Dyrektor Jadwiga Zieleniewska przygotowała dla gości słodki poczęstunekOgólnokrajowe statystyki są zatrważające – społeczeństwo mało, a wręcz wcale nie czyta. Nie zmienia to jednak faktu, że żyją wśród nas osoby, które czytają ponad przysłowiową normę. Najlepsi mają na swych bibliotecznych kontach ponad 150 wypożyczeń w roku.

Uroczyste spotkanie z najlepszymi czytelnikami odbyło się w Gminnej Biblioteki Publicznej w Prusach. Dyrektor Jadwiga Zieleniewska przygotowała dla gości słodki poczęstunek, kawę i herbatę. Najmłodsi czytelnicy przyszli z mamami, obecny był również wójt Kondratowic Wojciech Bochnak.
Dyrektor rozpoczęła od prezentacji, w której podsumowała działalność biblioteki w 2014 roku. Biblioteka w Prusach posiada 29973 książek i ma 1106 aktywnych użytkowników. Wyposażona jest w 4 stanowiska komputerowe (w tym 1 w filii w Zarzycy). Statystycznie codziennie odwiedza wypożyczalnię 18 osób. W spotkaniach organizowanych w bibliotece wzięło udział w minionym roku 810 mieszkańców gminy. Czytelnicy dokonali 6893 wypożyczeń. Najczęściej z tej podstawowej usługi biblioteki korzystają osoby w wieku 25-44 l., na pierwszym miejscu uczące się, a na drugim pracujące. Celem, jakiego realizacji podjęła się Jadwiga Zieleniewska, na 2015 rok jest utworzenie katalogu on-line (aktualnie wprowadzono już 90% księgozbioru) oraz zwiększenie udziału dzieci i osób po 45 roku życia.
Biblioteka organizuje spotkania dla dzieci z przedszkola, ferie zimowe, zajęcia plastyczne i sportowe, „małe kino”, wycieczki plenerowe, szkolenia dla młodzieży (np. z zakresu edukacji globalnej), dorosłych, a także osób w podeszłym wieku (m.in. w dziedzinie bankowości elektronicznej i związanej z nią obsługi komputerowej). Hasła, działalności biblioteki brzmią – „Spotkajmy się w bibliotece na KAWIE” (K-kultura, A-animacja, W-wiedza, I-informacja, E-edukacja), oraz „Biblioteka jest równie ważna jak wodociągi” Z kolei czytanie książek dla najmłodszych ma motto – „My się nie nudzimy, bo książki lubimy”.
Najlepszymi czytelnikami w 2014 roku byli (według kategorii wiekowych):
do lat 5 – Alicja Ostrowska,
6-12 lat – Karol Majewski (II miejsce – Mateusz Matusiak),
13-15 lat – Julita Plewak,
16-19 lat – Paulina Dąbrowska,
20-24 lata – Kasandra Kieda,
25-44 lata – Monika Szczepańska,
45-60 lat – Adam Koniarczyk,
powyżej 60 lat – Teresa Maziak (II miejsce – Jan Michałkiewicz, III miejsce – Marian Gierczak).
Tegoroczna rekordzistka to Teresa Maziak, która ma na swym koncie 161 wypożyczeń.
Po wręczeniu dyplomów i nagród w postaci książek (dla najmłodszych również zabawek) goście dyskutowali o czytaniu i samych książkach. Doszli do wspólnego wniosku, że każda opowieść, która jest w stanie człowieka zainteresować, wciągnąć, czasami nawet pochłonąć, jest warta poświęconego na jej czytanie czasu, natomiast samo czytanie w ich przypadku staje się nałogiem (fantastycznym i godnym naśladowania nałogiem – aut.).

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.