Do sześciu dolnośląskich rzek, m.in. do Nysy Kłodzkiej i Ścinawki są wypuszczane młode pstrągi potokowe. Jest ich coraz mniej m.in. z powodu: susz i niskich stanów wód oraz działalności kłusowników, zanieczyszczeń ściekami komunalnymi i nieprzemyślanych inwestycji hydrotechnicznych. Akcję ratowania pstrągów wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Takie działania są konieczne z uwagi na liczne zagrożenia. Siedliska pstrąga są niszczone podczas remontów w obrębie koryt rzek prowadzonych z użyciem ciężkiego sprzętu. Profilowanie i wyrównywanie dna oraz brzegów rzek może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń naturalnych miejsc życia tej ryby. - Zagrożeniem dla pstrąga są również trafiające do wód ścieki komunalne i zanieczyszczenia z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych - mówi Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Dla małych pstrągów potokowych prócz ludzi zagrożeniem są obce gatunki zwierząt, takie jak: pstrągi tęczowe, źródlane i norki amerykańskie oraz wydry i pojawiające się coraz częściej w poszukiwaniu pokarmu kormorany. Koszt tegorocznego zarybiania wyniesie 244 tys. zł z czego 128 tys. zł to dotacja z Funduszu.
Dzięki tym środkom w kwietniu jest wypuszczane prawie 800 tys. ryb (w tym ok 100 tys. dwuletnich pstrągów i około 700 tys. „narybka"). Pstrągi pochodzą z Ośrodka Hodowli w Ścinawce Średniej. Zarybiane rzeki to: Ścinawka, Nysa Kłodzka, Bystrzyca, Biała Lądecka, Szybka i Dzika Orlica. Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej i chłodnej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem. Swoje gody odbywa jesienią. Jednej samicy zazwyczaj towarzyszy kilka samców. Ikra jest składana do zagłębień, które wykopują samice w żwirze pokrywającym dno.
To kolejny etap akcji prowadzonej już od roku 2007. Wędkarze z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z pomocą finansową WFOŚiGW we Wrocławiu wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 9 milionów pstrągów potokowych oraz węgorzy, sandaczy, sumów, linów, karasi, jazi, boleni, linów, lipieni, świnek i brzan. Zarybiano takie zbiorniki wodne jak: Owiesno, Sudety, Witoszówka, Topola, Kozielno i Lubachów. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 2 mln złotych. Łączna wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 1 mln złotych.
fot. Dzisiejsza akcja zarybiania rzeki Ścinawka.

Komentarze   

ROLNIK CHEMIK Permalink1 +1 ROLNIK CHEMIK
RE: 800 tys. ryb trafi do dolnośląskich rzek
TYLE OPRYSKÓW CHEMICZNYCH IDZIE W POLE POTEM SPŁYWA Z DESZCZEM DO RZEKI I DLA TEGO WSZYSTKO GINIE NAWET ŚLIMAKÓW NIEMA
2018-04-27 22:36 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.