Wschodnia elewacja pałacu czeka na przywrócenie jej renesansowego wystroju. Widok od strony drogi
Musimy jeszcze poczekać, żeby wnętrza odzyskały dawną świetność. Dziś, z drogi, możemy podziwiać renesansową elewację.
Są w naszym powiecie perełki architektury, które zasługują na uwagę. Część z nich miała szczęście i znaleźli się nowi właściciele, którzy dbają o wiekowe mury. Z drugiej strony można wskazać zabytki, które albo popadają w ruinę, albo już są ruinami. Kilka lat temu publikowaliśmy na naszych łamach cykl artykułów pod wspólnym tytułem: świątynie Strzelina i okolic. Dziś chcemy zaprosić naszych Czytelników do zwiedzania… dworów, dworków i pałaców powiatu strzelińskiego. Jest ich wiele, a nie wszystkie miały szczęście, o czym wspomnieliśmy wyżej.
Na początek proponujemy wycieczkę do Wyszonowic (gmina Wiązów). Wioska leży mniej więcej w połowie drogi łączącej Strzelin z Wiązowem. Pierwszy zapis potwierdzający istnienie osady w tym miejscu pochodzi z 1208 r., co stawia Wyszonowice w rzędzie najstarszych miejscowości powiatu. Dzisiejsze Wyszonowice to wcześniejsze Roprahtovo, najstarsza zachowana nazwa, późniejsze Ruperti Villa, a do 1945 r. - Ruppersdorf.
Na ten temat pisaliśmy w 9 (1147) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Cześ
RE: Pałac w Wyszonowicach zachował się, a dzięki nowym właścicielom jest remontowany
Tylko pytanie kto chciałby tam mieszkać? lol
0
Gravatar
dst001
RE: Pałac w Wyszonowicach zachował się, a dzięki nowym właścicielom jest remontowany
Ta "widoczna z drogi renesansowa elewacja" to żart ma sięrozumieć.
0
Gravatar
spajker.
RE: Pałac w Wyszonowicach zachował się, a dzięki nowym właścicielom jest remontowany
aby budynek działał to musi być w nim życie. znajomy wyremontował pałac i mieszka tam sam ze swoja żoną. dzieci wolą wrocław. drugi znajomy kupił dworek i też sam sam mieszka z żoną. obydwaj zatrudniają służbę do utrzymania domostwa. te pałace są używane jako mieszkanie i jako plaster leczący kompleksy nabywcy. jestem wielki. oto moja piramida a ja jestem faraonem.trzecia znajoma kupiła stary dwór myśliwskii i nawet go nie remontuje. dzieci w warszawie i w berlinie i brakuje jej pomysłu co z tym z robić. na pensjonat za małe i łazienek za mało , okolica nieturystyczna i kosztowne w ogrzewaniu a jak nie ogrzejesz to tynk odpada, nuda na wsi taka że wyjesz jak wilk do księżyca, duże koszty bieżących napraw i utrzymania ogrodu, pogratulować ludziom że im sie chce.
0

Przeczytaj także