W ostatnim okresie na terenie kilku powiatów województwa dolnośląskiego (na szczęście nie strzelińskiego) odnotowała zdarzenia, w których sprawcy dokonywali kradzieży pieniędzy. Poszkodowanymi są osoby starsze i samotnie mieszkające.
Podając za przykład działania w ostatnich dniach:
„Do siedemdziesięcioletniej mieszkanki jednego z pobliskich miast zadzwoniła kobieta, podała się za ich wnuczkę i poprosiła o pieniądze potrzebne na załatwienie sprawy związanej z wypadkiem drogowym, który spowodowała za granicą. Po odbiór pieniędzy zgłosił się „kurier” , któremu kobieta wraz z mężem przekazała 52 tys. zł. Pokrzywdzeni, gdy się zorientowali, że zostali oszukani powiadomili policję”.

Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Zmienionym głosem podają się, np. za wnuczka lub innego członka rodziny, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Gdy domniemany wnuczek lub wnuczka ma się zjawić po pieniądze, dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, np. choroby, pobytu w szpitalu itd. W zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia.
Potrafią manipulować rozmową, iż osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji, dotyczących m.in.: z kim mieszkają, kiedy są w domu, gdzie przebywa rodzina. Często poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, co oszuści usprawiedliwiają chorobą.
W związku z powyższym prosimy o:
*zachowanie ostrożności i nie wpuszczania do domów osób obcych oraz nie dawania nieznanym osobom pieniędzy.
*uczulenia osób starszych na tego typu zachowania lub osoby z rodziny opiekujące się lub mające bliski kontakt starszymi osobami
* nie należy podawać przez telefon żadnych informacji dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy
* nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania
* nie wpuszczać do domu żadnych ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób
*za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany nam numer
* skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia, zanim wydamy swoje oszczędności
Na pewno zastosowanie się do powyższych rad pozwoli uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń, jakie mogą ewentualnie się zdarzyć. O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować policję pod nt 071/ 78 34 200 lub w całym kraju 997 i 112.

Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie

Materiał wideo z oficjalnego kanału Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy
Foto: KWP w Bydgoszczy

 

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.