Wójt Kondratowic Wojciech Bochnak podsumował działania inwestycyjne na półmetku swojej drugiej kadencji
Zbliża się półmetek kadencji władz samorządowych. Nie inaczej jest w przypadku gminy Kondratowice. Jakie cele zakładał sobie wójt Wojciech Bochnak podczas kampanii? Jak są one realizowane w praktyce? O tym i o innych sprawach rozmawiał z szefem gminy nasz dziennikarz.
Jakie zadanie inwestycyjne jest dla Pana priorytetem w obecnej kadencji?
- Najważniejszym zadaniem jest budowa nowoczesnego przedszkola gminnego w Kondratowicach. Został wykonany projekt i pod usługi oświatowe. Złożyliśmy już komplet dokumentów i czekamy na decyzję o dofinansowaniu. Jeżeli będzie ona pozytywna, to obiekt powstanie przy ul. Chmielowej.

A jak wygląda sprawa, jeżeli chodzi o drogi i chodniki w gminie?
- Przez cały okres, w którym jestem wójtem, sukcesywnie staramy się poprawiać bezpieczeństwo poprzez budowę chodników przy drogach powiatowych oraz gminnych. W poprzednim roku zrealizowaliśmy wspólne zadanie z powiatem strzelińskim, tj. budowę chodnika przy ul. Słowiańskiej w Kondratowicach. Udało się położyć też krawężnik pod przyszły chodnik w Stachowie i zakończyliśmy drugi etap chodników w Górce Sobockiej. Zakończyliśmy też modernizację oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Wymieniliśmy aż 420 opraw. To zadanie zostało zrealizowane dzięki dobrej współpracy z kierownikiem Zakładu Energetycznego w Strzelinie, Bogdanem Grochalskim.
Kolejnym ważnym elementem polityki drogowej jest modernizacja dróg śródpolnych. Co roku staramy się przeznaczyć w budżecie ok. 30 - 40 tys. zł na ten cel. Sołtysi składają zapotrzebowanie, a my kupujemy kamień w kopalni. Drogi naprawiamy albo sami, albo współpracujemy z rolnikami.

W ostatnim czasie zabierał Pan głos na sesjach Rady Powiatu Strzelińskiego, krytykując politykę starostwa odnośnie dróg powiatowych w gminie Kondratowice. A jak wygląda sprawa z drogami, których właścicielem i zarządcą jest gmina?
- Posiadamy 13 kilometrów dróg gminnych i są one w niezłym stanie technicznym. Najważniejsze rzeczy, które teraz mamy do zrobienia to remont dróg w Żelowicach, Kowalskich i Księginicach Wielkich. Chcemy je jeszcze zrealizować w tym roku. Są to krótkie odcinki.

Drogi to nie jedyny aspekt Pana działalności. Jakie jeszcze obszary są dla Pana istotne?
- Stworzyliśmy projekt na budowę świetlicy w Księginicach Wielkich. W tym celu musieliśmy zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Świetlica ma powstać obok budynku szatniowego przy boisku sportowym w Księginicach Wielkich. Czekamy na ogłoszenie konkursu przez Lokalną Grupę Działania ,,Gromnik” i tam złożymy omawiany projekt. Również wykonaliśmy projekt na remont świetlicy i biblioteki w Zarzycy - wniosek czeka na dofinansowanie.
Wspólnie z gminami Strzelin, Wiązów, Ziębice i Domaniów złożyliśmy wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz sprzętu do usuwania następstw klęsk żywiołowych. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.
Kończymy pierwszy etap budowy kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do każdego domostwa. Inwestycja powinna zakończyć się dużo wcześniej, jednak napotkaliśmy na różnego rodzaju problemy. Nie jest to łatwa materia.
Od kiedy jestem wójtem, to postawiłem sobie za punkt honoru podejmowanie działań na rzecz równomiernego rozwoju wszystkich miejscowości w gminie. Wraz z radnymi wprowadziliśmy fundusz sołecki. Przyjęliśmy z radnymi zasadę, że każdego roku w każdym sołectwie realizujemy nawet najmniejsze zadanie.

Bardzo ważnym elementem jest również oświata. Jak gmina inwestuje w placówki edukacyjne.
- Istotna jest dla nas termomodernizacja budynków oświatowych. Zależało nam na szkołach w Prusach i Księginicach Wielkich, bo one po prostu jej wymagają. Złożyliśmy już wniosek do RPO i zrobiliśmy dokumentację. Koszt zadania termomodernizacji to 806 tys. zł.

A jak wygląda współpraca urzędu z parafiami na terenie gminy?
- Parafia św. Jana Chrzciciela w Księginicach Wielkich złożyła wniosek na remont wieży kościelnej w tamtejszej świątyni. We wszelkich zagadnieniach formalno - prawnych w tej inwestycji pomaga gmina. Koszt to 338 tys. zł, a parafia stara się o 287 tys. zł. Istnieje duża szansa, że te pieniądze zostaną skutecznie pozyskane. Również parafia w Dobrzenicach stara się o konserwację zabytkowych płyt nagrobnych w kościele w Żelowicach. Te kolorowe płyty polichromiczne są ewenementem na europejską skalę. Koszt tego przedsięwzięcia to 728 tys. zł, a parafia stara się o 619 tys. zł.
Jeżeli te wszystkie zadania powiodą się, to gminę czekają inwestycje na miarę lat poprzednich.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marek Rychlica


Komentarze   

KK Permalink8 +18 KK
CDN
Również w Kondratowicach jest wieloletni zasiedziały Radny,którego boją się kolejni Wójtowie obecny to je mu z ręki.Wpływa na kolejne wybory a metody iście U-beckie -donosy ,anonimy puszczanie plotek to jego żywioł.
2016-10-16 10:38 Cytować Zgłoś administratorowi
xm Permalink7 +17 xm
inwestycje
Wydaje mi się że problem Gminy leży w "kadrach", bo w każdej poruszanej tu sprawie (kanalizacja, drogi, inwestycje) łatwiej by było Wójtowi gdyby miał pod ręką inżynierów - (czyli kogoś kto zna się na projektach technicznych itd.). Nie wydaje mi się bu w UG był ktoś taki. Wobec tego ciężko nadzorować rzetelność czegokolwiek (koncepcja, dokumentacja, realizacja) co ma zmamiona zagadnień technicznych lub technologicznych. ... A na papierze wszystko jest wizjonerskie, oczywiście wykonalne i nieawaryjne.
Inżynier, a co najmniej doświadczony technik. Inaczej ... zawsze ryzyko .. że ktoś się połapie iż w gminie sami.... humaniści - i to wykorzysta!: )
Wzorem reklamy: "naprawdę warto"
2016-10-14 21:15 Cytować Zgłoś administratorowi
gargamel Permalink6 -15 gargamel
Chodnik Smerfetki
Pisałaś o Wójcie że coś tam, coś tam... jeżeli coś wiesz i nie zgłaszasz tzn że popełniasz przestępstwo, tak naprawdę to tylko nie lubisz go i tyle, Teraz piszesz o sekretarzu zdecyduj się w końcu, dalej smarujesz bez konkretów których tak naprawdę brak. Kolejny raz odnośnie Twoich ulubionych chodników, to w Podgaju jest Pan radny, który jest już wiele kadencji, zapytaj go to Ci odpowie(? )co z tymi chodnikami. Ja osobiście czekam na kolejne wybory, może pojawi się ktoś godny tych urzędów.
2016-10-14 15:56 Cytować Zgłoś administratorowi
Smerfetka Permalink5 +16 Smerfetka
Gargamel i jego PROBLEMY z percepcją rzeczywistości!
Z tego co mi wiadomo to sekretarz naszej gminy (kolega wójta z piaskownicy) będąc radnym powiatowym interesuje się bardzo mocno jakąś tam drogą leśną znajdującą się na terenie gminy Przeworno!!!!Więc pytam - "co ma piernik do wiatraka". Radny powiatowy, sekretarz naszej gminy upatruje swój interes w Przewornie? A gdzie podział się jego patryjotyzm lokalny? Przecież on został radnym dzięki głosom z okręgu Borów-Kondratowice i jako sekretarz naszej gminy wie chyba jak drogi powiatowe tutaj są zaniedbane i ile znajduje się przy nich chodników. Trzeba jeszcze dodać, że nasz pan sekretarz w poprzedniej kadencji samorządu był dodatkowo członkiem zarządu powiatu i co? I nic! A problem z drogą bez chonika np. w Podgaju, o którym swojego czasu rozpisywała się nasza prasa, dla naszego sekretarza, obecnego radnego powiatowego i byłego członka zarządu powiatu jest mniej znacząca niż jakaś tam droga leśna w Przewornie!!!!!!!!!! Halo panowie a co na to nasz wójt - popiera inicjatywy SWOJEGO sekretarza dotyczące inwestycji drogowych na terenie innej, nie naszej gminy. Piszesz Gargamelciu, że mam coś zgłosić - oj już ty się nie martw ja wiem co, jak i kiedy 8) Muszę cię też pochwalić szanowny kolego, masz doskonały pomysł - Smerfetka na wójta w końcu w naszej gminie przestałoby być szaro i smutno :lol: SIEMANKO
2016-10-14 14:39 Cytować Zgłoś administratorowi
gargamel Permalink4 -14 gargamel
Smerfetka i jej chodnik
Skoro coś wiesz to zgłoś i napisz, jak na razie to pleciesz trzy po trzy, przeczytaj co napisałaś i czy coś z tego zrozumiesz. Odnośnie ,,CHODNIKÓW", to nie pisz że ich nie ma na terenie gminy bo albo okulista się kłania albo kłamstwo się wkradło. Na terenie gminy większość dróg nie należy do gminy i to zarządcy dróg powinni budować chodniki,a że powiat biedny bo ma SZPITAL na utrzymaniu, to na nic więcej nie starcza. Smerfetka zapisała się do PIS-u i tylko smaruje na innych bez konkretów. Smerfetko zostań Wójtem i buduj chodniki, jak to zrobisz BĘDZIESZ WIELKA?
A tak na marginesie, Rada Gminy ma olbrzymie możliwości decydowania i sprawdzania tego co robi Wójt, i co u nich słychać?
2016-10-14 08:59 Cytować Zgłoś administratorowi
Smerfetka Permalink3 +16 Smerfetka
Nieoczytany Gargamelcio!
Bardzo się cieszę, że ktoś tu zauważył nepotyzm, kolesiostwo, ale możnaby wskazać jeszcze kilka innych problemów! A zrobić jedynie "TROCHĘ" przez 10 lat wójtowania to żenada, to znaczy że nasz wójt jedynie "TROCHĘ" się wysila, tylko "TROCHĘ" pracuje! Założę się, że pieniędzy to on "TROCHĘ" nie bierze, tylko "TROCHĘ"więcej niż "TROCHĘ". Twierdzenie, że "gmina Kondratowice to nie Kobierzyce" to nie jest żaden argument. Faktem jest, iż nie sposób porównać te dwie gminy, bo w naszej gminie nie ma nawet chodników, ale chodzi o podejście gospodarskie włodarzy tych gmin.Nie wystarczy być tylko POlitykiem, trzeba być GOSPODARZEM! PO rządziła 8 lat a nasz wójt miał ponoć zanjomości w województwie i nawet w Warszawie, PO miało też sejmik, więc jakim cudownym cudem można twierdzić, że kasy było za mało. Przecież auto służbowe nie mogło być aż tak drogie! Natomiast robienie sobie tarczy "antyrakietowej" z radnych to czysta kpina, przecież żaden z nich nie ma nawet tyle odwagi, aby powiedzieć wojtowi, że krawat mu nie pasuje do koszuli, czyli jednym słowem czysty a raczej ciemny "ciemnogród", ale żeby usprawiedliwić nieco naszego wójta należy powiedzieć, że to wszystko to nasza wina, wina wyborców, bo to my wybraliśmy go ponać na 3 kadencję i "przyklepaliśmy" jego radnych! Na szczęście są jeszcze instytucje państwowe uprawnione do wnikliwego werfikowania funkcjonowania jednostek samorządowych i w nich cała nadzieja, że będzie inaczej, czyli normalnie!!!!!!!!!!! ;-) Pozdrawiam serdecznie nasz cały POlitycznie obarczony tzw. "samorząd" PS Gargamelciu jokoś sobie nie przypominam, abym kiedyś twierdziła, że SPA to miała być inwestycja gminna, natomiast z całą pewnością mogę stwierdzić, że wójt ponoć z jakimś inwestorem uzgadniał min. termin rozpoczęcia inwestycji i co z tego wyszło... każdy widzi! To tak somo jak z kanalizacją, którą wójt w 2014 r. określił jako inwestycję "zakończoną"! Czemu nasze władze tak często mijają się z prawdą? Oj zgrozo, zgrozo.......
2016-10-14 00:04 Cytować Zgłoś administratorowi
gargamel Permalink2 +2 gargamel
,,Dobrze zorientowana'' Smerfetka
Można zarzucić nepotyzm, znajomi i rodzina skorzystała, ale trochę zostało zrobione, prawda jest taka że gmina Kondratowice to nie Kobierzyce, na więcej i tak by nie było kasy. Tak naprawdę to macie radnych na swoim terenie, rozejrzyjcie się co oni zrobili dla waszej miejscowości? gzie byli jak wójt zatrudniał swoich znajomych? Są nic z tym nie robili a teraz lamentują. Dobry Radny to ten co umie czytać ze zrozumieniem i nie robi tak jak Wójt każe (chyba że ma rację), działa dla dobra ogółu. Dlaczego nic nie słychać o tym że są problemy z kanalizacją, cały czas awarie, na razie obowiązuje rękojmia a potem? kasę zapłacą użytkownicy, teraz usuwa się tylko skutki a nie przyczyny. Jeżeli chodzi o SPA to oczytana smerfetko to nie jest Gminna. Najgorsze że nikt z Radnych nie robi zadymy odnośnie jakości wykonanych na Gminie inwestycji, ale to jest problem ogólnopolski.
2016-10-10 14:02 Cytować Zgłoś administratorowi
Smerfetka Permalink1 +24 Smerfetka
RE: Kadencja pod znakiem inwestycji
INWESTYCJE :lol: No dobre sobie!!!! A pan wójt to chyba zapomniał, że gmina przez niego zarządzana po prawie 10 latach jego wójtowania w znacznej części nie została uposażona chocby w chodniki!!!!!! Same wnioski, projekty, pierwsze a tak naprawdę wstępne etapy kanalizacji a o SPA to już nawet nie wspomnę, bo nawet nie wypada- PR przepiękny a gdzie efekty????????????? Ups :-* zapomniałam o tzw. POlitycznej POprawności, bo wójta to tylko chwalić można ;-) Ale UWAGA UWAGA Kondratowiczanie POlityczny góru naszego wójta skręca na prawo, więc istnieje możliwość, że .....znowu będą fajerwerki :P Serdecznie pozdrawiam wszystkich mających swoje zdanie
2016-10-07 20:14 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.