Przez większość życia pracował przy kamieniu. Teraz, gdy jest już na emeryturze, dalej zajmuje się tym rzemiosłem. Czy praca ze skałą wymaga nadludzkiej siły?

Pan Jerzy Kaczmarek pochodzi z Górki Sobockiej w gminie Kondratowice, a mieszka obecnie w Strzelinie. Przez 30 lat pracował w strzelińskim kamieniołomie, a po zamknięciu zakładu zajmował się przez 12 lat skalnikowaniem.
- Wychowywałem się w Górce Sobockiej. Już od dziecka podczas zabaw spoglądaliśmy z kolegami na wyrobisko, obserwując jak przebiegają tam prace wydobywcze. W sumie już wtedy wiedziałem, że chcę pójść w tym kierunku, jeżeli chodzi o moją ścieżkę zawodową - mówi pan Jerzy.
W kamieniołomie w Strzelinie pracował jako strzałowy. Wydawać by się mogło, że podczas pracy z kamieniem trzeba dysponować niemalże nadludzką siłą. Tymczasem okazuje się, że w zawodzie najważniejsza jest technika i wyczucie. - Wbrew pozorom praca z kruszeniem kamienia podobna jest do rąbania drewna. Można uderzać na siłę i byle jak, ale wtedy człowiek szybko się zmęczy i praktycznie nie da to efektu. Po pracach strzałowych odsuwało się poszczególne bloki, a nawet ściany...

Tekst ukazał się w 48 (1037) wydaniu "Słowa Regionu". Cały tekst przeczytasz tu lub tutaj

Komentarze   

Patiii Permalink3 +2 Patiii
RE: Kamień ma duszę i trzeba go zrozumieć
Cytuję Klijent:
Nie umiejszam broń Boże talentom tego pana, ale osobiście uważam, że nie można narzucać innym swoich poglądów. Jednym podoba się kamień innym drewno, a jeszcze innym kiczowate krasnale w ogrodzie ... każdy mavswoj gust

A kto tutaj narzuca swoje poglądy, bo nie zauważyłam niczego takiego?
2020-12-19 14:37 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink2 +8 spajker.
w jegłowej mieszkał kiedyś człowiek lat ok 60ąt, 160 cm wzrostu - chuchro. brał on do ręki kostkę granitu, obejrzał poobracał i kilka razy młotkiem stuknął no i z bezkształtnego kamienia robił równą kostkę. granit obrabiał z taką łatwością jak gdyby kroił chałwę. dzisiaj to już tylko piły diamentowe zostały. już 100 lat temu zrobioną kostkę na mickiewicza bez pił diamentowych a sprawa jest dzisiaj nie do powtórzenia, kostka na rynku podobnie, na wolności na wrocławskiej wszędzie leżała równa ręcznie robiona kostka i co ciekawe tak ułożona że do dzisiaj nie tworzą się na tych ulicach kałuże. dzisiejszy człowiek to już kromki chleba prosto nie utnie tylko do tego maszyny potrzeba.
2020-12-19 09:12 Cytować Zgłoś administratorowi
Klijent Permalink1 -1 Klijent
Nie umiejszam broń Boże talentom tego pana, ale osobiście uważam, że nie można narzucać innym swoich poglądów. Jednym podoba się kamień innym drewno, a jeszcze innym kiczowate krasnale w ogrodzie ... każdy mavswoj gust
2020-12-18 21:53 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.