Wójt Tomasz Gracz opowiedział o inwestycjach, które będą realizowane w roku budżetowym
Jakie inwestycje będą realizowane w tym roku i na jakie trudności napotkano, konstruując budżet? Rozmawialiśmy o tym z Tomaszem Graczem, wójtem gminy Kondratowice.

Jak wyglądały prace nad budżetem i czym różniły się od tych z lat poprzednich?

– Prace nad projektem budżetu były trudne ze względu na brak możliwości dokładnego oszacowania kosztów bieżącej działalności gminy. Mam tu na myśli konsekwencje kryzysu: wzrost cen energii elektrycznej, opału czy chociażby rosnące koszty pracownicze. Nie jesteśmy na chwilę obecną w stanie przewidzieć innych negatywnych skutków kryzysu. Niepewności i pytań jest wiele. Mieliśmy to na uwadze, projektując budżet.

Jak więc wygląda projekt budżetu gminy Kondratowice na 2023 rok?

– Jest ambitny i zakłada prognozowane dochody na poziomie 23 065 262,28 zł oraz wydatki w kwocie 27 049 129, 87 zł. Planowany deficyt 3,9 mln ma zostać pokryty z nadwyżki z roku 2022 oraz kredytu. Wydatki w stosunku do roku bieżącego wzrosną o ponad 3 mln zł i głównie zaplanowane zostały na inwestycje. Każdy z nas w swoim gospodarstwie domowym ogranicza wydatki do poziomu możliwości finansowych. Przy kształtowaniu budżetu gminy jest podobnie. W pierwszej kolejności musimy spłacać zaciągnięte zobowiązania: kredyty i pożyczki. W naszym przypadku roczna spłata zobowiązań to blisko 0,5 mln zł. Zdecydowanie największą część budżetu stanowią subwencje i dotacje, które tak naprawdę otrzymujemy, a następnie przekazujemy do placówek oświatowych. To kwota blisko 7 mln zł. Jak co roku przy wyborze zgłoszonych zadań trzeba było dokonać pewnych wyborów, aby zrównoważyć wydatki z dochodami. Konieczne było ograniczenie wydatków zarówno bieżących, jak i inwestycyjnych. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że potrzeb jest wiele, ale budżet musi być tak zaplanowany, aby inwestycje miały zapewnione źródło finansowania.

Jakie inwestycje będą więc realizowane w roku budżetowym?

– W projekcie budżetu, który przedstawiłem Radzie Gminy, znalazło się wiele zadań inwestycyjnych. Chcę nadmienić, iż wpływ na to miały wygrane w roku 2022 dwa procesy sądowe, w wyniku których gmina otrzymała ponad 2 mln zł. W 2023 roku będzie realizowany fundusz sołecki w kwocie 248 999,12 zł. Dodatkowo zaproponowałem Radzie Gminy, aby sołectwa, które przeznaczyły w roku bieżącym środki z funduszu sołeckiego na rezerwę inwestycyjną – a to kwota blisko 100 000 zł, otrzymały je w przyszłym roku z powrotem. Największym zadaniem wpisanym do projektu budżetu jest budowa świetlicy w Księginicach Wielkich. To kwota 1 350 000 zł, z czego dofinansowanie wynosi 603 000 zł.
Na ten temat pisaliśmy w 50 (1138) wydaniu papierowym Słowa Regionu.  Cały wywiad przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkoły
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
Prawda powiedziała :
Czy będzie prawda powiedziała :
RE: Czekali na to kilkanaście latFunkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA we Wrocławiu prowadzą od 15.12.2022 r. kontrolę przestrzegania przez gminę Kondratowice określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie przygotowania, udzielania i realizowania zamówień publicznych na świadczenie usług w zakresie wywozu odpadów komunalnych na terenie gminy Kondratowice. Postępowanie obejmuje lata 2019-2022. Zakończenie kontroli planowane jest na dzień 15.03.2023 r.Postępowanie, zgodnie z treścią ustawy o CBA, może jednak zostać przedłużone o kolejne 6 miesięcy.Zespół Prasowy CBA
Bydom 3 prawdy.Tyż prawda.Świnta prawdaIguwno prawda.Prawda?
"W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkołyja mam w planach zakup syrenki na kartki. na razie mam renkę i kartki. planuje też budowę gplden state brifge na rzeką. niech tylko oławka wzbierze a ja już sie zabiorę do roboty.
Każdy ma plany na własne możliwości lol
no tak. ty będziesz szaleciarzem w tej wiejskiej świetlicy. taka twoja kariera.
No jak widzisz, jestem stworzony do wyższych celów. Ty możesz wyrzucić gnój spod mojego konia!
nie mogę. ty masz tylko puszke po złotym denarze.

0
Gravatar
Cześ
RE: W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkoły
spajker. powiedziała :
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
Prawda powiedziała :
Czy będzie prawda powiedziała :
RE: Czekali na to kilkanaście latFunkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA we Wrocławiu prowadzą od 15.12.2022 r. kontrolę przestrzegania przez gminę Kondratowice określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie przygotowania, udzielania i realizowania zamówień publicznych na świadczenie usług w zakresie wywozu odpadów komunalnych na terenie gminy Kondratowice. Postępowanie obejmuje lata 2019-2022. Zakończenie kontroli planowane jest na dzień 15.03.2023 r.Postępowanie, zgodnie z treścią ustawy o CBA, może jednak zostać przedłużone o kolejne 6 miesięcy.Zespół Prasowy CBA
Bydom 3 prawdy.Tyż prawda.Świnta prawdaIguwno prawda.Prawda?
"W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkołyja mam w planach zakup syrenki na kartki. na razie mam renkę i kartki. planuje też budowę gplden state brifge na rzeką. niech tylko oławka wzbierze a ja już sie zabiorę do roboty.
Każdy ma plany na własne możliwości lol
no tak. ty będziesz szaleciarzem w tej wiejskiej świetlicy. taka twoja kariera.
No jak widzisz, jestem stworzony do wyższych celów. Ty możesz wyrzucić gnój spod mojego konia!

0
Gravatar
spajker.
RE: W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkoły
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
Prawda powiedziała :
Czy będzie prawda powiedziała :
RE: Czekali na to kilkanaście latFunkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA we Wrocławiu prowadzą od 15.12.2022 r. kontrolę przestrzegania przez gminę Kondratowice określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie przygotowania, udzielania i realizowania zamówień publicznych na świadczenie usług w zakresie wywozu odpadów komunalnych na terenie gminy Kondratowice. Postępowanie obejmuje lata 2019-2022. Zakończenie kontroli planowane jest na dzień 15.03.2023 r.Postępowanie, zgodnie z treścią ustawy o CBA, może jednak zostać przedłużone o kolejne 6 miesięcy.Zespół Prasowy CBA
Bydom 3 prawdy.Tyż prawda.Świnta prawdaIguwno prawda.Prawda?
"W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkołyja mam w planach zakup syrenki na kartki. na razie mam renkę i kartki. planuje też budowę gplden state brifge na rzeką. niech tylko oławka wzbierze a ja już sie zabiorę do roboty.
Każdy ma plany na własne możliwości lol
no tak. ty będziesz szaleciarzem w tej wiejskiej świetlicy. taka twoja kariera.

0
Gravatar
Cześ
RE: W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkoły
spajker. powiedziała :
Prawda powiedziała :
Czy będzie prawda powiedziała :
RE: Czekali na to kilkanaście latFunkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA we Wrocławiu prowadzą od 15.12.2022 r. kontrolę przestrzegania przez gminę Kondratowice określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie przygotowania, udzielania i realizowania zamówień publicznych na świadczenie usług w zakresie wywozu odpadów komunalnych na terenie gminy Kondratowice. Postępowanie obejmuje lata 2019-2022. Zakończenie kontroli planowane jest na dzień 15.03.2023 r.Postępowanie, zgodnie z treścią ustawy o CBA, może jednak zostać przedłużone o kolejne 6 miesięcy.Zespół Prasowy CBA
Bydom 3 prawdy.Tyż prawda.Świnta prawdaIguwno prawda.Prawda?
"W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkołyja mam w planach zakup syrenki na kartki. na razie mam renkę i kartki. planuje też budowę gplden state brifge na rzeką. niech tylko oławka wzbierze a ja już sie zabiorę do roboty.
Każdy ma plany na własne możliwości lol

0
Gravatar
ZENON
RE: W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkoły
Walentyn powiedziała :
KOLEŻANKA Z KLASY powiedziała :
POPROSZĘ DZIENNIK OCEN Z SZKOŁY PODSTAWOWEJ PRUSY TEGO UCZNIA NA PEWNO JEST W ARCHIWUM SZKOŁY ZOBACZĘ JAK SIĘ UCZYŁ
TO WIDAĆ I SLYCHAĆ. O AGOGANCJI NIE WSPOMNE BO TO TEZ WIDAĆ.
AROGANCJA JEST WRODZONA (po ojcu) CZY NABYTA?

0
Gravatar
spajker.
RE: W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkoły
Prawda powiedziała :
Czy będzie prawda powiedziała :
RE: Czekali na to kilkanaście latFunkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA we Wrocławiu prowadzą od 15.12.2022 r. kontrolę przestrzegania przez gminę Kondratowice określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie przygotowania, udzielania i realizowania zamówień publicznych na świadczenie usług w zakresie wywozu odpadów komunalnych na terenie gminy Kondratowice. Postępowanie obejmuje lata 2019-2022. Zakończenie kontroli planowane jest na dzień 15.03.2023 r.Postępowanie, zgodnie z treścią ustawy o CBA, może jednak zostać przedłużone o kolejne 6 miesięcy.Zespół Prasowy CBA
Bydom 3 prawdy.Tyż prawda.Świnta prawdaIguwno prawda.Prawda?
"W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizac ja szkołyja mam w planach zakup syrenki na kartki. na razie mam renkę i kartki. planuje też budowę gplden state brifge na rzeką. niech tylko oławka wzbierze a ja już sie zabiorę do roboty.

0
Gravatar
Walentyn
RE: W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkoły
KOLEŻANKA Z KLASY powiedziała :
POPROSZĘ DZIENNIK OCEN Z SZKOŁY PODSTAWOWEJ PRUSY TEGO UCZNIA NA PEWNO JEST W ARCHIWUM SZKOŁY ZOBACZĘ JAK SIĘ UCZYŁ
TO WIDAĆ I SLYCHAĆ. O AGOGANCJI NIE WSPOMNE BO TO TEZ WIDAĆ.

0
Gravatar
Stefan
RE: W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkoły
Swin powiedziała :
A alechandro to cos umilkl na arenie politycznej. Cos innego go pochlonelo. Chyba nie doradztwo rolnicze lol
Chyba do CBA teraz donosi

0
Gravatar
Swin
RE: W planach nowe drogi, chodniki, świetlica wiejska i termomodernizacja szkoły
A alechandro to cos umilkl na arenie politycznej. Cos innego go pochlonelo. Chyba nie doradztwo rolnicze lol
0
Gravatar
Mieszkaniec
Szanowni państwo
Szanowni państwo czy możecie przetłumaczyć mi na język polski wypowiedź radnego Majewskiego na sesji rady gminy dnia 28.12.2022 (czas trwania sesji godz 15.27) Szanowni państwo dziękuję bardzo.
0

Przeczytaj także