Ile razy zastanawiamy się jak postępować, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Ktoś słabnie, mdleje, dusi się, czy tonie. Ogarnia nas niepewność i strach. Często nie wiemy co zrobić, czy pomagać samemu, czy wołać o pomoc, czy dzwonić po służby ratunkowe. Jak prawidłowo przeprowadzić ucisk na klatkę piersiową, jaka to jest pozycja bezpieczna i kiedy można ją zastosować. Jak pomóc dziecku, a jak osobie dorosłej. Ten rodzaj wiedzy należy utrwalać w każdym wieku, aby nabierać profesjonalizmu w podejmowaniu akcji ratunkowych i umieć skutecznie pomóc każdemu, w każdej sytuacji. To też jest rodzaj umiejętności, w którą musi być wyposażony żołnierz.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, jako jeden z głównych celów, stawia na wysokie i wszechstronne wyszkolenie żołnierzy. Wśród Terytorialsów są oczywiście lekarze i ratownicy, ale nie wszyscy żołnierze posiadają tak profesjonalną i wyuczoną wiedzę.
Dlatego w minioną sobotę, na zalewie Mietkowskim, przeprowadzone zostały specjalistyczne szkolenie. Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialne wspólnie z ratownikami Dolnośląskiego WOPR, funkcjonariuszami z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji we Wrocławiu, strażakami PSP, Pogotowiem Ratunkowym z Wrocławia oraz Wodami Polskimi prowadzili działania o charakterze szkoleniowo- pokazowym tym samym doskonaląc poziom współpracy.
Były więc akcje związane z ratowaniem osoby tonącej, poszukiwanie zaginionych na terenach przywodnych, operacje na wodzie i lądzie, prowadzone przy użyciu łodzi policyjnych, wojskowych oraz sprzętu ratunkowego dolnośląskiego WOPR. Specjalna grupa płetwonurków Państwowej Straży Pożarnej zademonstrowała przygotowanie do procesu poszukiwania osoby, która zatonęła, a ciało znajdowało się w mulistym i skrajnie trudnym terenie.
Podczas szkolenia w warunkach naturalnych dopracowane zostały umiejętność współpracy poszczególnych służb.
Podczas dnia szkoleniowego zorganizowane zostały również stanowiska informacyjne, gdzie żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady OT, policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i strażacy odpowiadali na każde pytanie związane ze służbą i wymaganiami związanymi z przyjęciem w swoje szeregi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.