Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim. Foto: internetOkazało się, że eksperyment z połączeniem szkół ponadgimnazjalnych nie powiódł się. Od nowego roku szkolnego będą dwie samodzielne placówki oświatowe w Strzelinie i w Ludowie Polskim. Trwa właśnie nabór do obu szkół. Jednym z zadań, jakie stoją przed każdym powiatem, jest prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych. Przez chwilę w naszym powiecie była jedna szkoła tego typu, ale mieszcząca się zarówno w Strzelinie, jak i w Ludowie Polskim. Na wniosek nauczycieli radni zdecydowali o podzieleniu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na dwa z siedzibami w Strzelinie i Ludowie Polskim. Zmiany organizacyjne nie mają jednak wpływu na toczący się nabór do klas pierwszych. Gimnazjaliści nie tylko z naszego powiatu przymierzają się do wyboru jednej z tych dwóch szkół.
- W całej Polsce trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Z informacji, jakie do mnie docierają, wiem, że oferta edukacyjna obu szkół, i w Strzelinie, i w Ludowie Polskim, cieszy się sporym zainteresowaniem. Dopiero na przełomie czerwca i lipca będziemy mogli powiedzieć ilu gimnazjalistów wybrało naukę w naszych szkołach. Na podstawie analizy zainteresowania uczniów poszczególnymi kierunkami zdecydujemy, które z nich otworzymy. System finansowania oświaty jest tak skonstruowany, że w klasie musi być co najmniej 24 uczniów, żeby nie trzeba było dopłacać z kasy powiatu. Kiedy będziemy mieli pełne rozeznanie co do liczby gimnazjalistów, którzy wybrali nasze szkoły, i preferowanych przez nich kierunkach kształcenia, podejmiemy ostateczną decyzję ilości otwieranych klas pierwszych. Z informacji od dyrektorów szkół wiem, że naukę w naszych szkołach chcą podjąć gimnazjaliści spoza powiatu strzelińskiego – powiedział Aleksander Ziółkowski, wicestarosta.
Aktualna oferta edukacyjna obu szkół jest znana, można ją poznać np. na stronach internetowych szkół. - Już w trakcie konkursu na dyrektora CKZiU w Ludowie Polskim zwyciężczyni konkursu mówiła, że ma pomysł na nowe kierunki kształcenia na poziomie szkoły zawodowej. Paradoksalnie obecnie w Ludowie Polskim kształcimy jedynie mechaników operatorów maszyn rolniczych, czyli traktorzystów. Tak więc również w naszym powiecie poważnie myśli się o poszerzeniu oferty edukacyjnej szkół zawodowych. W tym roku szkolnym proponujemy gimnazjalistom dwa nowe kierunki, ale na poziomie technikum, technik architektury krajobrazu i technik żywienia oraz usług gastronomicznych. Jeżeli chodzi o nowe kierunki kształcenia w szkołach zawodowych, to zapraszamy za rok. Jestem przekonany, że nowa pani dyrektor zaproponuje atrakcyjne kierunki kształcenia. Korzystając z okazji, poinformuję czytelników, że dyrektorem CKZiU w Ludowie Polskim została Anna Banaś – usłyszeliśmy od wicestarosty.

Jacek Sobko

Komentarze   

akta Permalink5 0 akta
RE: Gimnazjaliści wybierają się do nowej szkoły
dobrze, ze tą szkołę w Ludowie oddzielono od Technikum. W przyszłym roku będzie co likwidować. Subwencja oświatowa mniejsza o 2,5 mln a pewnie i trzeba będzie oddać te 2 co to je minister finansów kazał zwrócić to już 4 i no szpital ma trójke do oddania..... muzyka gra
2015-06-26 10:34 Cytować Zgłoś administratorowi
ali baba Permalink4 -1 ali baba
RE: Gimnazjaliści wybierają się do nowej szkoły
Cytuję Nieznajoma:
Ludów jest to najlepsza szkoła na świecie, ludzie nauczyciele, wszyscy są pomocni jak nigdy ! pozazdrościć ! Szkoła wymarzona , zapraszam do szkoły !

Czyli jaka? Nie trzeba się uczyć i dają stopnie za nic? Bo po poziomie tej wielkości ja nie widzę.
2015-06-25 10:59 Cytować Zgłoś administratorowi
Nieznajoma Permalink3 -1 Nieznajoma
ludów !
Ludów jest to najlepsza szkoła na świecie, ludzie nauczyciele, wszyscy są pomocni jak nigdy ! pozazdrościć ! Szkoła wymarzona , zapraszam do szkoły !
2015-06-25 10:09 Cytować Zgłoś administratorowi
ali baba Permalink2 +12 ali baba
RE: Gimnazjaliści wybierają się do nowej szkoły
Klasa gastronomiczna winna się nazywać im. M. Amaro, a wychowawca Sowa i przyjaciele (reszta nauczycieli) :lol:
Czy to prawda, że w tej klasie i jeszcze kilku jest między 15 - 18 chętnych???? Czy w związku z tym powiat będzie musiał dopłacać czy też tych klas się nie utworzy???
2015-06-24 18:19 Cytować Zgłoś administratorowi
maria Permalink1 +8 maria
lokalna polityka
buhahah powrót klanu!!!!gratulujemy politykom lokalnym- jednym wypominają kolesiostwo i nepotyzm a sami to robią :D
2015-06-24 16:36 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.