Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym jest niezbędna, więc zakup balsamów i kremów do opalania jest bardzo dobrym posunięciem. Jeszcze lepiej, by robiło się to świadomie- warto więc wiedzieć, co oznaczają skróty SPF, PPD i IPD, które znajdują się na etykietach kremów i balsamów do opalania, by wybierać te najodpowiedniejsze.

Czym są skróty SPF, PPD i IPD?

Skróty SPF, PPD i IPD oznaczają poziom ochrony skóry przed działaniem promieniowania ultrafioletowego (UV), które dostarcza witaminę D i zapewnia piękną opaleniznę, ale także prowadzi do oparzeń słonecznych (UVB) i przedwczesnego starzenia się skóry (UVA). Słońce wytwarza także promieniowanie UVC- jednak warstwa ozonowa na szczęście niemal w pełni je zatrzymuje. 

SPF- ochrona przed promieniowaniem UVB


SPF to skrót od ang. Sun Protective Factor, w naszym języku oznacza czynnik, który chroni skórę przed działaniem promieniowania UVB. Im jest on wyższy, tym dłużej można przebywać na słońcu, bez obaw i ryzyka oparzenia się. Jak czytamy w poradniku Dr.Max, dermatolodzy sugerują, że najlepiej jest stosować filtr SPF 15, często smarując nim ciało. 

PPD- ochrona przed promieniowaniem UVA


PPD to skrót od ang. Peristent Pigment Darkening, co tłumacząc na język polski oznacza stałą pigmentację skóry. Jest to faktor mówiący o tym, ile razy po jego użyciu zmniejszy się dawka promieniowania UVA, która absorbowana jest przez skórę, np. dzięki kremowi czy balsamowi z PPD 10, do skóry przedostanie się dziesięciokrotnie mniejsza dawka UVA. Nie ma jednak jednolitej skali, co sprawia, że wskaźnik PPD na jednym balsamie czy kremie do opalania wcale nie musi odpowiadać wskaźnikowi na innym produkcie. Mimo to PPD stanowi najbardziej wiarygodny współczynnik, który określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVA. 

IPD- wskaźnik będący alternatywą dla PPD


IPD to skrót od ang. Pigment Darkening i jest czynnikiem określającym działanie promieniowania UVA na skórę po upływie minuty (60 sekund). IPD jest jednak wskaźnikiem mniej dokładnym i dużo rzadziej stosowanym niż PPD.

Czy kremy i balsamy z wysokim faktorem zapewniają wystarczającą ochronę?

Kremy i balsamy z filtrami skutecznie chronią skórę przed promieniowaniem UV, ale jedynie, jeśli chodzi o poparzenia słoneczne. By uchronić się przed nowotworem skóry, należy unikać słońca między 11:00 a 15:00 i opalać się stopniowo przez krótki czas.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.