Wójt Andrzej Łuczak zapowiedział, że na kolejnych sesjach ponownie przedstawi uchwałę w sprawie farmy fotowoltaicznej w Jegłowej. Obok na zdjęciu Urszula Iżykowska-Mroczko, sekretarz gminy
Budowa farmy fotowoltaicznej w Jegłowej budzi sporo emocji. Kilkanaście dni temu odbyły się nieformalne spotkania z mieszkańcami, którzy negatywnie odnieśli się do tego pomysłu. O komentarz poprosiliśmy wójta Andrzeja Łuczaka, który mówi o zaletach i mierzy się z mitami na temat tej inwestycji.

Panie wójcie, mimo że mieszkańcy Jegłowej podczas głosowania negatywnie odnieśli się do pomysłu budowy farmy fotowoltaicznej w ich miejscowości, to zacznijmy od tego, jakie korzyści może przynieść ta inwestycja...
– Chcę podkreślić, że „Zielony Ład”, który przyjęto w całej Unii Europejskiej, zakłada stopniowe odchodzenie od węgla i całkowitą jego eliminację do 2050 roku. W związku z tym również działania samorządu gminnego powinny być skierowane w stronę poszukiwania alternatywnych źródeł energii. W chwili, kiedy zgłosił się do mnie inwestor, po przeanalizowaniu jego propozycji uznałem, że farma fotowoltaiczna w Jegłowej doskonale wpisuje się w założenia „Zielonego Ładu”. Ponadto inwestycja przyniesie naszej gminie dochód z podatku od nieruchomości w wysokości ok. 1,3 mln zł rocznie. Jest to bardzo znaczący wpływ do budżetu, który umożliwi realizację niezbędnych inwestycji w naszej gminie. Środki te zabezpieczą wskazany wkład własny do ubiegania się o dofinansowanie do inwestycji, tj. przebudowa wodociągu i budowa kanalizacji w Jegłowej, termomodernizacja budynków szkolnych w Przewornie czy przebudowa dróg gminnych. Pozwoli także na realizację w całości ze środków własnych mniej kosztownych inwestycji i zadań.

Podczas spotkania z mieszkańcami Jegłowej przeprowadzono głosowanie – 37 osób było przeciw budowie farmy fotowoltaicznej w ich miejscowości, a tylko 15 głosowało za tą inwestycją. Jak Pan skomentuje ten wynik?
– Co do głosowania, mogę jedynie ubolewać, że zostało ono przeprowadzone w takich okolicznościach. Uważam, że wynik nie jest miarodajny, gdyż na spotkaniu obecna była niewielka grupa mieszkańców. Zgodnie ze Statutem Sołectwa, aby decyzje podejmowane na zebraniu wiejskim były ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 10% uprawnionych mieszkańców sołectwa. Zaznaczam, że zorganizowane spotkania nie były zwoływane jako zebrania wiejskie. Formuła zwoływania i forma prowadzenia obu spotkań nie dała możliwości podjęcia wiążących decyzji oraz zapoznania wszystkich mieszkańców Jegłowej z procesem powstawania farmy fotowoltaicznej, jej funkcjonowania i zalet jej powstania, płynących nie tylko dla mieszkańców Jegłowej, ale również mieszkańców całej gminy. Jak zadeklarowałem na spotkaniach, 10% wartości wpłaconego podatku, konstruując projekt budżetu gminy na dany rok, przeznaczać będę na inwestycje, remonty, zadania w Jegłowej. Pozostała kwota będzie przeznaczana na realizację zadań w pozostałych miejscowościach naszej gminy. Przygotowałem w tej sprawie list intencyjny, który chciałem podpisać na spotkaniu w obecności mieszkańców....
Tekst kazał się w nr 23 (1062) "Słowa Regionu". Cały wywiad przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Syto
RE: Wójt nie chce rezygnować z fotowoltaiki
Kris powiedziała :
A może ludzie się buntują bo mają większą wiedze? Może nie wszystkie procedury albo warunki są spełnione a nie że zaraz ludzie nie chcą bo nie? Polecam poczytać i sprawdzić rózne warunki związane z budową takiej farmy np. tu: https://www.prawo-budowlane.info/budowa-farmy-fotowoltaicznej-procedury-i-pozwolenia,544,material_prawo_budowlane.html
To jest zwyczajne ciemnogrodzkie wsiowe "Nie bo nie !!!!!" Zamiast cieszyć się nowoczesnością i ekologią to najważniejsze żeby ktoś czasem nie zarabiał i nie bogacił się ...Polaczki tak majom...Pies ogrodnika w najgorszym przeworniańskim wydaniu... samiżeśta takich wybrali....

0
Gravatar
Kris
RE: Wójt nie chce rezygnować z fotowoltaiki
A może ludzie się buntują bo mają większą wiedze? Może nie wszystkie procedury albo warunki są spełnione a nie że zaraz ludzie nie chcą bo nie? Polecam poczytać i sprawdzić rózne warunki związane z budową takiej farmy np. tu: https://www.prawo-budowlane.info/budowa-farmy-fotowoltaicznej-procedury-i-pozwolenia,544,material_prawo_budowlane.html
0

Przeczytaj także