- Pierwszego ślubu według nowych zasad udzielę już w kwietniu - powiedziała Elżbieta Kamińska, kierownik USC w BorowieOd niedzieli, 1 marca, obowiązują nowe zasady udzielania ślubów cywilnych. Nowożeńcy mogą wybierać i przebierać, ale to kosztuje. Ślub, wiadomo, ważna rzecz. Do tej pory było tak, że ślubu cywilnego udzielał kierownik urzędu stanu cywilnego w sali ślubów znajdującej się zazwyczaj w siedzibie urzędu gminy lub miasta.

– Ustawa mówi, że zawarcie związku małżeńskiego odbywa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem z zachowaniem uroczystej formy, a udzielający ślubu nosi łańcuch z wizerunkiem orła – poinformowała nas Elżbieta Kamińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie Gminy Borów. – I tutaj nic się nie zmieniło. Inaczej jest natomiast w przypadku ślubów zawieranych poza urzędem stanu cywilnego. Do tej pory było tak, że decyzję o udzieleniu takiego ślubu podejmował kierownik USC w szczególnych okolicznościach, na przykład w przypadku choroby i pobytu jednego z przyszłych małżonków w szpitalu – powiedziała nasza rozmówczyni.
Od pierwszej marcowejniedzieli można zawierać związek małżeński praktycznie w dowolnie przez siebie wybranym miejscu. – Jedynym ograniczeniem jest zastrzeżenie, że wskazane miejsce zawarcia małżeństwa powinno zapewniać zachowanie bezpieczeństwa wszystkich uczestników uroczystości. Ważne jest również, żeby wymarzone przez nowożeńców miejsce znajdowało się w obrębie działania danego USC. Już w kwietniu będę udzielała takiego ślubu w Pałacu w Borku Strzelińskim – poinformowała Elżbieta Kamińska. Ciekawe, ilu mieszkańców naszego powiatu skorzysta z nowej regulacji prawnej umożliwiającej swobodny wybór miejsca wypowiedzenia słowa TAK? Ciekawe, gdzie będą odbywały się takie śluby poza urzędami?
Na koniec jeszcze jedna informacja dla nowożeńców. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych, przyjemność taka będzie kosztowała okrągły tysiąc złotych.

Komentarze   

spajker Permalink1 -2 spajker
RE: Wesele, wiadomo, w restauracji, a ślub?
jakichś dwóch inastranców zapalonych spadochroniarzy wzięło ślub w powietrzu podczas skoku spadochronowego. ale to było za granicą. kierownik usc strzelin chyba nie da rady nawet z tym orłem na łańcuchu.
2015-03-18 14:59 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.