Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Od 1 stycznia 2020 r. weszły w życie zmiany prawa dotyczące właścicieli mieszkań. Zmienia się liczba lokali tworzących tzw. dużą wspólnotę. Będzie również łatwiej podejmować kluczowe decyzje.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o zmianach dotyczących tzw. dużych wspólnot mieszkaniowych. O nowych regulacjach rozmawialiśmy z Katarzyną Adamiszyn, na co dzień zajmującą się zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi. W opublikowanym tekście nie uwzględniliśmy kilku uwag naszej rozmówczyni, za co przepraszamy Czytelników i naszą rozmówczynię. Chodziło o to, że od stycznia „dużą” wspólnotę mogą tworzyć właściciele czterech mieszkań. Poniżej tekst uwzględniający autorskie poprawki Katarzyny Adamiszyn.
Ustawa o własności lokali reguluje sprawy związane z prawami i obowiązkami właścicieli mieszkań. Jedną ze sfer, której ustawa dotyczy, jest zarządzanie wspólną częścią nieruchomości. I właśnie tutaj zachodzą największe zmiany. - Nowelizacja ustawy usprawnia proces podejmowania decyzji przez wspólnotę. – powiedziała Katarzyna Adamiszyn. Nasza rozmówczyni zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami w imieniu wspólnot mieszkaniowych. - Najważniejsza zmiana dotyczy liczebności lokali wchodzących w skład wspólnoty. Do tej pory „duże” wspólnoty mieszkaniowe tworzyło co najmniej 8 mieszkań. Teraz wystarczy, że w danej nieruchomości są 4 lokale mieszkalne. Oznacza to, że wszystkie istotne decyzje podejmowane są większością głosów, a właściwie udziałów w nieruchomości. Jeżeli np. w nieruchomości jest czworo właścicieli i każdy ma 25% udział w całości, to do podjęcia wiążącej decyzji wystarczą głosy, udziały, trzech właścicieli (wynik głosowania: 75% do 25% - red.). W skrajnych przypadkach, kiedy jeden z właścicieli posiada zdecydowaną większość udziałów, ustawa dopuszcza głosowanie jeden właściciel = jeden głos – poinformowała nasza rozmówczyni. W ten sposób wspólnoty będą decydowały np. o remoncie dachu, przyłączeniu budynku do sieci wodno-kanalizacyjnej, wymianie wspólnego pieca c.o. lub przejścia z opału stałego na gaz.
Cały artykuł w wydaniu papierowym "Słowa Regionu".Komentarze   

spajker. Permalink1 +12 spajker.
RE: Nowe obowiązki właścicieli lokali
no i jakie są te nowe obowiązki właścicieli lokali????
na piłsudskiego stoją 100letnie niemieckie biedadomki po 4lokale w każdym.
jeden właściciel zza buga z hodowlą nutrii, drugi z pzpr z nienawiścią do sąsiadów, trzeci modli się do torunia o śmierć sąsiadów, czwarty normalny mieszka przy tej hołocie z przymusu. stanowią oni wspólnotę mieszkaniową. pogodzić ich możńa tylko granatem. co na to ustawa?
jeden z sąsiadów strzela z procy do wróbli na dachu tłukąc dachówki bo mu wróble na dach srają. drugi ma zakłąd stolarski i jęczy piłą całymi dniami i jeszcze się podłącza pod prąd sąsiada, trzeci lubi motory i smrodzi dwusuwami całymi dniami, czwarty z gromadki modli się o śmierć sąsiadów. co na to ustawa?
ustawą to można piwo sprzedawać od 13tej. ze sznurka nie zrobisz helikoptera a z łajna nie zrobisz wspólnoty. cwaniak dusigrosz weźmie 500+ kilka razy no ale jak ma 2 złote na naprawę dachu dołożyć to po co? jemu nie cieknie on z parteru.
2020-01-17 13:51 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz