Ile razy zastanawiamy się jak postępować, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Ktoś słabnie, mdleje, dusi się, czy tonie. Ogarnia nas niepewność i strach. Często nie wiemy co zrobić, czy pomagać samemu, czy wołać o pomoc, czy dzwonić po służby ratunkowe. Jak prawidłowo przeprowadzić ucisk na klatkę piersiową, jaka to jest pozycja bezpieczna i kiedy można ją zastosować. Jak pomóc dziecku, a jak osobie dorosłej. Ten rodzaj wiedzy należy utrwalać w każdym wieku, aby nabierać profesjonalizmu w podejmowaniu akcji ratunkowych i umieć skutecznie pomóc każdemu, w każdej sytuacji. To też jest rodzaj umiejętności, w którą musi być wyposażony żołnierz.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, jako jeden z głównych celów, stawia na wysokie i wszechstronne wyszkolenie żołnierzy. Wśród Terytorialsów są oczywiście lekarze i ratownicy, ale nie wszyscy żołnierze posiadają tak profesjonalną i wyuczoną wiedzę.
Dlatego w minioną sobotę, na zalewie Mietkowskim, przeprowadzone zostały specjalistyczne szkolenie. Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialne wspólnie z ratownikami Dolnośląskiego WOPR, funkcjonariuszami z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji we Wrocławiu, strażakami PSP, Pogotowiem Ratunkowym z Wrocławia oraz Wodami Polskimi prowadzili działania o charakterze szkoleniowo- pokazowym tym samym doskonaląc poziom współpracy.
Były więc akcje związane z ratowaniem osoby tonącej, poszukiwanie zaginionych na terenach przywodnych, operacje na wodzie i lądzie, prowadzone przy użyciu łodzi policyjnych, wojskowych oraz sprzętu ratunkowego dolnośląskiego WOPR. Specjalna grupa płetwonurków Państwowej Straży Pożarnej zademonstrowała przygotowanie do procesu poszukiwania osoby, która zatonęła, a ciało znajdowało się w mulistym i skrajnie trudnym terenie.
Podczas szkolenia w warunkach naturalnych dopracowane zostały umiejętność współpracy poszczególnych służb.
Podczas dnia szkoleniowego zorganizowane zostały również stanowiska informacyjne, gdzie żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady OT, policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i strażacy odpowiadali na każde pytanie związane ze służbą i wymaganiami związanymi z przyjęciem w swoje szeregi.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także