Również w tym przypadku sprawdza się znana prawda, że najcenniejsza jest informacja. Strzeliński PCPR zarządza środkami pomocowymi, ale służy również radą. - Zapraszam do naszego Centrum, dysponujemy środkami do zagospodarowania jeszcze w tym roku – powiedziała dyrektor Agnieszka Tekiela.
Przez co najmniej dwa ostatnie lata żyło się nam coraz trudniej. Najpierw pandemia, później wojna w Ukrainie i galopująca inflacja w Polsce. Do tego obawy, czy będzie nas stać na ogrzanie mieszkania zimą. Jest grupa mieszkańców naszego powiatu, która oprócz tych problemów zmaga się z chorobą, barierami architektonicznymi, a tak naprawdę z codziennymi wyzwaniami. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mierzą się z problemami, które często przerastają ich możliwości finansowe, wiedzę o dostępnej pomocy. - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie jest właśnie po to, żeby pomagać, a kiedy przekracza to nasze możliwości, to znajdować alternatywne rozwiązania – powiedziała dyrektor Tekiela. - Żeby nie być gołosłownym przywołam przykład matki siedmiolatka, która zwróciła się do nas o pomoc w znalezienie pieniędzy na rehabilitację jej syna. Jako PCPR nie świadczymy takiej pomocy. Ale nie odesłaliśmy matki z niczym. Z rozmowy dowiedzieliśmy się, że mama kupuje synowi zwykłe pampersy, z pełną odpłatnością. Skupiona na opiece i rehabilitacji syna nie wiedziała, że przysługuje jej refundacja poniesionych wydatków. Wymóg jest tylko jeden: zlecenie na pieluchomajtki powinien wypisać lekarz. Szybko okazało się, że pieniądze „zaoszczędzone” na środkach higieny wystarczyły na poszerzenie zakresu rehabilitacji syna. Z tego przykładu widać, że nie ograniczamy się tylko do pomagania wprost, realizując konkretne programy, ale za każdym razem szukamy również innych form pomocy. Czasami na pozór nieoczywistych – wyjaśniła nasza rozmówczyni.
Nie trzeba umawiać się, żeby dowiedzieć się o możliwych formach pomocy. W PCPR na ul. Kamiennej 10 w Strzelinie, w budynku starostwa, czynny jest Punkt Informacyjny. Tam można dowiedzieć się, jakie konkretne uprawnienia przysługują osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz jakie dofinansowanie można uzyskać ze środków PFRON. Podstawowym warunkiem ubiegania się o pomoc jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. - Zdaję sobie sprawę, że czasami trudno się odnaleźć w gąszczu informacji, prawnych uwarunkowań pomocy. Dlatego zachęcam do odwiedzenia PCPR, a na miejscu wspólnie będziemy poszukiwać najlepszego rozwiązania problemu – zapewniła dyrektor Tekiela.

Pomagamy opiekunom
- W tym roku po raz pierwszy w naszym PCPR ruszył program pomocy opiekunom osób niepełnosprawnych, jest to tzw. opieka wytchnieniowa. W skrócie polega ona na tym, że osoby najbliższe, zajmujące się osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym mogą liczyć na odpoczynek od codziennych obowiązków. Przez kilka godzin w tygodniu niepełnosprawną osobą opiekuje się wykwalifikowany opiekun, a najbliżsi mogą wtedy załatwić sprawę w urzędzie, zrobić zakupy, wybrać się na spacer lub do kina na film. Obecnie z opieki wytchnieniowej korzysta 11 osób. Z rozmów z opiekunami niepełnosprawnych wiemy, że zainteresowanie tą formą pomocy jest dużo większe niż nasze możliwości. Dlatego poszukujemy chętnych do świadczenia pracy w tej formie. W przyszłym roku planujemy poszerzyć grupę osób korzystających z opieki wytchnieniowej. Zachęcamy do kontaktu z nami w sprawie ewentualnego przystąpienia do programu. Środki na to działanie pozyskaliśmy z Funduszu Solidarnościowego - wyjaśniła nasza rozmówczyni.
Lista form pomocy PCPR i konkretnych zakupów realizowanych ze środków, którymi dysponuje Centrum, jest długa. Są to np. aparaty słuchowe, protezy (w tym te z zaawansowaną technologią), łóżka rehabilitacyjne, dostosowanie łazienek dla osób z problemami w poruszaniu się, a także zakup „mówika” lub laptopa dla osób z trudnościami w komunikowaniu się. - Od lat odnotowujemy duże zainteresowanie rehabilitacją. PCPR nie może finansować zabiegów rehabilitacyjnych, ale osoby niepełnosprawne mogą u nas uzyskać dofinansowanie do zakupu sprzętu do rehabilitacji w warunkach domowych. Każdy taki zakup jest konsultowany z lekarzem – dodała dyrektor Tekiela.

Niepełnosprawny student
Na koniec zostawiliśmy ważną informację dotyczącą maturzystów i studentów. Niepełnosprawność nie musi oznaczać braku możliwości studiowania. - Nie każdy wie, że istnieje możliwość dofinansowania zdobycia wyższego wykształcenia. Program Aktywny Samorząd obejmuje zwrot czesnego oraz uzyskuje się dodatkowe środki finansowe na koszty związane ze studiami - książki, ksero, koszty związane z dojazdem na uczelnię. Zachęcam rodziców i uczniów, żeby już teraz zainteresowali się tym programem. Perspektywa kontynuowania nauki na wymarzonej uczelni może być realizacją życiowych celów, o które warto powalczyć – dodała Justyna Komór, inspektor ds. osób niepełnosprawnych strzelińskiego PCPR.

***
Od siebie dodamy, że telefon do PCPR lub wizyta na ul. Kamiennej może skutkować uzyskaniem pomocy, o której wcześniej nie mieliśmy pojęcia. A wszystko dla uśmiechu i dobrego samopoczucia osoby niepełnosprawnej, satysfakcji i poczucia odpowiedzialności opiekunów.
Na ten temat pisaliśmy w 41 (1129) wydaniu papierowym Słowa Regionu. 
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.