Emil Tomaś prezentuje oryginalny, przedwojenny sztandar z herbem Wiązowa. Na materiale można dostrzec małe dziurki, które świadczą o wieku pamiątki
Wiązów ma niezwykle bogatą historię. Za kilka dni przypada kolejna rocznica zdobycia miasta przez Armię Czerwoną. To dobry moment, żeby przypomnieć sobie jego powojenne dzieje. Zwłaszcza, że lokalny miłośnik historii Wiązowa dotarł niedawno do niezwykle ciekawych dokumentów.
Nie wszyscy wiedzą, że Wiązów otrzymał prawa miejskie dwa lata wcześniej niż Kraków oraz że przy ulicy 1 Maja do dzisiaj znajduje się cmentarz, na którym pochowano poległych pod koniec II wojny światowej żołnierzy radzieckich. Poznawanie dziejów każdej małej ojczyzny, czyli naszej najbliższej okolicy, może być ciekawym zajęciem. Dobrym pretekstem do sięgnięcia do historii Wiązowa jest przypadająca za kilka dni rocznica zdobycia miasta przez sowieckich żołnierzy. W ramach tzw. operacji dolnośląskiej w dniach od 8 do 24 lutego 1945 roku Armia Czerwona siłami 1 Frontu Ukraińskiego przeprowadziła ofensywną operację przeciwko Wehrmachtowi i innym formacjom niemieckim. Wiązów został zdobyty przez armię sowiecką 14 lutego po czterech dniach ciężkich walk. – Tego dnia Wiązów został wyzwolony przede wszystkim z obsesji niemieckiej dominacji nad narodami – przyznaje Emil Tomaś, pasjonat historii i członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Wiązowskiej. Pistolet maszynowy „pepesza” i hełm – podstawowe wyposażenie żołnierza radzieckiego, biorącego udział  w walkach o Wiązów w lutym 1945 roku– Wreszcie im uświadomiono, gdzie jest ich miejsce. Historycy jednoznacznie mówią: Hitler został wybrany w demokratycznych wyborach. Większość Niemców popierała więc tę politykę barbarzyństwa – dodaje nasz rozmówca. Należy dodać, że na folwarku w Wiązowie przy ulicy Biskupickiej pracowali także belgijscy i francuscy jeńcy, którzy także zostali wyzwoleni z niemieckiej niewoli. Pozostawiając historykom ocenę działań Rosjan po 1945 roku, skupmy się na pierwszych miesiącach odradzania się na tym terenie polskości.
Tekst ukazał się w nr 5 (1044) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także nexto.pl i e-kiosk.pl.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Wiązowianin
Dbać o zabytki
Jako osoba co nieco znająca się na konserwacji i przechowywaniu muzealiów, uważam sposób przechowywania sztandaru za karygodny. Składanie i rozkładanie materiału, wielokrotne złożenie powoduje uszkodzenia, przy długotrwałym przechowywaniu w ten sposób nieodwracalne. Może nie Wiązów, lecz powiat aż się prosi o placówkę muzealną z prawdziwego zdarzenia do dbania o takie przedmioty, tak jak są we wszystkich ościennych powiatach. Dom Książąt Brzeskich czeka.
0
Gravatar
cześ
Spajker!
Nie da się ciebie czytać!!!
0
Gravatar
spajker.
RE: Co łączy Wiązów i zamach na Hitlera?
Stary powiedziała :
Cześ powiedziała :
Spajker standardowo, ekspert w każdej dziedzinie :D
Eeech... Czesiu. Jak ty nic nie rozumiesz. Ten aktywista SA, który stał obok składającego podpis na liście wyborczej to Spajker. Stąd taka jego dobra wiedza na ten temat.
ten aktywista to był członek WOT a nie ja.widział to sam t.filzman a wiedzę mam dobrą i tą dotyczącą przeszłości teraźniejszości jak i przyszłości. no a z czesiem w ramach porozumienia umysłowego to nawet na lizanie rowa możesz się umówić. taki zabużański zwyczaj opisany w książce dokumentalnej pt .kolorowy ptak.

0
Gravatar
Stary
RE: Co łączy Wiązów i zamach na Hitlera?
Cześ powiedziała :
Spajker standardowo, ekspert w każdej dziedzinie :D
Eeech... Czesiu. Jak ty nic nie rozumiesz. Ten aktywista SA, który stał obok składającego podpis na liście wyborczej to Spajker. Stąd taka jego dobra wiedza na ten temat.

0
Gravatar
Cześ
Spajker
Skończy pier.....
0
Gravatar
spajker.
cvo łączy warkocz i 2 wojnę?
baron von warkotsch z warkocza planował zamach na króla pruskiego fryderyka. ten fryderyk nocował na ul brzegowej w strzelinie i miał zostać zabity ale donosiciele a la radny i a la policjant ze żwirki wigury sprawę wydali i się sprawa rypła. król prus fryderyk i jego następcy marki bismarck i wilhelm razem z polskim czyli niemieckim krtem augustem mocnym dokonali rozbiorów polski. finito z polską. fryderyk i wilhelm pruscy dokonali zjednoczenia niemiec w 1871 roku. wcześniej to były księstewka saksoni braandenburgi prus bawari. a nie niemcy. nie było by tego zjednoczenia gdyby zamach w strzelinie się udał. prusy najpierw rozebrały polskę a później zjednoczone pod pruskim krzyżackim butem niemcy zrobiły 1 i 2 wojnę światową. to baron von warkotsch z warkocza a nie jan pawel i nie legionista powinni mieć pomnik w strzelinie. ten koleś z wiązowa od armi radzieckiej niech pożyje na syberi albo w katyniu zanim zapali znicz na grobie czerwonoarmisty .
0
Gravatar
Cześ
Co za gość
Spajker standardowo, ekspert w każdej dziedzinie :D
0
Gravatar
spajker.
RE: Co łączy Wiązów i zamach na Hitlera?
hitler został wybrany w demokratycznych wyborach? na liście wyborczej był ernst thalman - socjalista otaz adolf hitler - socjalista. ( ta armia czerwona to też socjaliści). podczas stawiania krzyżyka na liście wyborczej obok składającego podpis stał aktywista SA i patrzył co kto zakreśla. jak zakreśliłeś źle to miałeś noc kryształową. to hołubienie armii czerwonej to jakiś syndrom sztokholmski. II RP straciła na rzecz zawiązku radzieckiego 50% przedwojennego terytorium ( i w ogóle na rzecz rosji 75% terytorium) , jeszcze w 1948 roku zsrr zabrał sobie rejon królewca oraz gobate złoża węgla kamiennego na schód od lublina przesuwając granice z traktatu poczdamskiego na niekorzyść polski. tereny wiązowa to nie są ziemie odzyskane ale ziemie zdobyte. ukraińcy nazywają lwów ziemiami odzyskanymi.
0

Przeczytaj także