W Gminnym Ośrodku Kultury w Kondratowicach znajduje się magazyn darów. To właśnie w GOK-u rozmawialiśmy z trzema Ukrainkami. Na zdjęciu dyrektor placówki Maria Olejnik
Spakowane w jeden plecak rozpaczliwie uciekały przed wojną. Na Ukrainie zostały ich rodziny, a one z dziećmi, pod ciągłym ostrzałem, uciekły. Trzy kobiety, które mieszkają obecnie w Kondratowicach opowiedziały nam o wojnie, jej okrucieństwach, ale także o nadziei na lepsze jutro.
Serce rośnie, gdy widzimy jak szczerze i chętnie pomagamy rodzinom uciekającym przed wojną na Ukrainie. Dzięki pomocy pani Tatiany, która mieszka od kilku lat w gminie Kondratowice, udało nam się porozmawiać z trzema kobietami, które opuściły kraj w obawie o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci.
Część tych historii chwytała za serce i pokazywała okrucieństwo wojny. Rozmawialiśmy w Gminnym Ośrodku Kultury w Kondratowicach. To tam znajduje się magazyn, z którego dary trafiają do potrzebujących.
Pani Liza przyjechała do Polski z obwodu sumskiego, z miasta Krasnopole. Wyjechała stamtąd 24 lutego, czyli w dniu wybuchu wojny, w momencie kiedy zaczęło się bombardowanie miasta.
- Podróż zajęła mi cztery dni. Nie można było przejechać przez Kijów, gdyż w okolicach też trwało bombardowanie. Musieliśmy jechać przez mniejsze miejscowości. Wzięłam ze sobą dwóch synów. Jeden ma 9 lat, a drugi 2,5 roku. Mąż pojechał wcześniej do pracy, więc musiałam wyjechać sama z dziećmi - wspominała nasza rozmówczyni.
Dodała też, że tęskni za domem w ojczyźnie, ale w Polsce jest wielu dobrych ludzi, którzy pomagają. - W Charkowie została moja siostra i mama. Nie mogą wyjechać, bo nie ma korytarzy (humanitarnych). Do siostry ciężko się dodzwonić, bo trudno o zasięg. Z mamą udaje mi się porozmawiać, ale co chwilę zrywa połączenie. Musiała (mama - red.) nieraz uciekać do pobliskich piwnic. Jest tam bezpieczniej podczas bombardowań - mówiła Ukrainka.
Tekst ukazał się w nr 11 (1099) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Mieszkaniec
RE: Uciekły z bombardowanego miasta
Gość powiedziała :
Mieszkaniec powiedziała :
Wiedza powiedziała :
Mieszkaniec powiedziała :
A kto to ten z kilkuletnim doświadczeniem? Kto startował jeszcze?
To ,że są wakacjie to nie znaczy, żeby odciąć się od wiedzy. Wszyscy wiedzą, a nauczycielka udaje, że nie wie, coś takiego :roll:
A ty wróżka i wiesz ze ja nauczycielka? No to zle trafiles. Nie możesz normalnie odpowiedzieć na pytanie bo nie wiem??
Chyba ten co zawsze dożynki prowadził bo bezrobotny chyba jest.
Pań Maciek? Ale on już na emeryturę odszedł i on pracowal w Goku. No chyba że nie o niego chodzi.

0
Gravatar
Gość
RE: Uciekły z bombardowanego miasta
Mieszkaniec powiedziała :
Wiedza powiedziała :
Mieszkaniec powiedziała :
A kto to ten z kilkuletnim doświadczeniem? Kto startował jeszcze?
To ,że są wakacjie to nie znaczy, żeby odciąć się od wiedzy. Wszyscy wiedzą, a nauczycielka udaje, że nie wie, coś takiego :roll:
A ty wróżka i wiesz ze ja nauczycielka? No to zle trafiles. Nie możesz normalnie odpowiedzieć na pytanie bo nie wiem??
Chyba ten co zawsze dożynki prowadził bo bezrobotny chyba jest.

0
Gravatar
Mieszkaniec
RE: Uciekły z bombardowanego miasta
Wiedza powiedziała :
Mieszkaniec powiedziała :
A kto to ten z kilkuletnim doświadczeniem? Kto startował jeszcze?
To ,że są wakacjie to nie znaczy, żeby odciąć się od wiedzy. Wszyscy wiedzą, a nauczycielka udaje, że nie wie, coś takiego :roll:
A ty wróżka i wiesz ze ja nauczycielka? No to zle trafiles. Nie możesz normalnie odpowiedzieć na pytanie bo nie wiem??

0
Gravatar
Wiedza
RE: Uciekły z bombardowanego miasta
Mieszkaniec powiedziała :
A kto to ten z kilkuletnim doświadczeniem? Kto startował jeszcze?
To ,że są wakacjie to nie znaczy, żeby odciąć się od wiedzy. Wszyscy wiedzą, a nauczycielka udaje, że nie wie, coś takiego :roll:

0
Gravatar
Mieszkaniec
RE: Uciekły z bombardowanego miasta
A kto to ten z kilkuletnim doświadczeniem? Kto startował jeszcze?
0
Gravatar
spajker.
RE: Uciekły z bombardowanego miasta
nie znam sprawy. nie znam człowieka. myślę jednak że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. jeżeli prawdą jest to że dyrektor jest nijaki to on bardzo pasuje do nijakich kondratowic. pełna kompatybilność. plusem jest jego fryzura, której co prawda nie widziałem ale wyobrażam sobie że to tak jak detektyw rutkowski znany ze swojej fryzury a nieznany ze swoich detektywistyczn ych dokonań. gdyby nie fryzura rutkowskiego to nikt by o nim nie słyszał i o jego istnieniu nie wiedział. krytycy tego nowego dyrektora zarzucają mu że jest głupi. jeżeli to prawda to jest to człowiek uczciwy. głupia głowa z głupią fryzura nikogo nie zwodzi. ciekawe jest to że nie znalazłem krytyki osoby łysej, osoby z łupieżem, osoby zaczesanej na pożyczkę, i osoby z łojotokiem. dobrze z nim jest chyba jeżeli jedyną jego wadą jest jakaś fryzura i dobrze znim jest bo jest przynajmniej sie o co pokłócić. piszę to jako czysty teoretyk nie znając człowieka ale znając poziom kondratowic. może ten dyrektor to jest kondarato Witz.
0
Gravatar
Wow
RE: Uciekły z bombardowanego miasta
Franki powiedziała :
A czy mogło być inaczej? A czy wszystkie inne konkursy w tej gminie odbyły się inaczej? Co znaczy inaczej ? Uczciwie, z zachowaniem norm , kultury , z zachowaniem standardów . Nie w tej gminie nie za tych rządów.
Tak jak obserwuje to w poprzednich rządach było tak samo, czyli norma

0
Gravatar
Franki
RE: Uciekły z bombardowanego miasta
A czy mogło być inaczej? A czy wszystkie inne konkursy w tej gminie odbyły się inaczej? Co znaczy inaczej ? Uczciwie, z zachowaniem norm , kultury , z zachowaniem standardów . Nie w tej gminie nie za tych rządów.
0
Gravatar
Wow
RE: Uciekły z bombardowanego miasta
Ciekawski powiedziała :
zbigi powiedziała :
Ha ha ha powiedziała :
Taborecik powiedziała :
Stołek powiedziała :
Jeżyk powiedziała :
Jeszcze trochę i Jeżyk obejmie władzę w gok, zobaczymy, zobaczymy... miał obiecane to dostanie stołek od kumpla
Dostanie albo i nie dostanie. Jak wystartuje w konkursie, spełni warunki, napisze program i nie będzie kogoś w większymi kompetencjami to czemu nie. Kto by nie został to i tak będziecie paplać że po znajomości. Startuj w konkursie. Droga otwarta. Najlepiej obsmarować kogoś a nie robić nic ze swoim życiem.
Po co startować jak stanowisko dawno obsadzone, sam się chwalił, że mu Wójt obiecał, czyli dalej będzie bylejakosc... zamiast zatrudnić fachowców to obsadzacie stanowiska swoimi przydup...mi. Cwaniaczek z fryzurą jeża, wstyd... wybory coraz bliżej
Przynajmniej będziemy mieli jedynego w Polsce takiego dyrektora, mogę się założyć że nikt już nie nosi takiej fryzury i jeszcze potrafi zaparzyć kawę ha ha ha
A jakze piękny wywód nt odchodów zamieścił . No cóż kto z fekaliami przastaje ...
Ależ lubicie się interesować czyimś życiem...Interesuje się sprawami sołeckimi źle. Nie interesował by się też by było źle. Dziwni jacyś jesteście. Niech każdy patrzy na siebie...
No i stało się, jest nowy dyrektor, jak myślicie kto ??? Czy może ten z kilkuletnim doświadczeniem czy kondratowicki laik ???

0
Gravatar
Fryzjer
RE: Uciekły z bombardowanego miasta
no i ? powiedziała :
spajker. powiedziała :
Taki ja. powiedziała :
Mieszkaniec powiedziała :
Ha ha ha powiedziała :
Taborecik powiedziała :
Stołek powiedziała :
Jeżyk powiedziała :
Jeszcze trochę i Jeżyk obejmie władzę w gok, zobaczymy, zobaczymy... miał obiecane to dostanie stołek od kumpla
Dostanie albo i nie dostanie. Jak wystartuje w konkursie, spełni warunki, napisze program i nie będzie kogoś w większymi kompetencjami to czemu nie. Kto by nie został to i tak będziecie paplać że po znajomości. Startuj w konkursie. Droga otwarta. Najlepiej obsmarować kogoś a nie robić nic ze swoim życiem.
Po co startować jak stanowisko dawno obsadzone, sam się chwalił, że mu Wójt obiecał, czyli dalej będzie bylejakosc... zamiast zatrudnić fachowców to obsadzacie stanowiska swoimi przydup...mi. Cwaniaczek z fryzurą jeża, wstyd... wybory coraz bliżej
Przynajmniej będziemy mieli jedynego w Polsce takiego dyrektora, mogę się założyć że nikt już nie nosi takiej fryzury i jeszcze potrafi zaparzyć kawę ha ha ha
Cóż.. trochę przykre jeśli masz jakąś fryzurę bo wszyscy w Polsce mają. Osobiście mi się jego fryzura nie podoba ale kim ja jestem aby komuś mówić co i jak ma nosić. Jemu się podoba i to chyba najważniejsze? Co wy macie ostatnio z krytykowaniem czyjegoś wyglądu. Rozumiem czepiać się ze ktos jest mało inteligentny że ktoś jakieś szkoły nie ma ale wyglądu.. ehh
Jakim prawem wogole krytykuje się kogoś. Myślę, że ktoś mocno zakompleksiony daje upust swoim frustracjom poprzez czepianie się innych. Szkoda ze robi to anonimowo. Odwagi brakuje żeby spojrzeć w oczy i wyrazić swoje poglądy. Miernota. Tyle w temacie.
putin to ty? nie można krytykować. krytyków do obozu pracy. podaj swoje dane do gru cię szybko znajdzie. odwagi. wódz jest nieomylny i nie wolno go krytykować. wolno tylko klaskać.
Nie chodzi o krytykę poglądów, a krytykę wyglądu czy wykształcenia. A to zupełnie co innego.
A może bracia S. i podgajny zmienią fryzurę? Nie tu się już nie da. Za późno. Może rolnik bujne loki? Nie też mało interesujące. A może stolarz zetnie koński ogon...Co wy na to??? Spajker co myślisz?

0

Przeczytaj także