Najłatwiej by było ogłosić upadłość i zwolnić ludzi. Czy jednak takie rozwiązanie wchodzi w grę? Gospodarka komunalna powinna być oczkiem w głowie każdego samorządu. Czy tak jest w Ziębicach?
Niewiele jest spraw dotyczących gminy Ziębice, co do których panuje zgoda. Jedną z nich jest przekonanie, że miejscowy Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. jest w bardzo złej sytuacji finansowej. Rada nadzorcza spółki nie udzieliła Jackowi Szpuntowi, dotychczasowemu prezesowi i jednoosobowemu zarządowi spółki, absolutorium za 2017 r. Konsekwencją tej decyzji było zwolnienie prezesa i powołanie na to stanowisko nowego. Od poniedziałku, 2 lipca br., prezesem ZUK-u jest Jan Andryszczak.

Rozmawiamy zaledwie po kilkunastu dniach od objęcia przez Pana funkcji prezesa ziębickiego ZUK-u. Czy podejmując się tej pracy wiedział Pan o fatalnej sytuacji finansowej spółki?
- Wiedza o trudnej sytuacji spółki jest powszechna. Wiedzą o tym samorządowcy, pracownicy i mieszkańcy. Jednak niezaprzeczalnym atutem ZUK-u jest tradycja i są pracownicy dobrze znający specyfikę pracy w przedsiębiorstwie komunalnym. Jako firma zajmujemy się przecież wszystkim. Mam na myśli zieleń miejską, zimowe i letnie utrzymanie dróg, cmentarz komunalny, rozległy i piękny park, zasoby mieszkaniowe. Uważam, że niezaprzeczalnym, kapitałem firmy są ludzie, załoga na którą można liczyć, i to jest optymistyczny prognostyk na przyszłość.

Przypuszczam, że nie pomoże najlepszy plan naprawczy, jeżeli nie uda się Panu znaleźć sojuszników w staraniach o uratowanie ZUK-u i czasu na działanie?
- Sojuszników już widzę. Jest to na pewno zdeterminowana burmistrz (Alicja Bira – red.), która chce pomóc firmie, pomimo katastrofalnej sytuacji finansowej. Przygotowuję dokumenty, informacje dotyczące ZUK-u, o jakie do mnie wystąpiła Pani Burmistrz. Cieszy mnie troska i zainteresowanie radnych. Ich dociekliwość może wydawać się kłopotliwa, ponieważ nie od razu jestem w stanie udzielić wszystkich informacji, ale wolę pomocy spółce ZUK ze strony Rady Miejskiej w Ziębicach odbieram jako przejaw lokalnego patriotyzmu i troski o kondycję budżetu gminy.

Którą część działalności firmy uważa Pan za najważniejszą dla mieszkańców?
- Każdą. Nie zamierzam ograniczać aktywności ZUK-u w pewnych obszarach, żeby koncentrować się na innych. Obecnie największym wyzwaniem jest dla nas odzyskanie kontraktu na odbiór i zagospodarowanie odpadów na terenie gminy Ziębice. Nie oceniam jakości pracy firmy zajmującej się obecnie odbiorem odpadów (przetarg na te usługę wygrała firma zewnętrzna – red.), docierają jednak do nas skargi mieszkańców na odbiór śmieci. Niektórzy nie przywiązują wagi do roli, jaką w tym systemie pełnią ludzie obsługujący samochody i pojemniki na odpady. Nowa firma długo będzie poznawała teren i długo będzie uczyła się, jakie są oczekiwania mieszkańców. Natomiast pracownicy ZUK-u nawet „po ciemku” znajdą kubeł, opróżnią go i odstawią na miejsce. To wielki atut naszej firmy.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Bart Permalink5 +4 Bart
Bankrut
Od samego nazwiska Andryszczak mnie mdli.Nic dobrego sobą nie reprezentował i w tej kwestii nic się nie zmieniło, cwaniak i kombinator.
2018-08-15 11:13 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink4 +6 spajker
RE: Firma bankrut wyzwaniem dla nowego prezesa
Cytuję Jaś Fatyga:
Pan Jan ma misję do spełnienia. Podobnie, jak ratowano strzeliński szpital.

misjonarze religijni "noc kasztanową" i "synod trupi" zasłaniali kapturem i mamrotaniem o swojej wyjątkowości polegającej na znajomości z bogiem.
misjonarze ekonomiczni swoją bezradność zasłaniają krawatem i papierem o nazwie CV wspartej znajomością podstaw angielskiego.
różnica dotyczy odzieży ochronnej i znajomością podstaw języka angielskiego/łaciny.
to działa. w latach 90-tych przyjechał do polski stan wyjątkowy vel stan tymiński. rozkładał on swój laptop przed kamerami i mówił że ma haki na bolka vel wałęsa i ma w tym laptopie program przerobienia polski na ekonomicznego tygrysa. udupienie bolka czyli wskazanie jego sbckich i cia-sponsorów miało spowodować to że dobrobyt sam rozleje się po polsce. stan wyjątkowy założył partię x i miała ona wsparcie 42% społeczeństwa. w rezultacie wyborów ekonomia znad amazonki wróciła nad amazonkę i dzisiaj tylko ja i cejrowski o tym pamiętają. indianina znad amazonki pokonał wąsaty analfabeta z gdańska.
dlaczego o tym piszę? ano dlatego żeby ujawnić jakość społeczeństwa.
2018-08-13 11:40 Cytować Zgłoś administratorowi
Jaś Fatyga Permalink3 +6 Jaś Fatyga
Pan Jan ma misję do spełnienia. Podobnie, jak ratowano strzeliński szpital.
2018-08-13 07:09 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink2 +11 spajker
Cytuję Edek:
Jedziesz spajker, cały Strzelin czeka!!!

firma śmieciarska to bankrut ekonomiczny i organizacyjny, polityk to bankrut polityczny i zarobkowy. swój swojego znalazł. zwęszyli się. to nie przypadek. teraz nowy prezes powie, wyciągnę firmę na prosta no ale trzeba najpierw dołożyć tak z 10 milionów na restrukturyzację techniczną i organizacyjna spółki. burmistrz ziębic powie, dam 500 tys, tyle mogę. nowy prezes powie, pasuje , wystarczy na moje wynagrodzenie na następny rok zanim mnie odwołają i nowego uzdrawiacza zatrudnią.
nudna opowieść i przypomina bardzo losy szpitala w strzelinie, spółki impel i innych firm żerujących na groszu publicznym.
politycy i prezesi są, firm brak.
2018-08-12 20:41 Cytować Zgłoś administratorowi
Edek Permalink1 -4 Edek
Jazda
Jedziesz spajker, cały Strzelin czeka!!!
2018-08-12 16:31 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.