczeni transportowo. Osoby starsze, nieposiadające samochodu, są zdane tylko i wyłącznie na komunikację publiczną, bądź dobrą wolę sąsiada.
- Dzieci mają problem z dojazdem do szkoły. O 6:36 jest kurs przez Wiązów do Strzelina. Przyjeżdżają do szkoły zmęczone i powrót mają o 15:30. Nie zawsze kończą przecież lekcje o tej godzinie. W tym czasie młodzież włóczy się po mieście. Czemu ma to sprzyjać? Autobus, który jeździł z Brzegu do Strzelina, został zlikwidowany, bo nie był ekonomiczny. Od tej pory nie mamy żadnego połączenia z miastem i powiatem. Tymczasem musimy dostać się jakoś do lekarzy i specjalistów - podkreślała mieszkanka Łojowic na zebraniu, które odbyło się na początku roku.
We wtorek, 3 marca, łojowiczanie udali się do starosty strzelińskiego, aby rozmawiać o ewentualnych rozwiązaniach dla mieszkańców. Powoływali się na rządowy program, który miał pomóc wykluczonym transportowo. - Nie tylko Łojowice i Wawrzyszów są w sytuacji, gdzie brakuje autobusów. Takich miejscowości jest więcej. W tym momencie pieniądze, które musielibyśmy wydać na organizację transportu są poza naszym zasięgiem. Moglibyśmy ubiegać się o dotację do złotówki na jeden kilometr. Według wstępnych analiz nie zapewni nam to rentowności, a my tych pieniędzy po prostu nie mamy - wyjaśniał wicestarosta Aleksander Ziółkowski. Dodał także, żeby cokolwiek robić, to trzeba mieć na to środki. - Możemy ewentualnie namawiać prywatnych przedsiębiorców, aby jeździli na tej trasie. Możemy też rozmawiać z innymi gminami, aby przy współpracy jakoś ten problem rozwiązać - tłumaczył Ziółkowski. Wspomniał też, iż jakiś czas temu stworzono plan transportowy, w którym założono, żeby autobus jeździł raz dziennie i to tylko w niektóre miejsca. Kosztowałoby to ok. 2 mln zł.

Bon na przewozy dla osób starszych?
Mieszkańcy goszczący w starostwie powiedzieli, że problem rozwiązałoby przedłużenie kursu Strzelińskiej Komunikacji Publicznej z Karszówka do Wawrzyszowa. - W chwili obecnej jest to chyba niemożliwe, gdyż gmina Strzelin dostała dofinansowanie na tabor autobusowy i musi spełniać pewne warunki. Prawdopodobnie do 5 lat nie można poszerzać działalności o inne gminy - zaznaczył starosta Marek Czerwiński. - Jeżeli powiat ma ograniczać wykluczenia, to powinniśmy połączyć siedzibę powiatu z siedzibami gmin - oznajmił starosta.
Cały artykuł w wydaniu papierowym "Słowa Regionu".

Dodaj komentarz