ZNAJDŹ NA STRONIE

Z pomocą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, nieczynne składowisko odpadów w Ścinawce Dolnej zamieni się w zielone wzgórze. Wartość projektu to prawie 730 tys. złotych, w tym pożyczka z Funduszu wyniosła ponad 360 tys. złotych.
Góra odpadów jest położona w pobliżu terenów europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000 i Parku Narodowego Gór Stołowych. Hałda śmieci nie dość, że psuje krajobraz, to jest położona w pobliżu rzeki Ścinawki. - Spływające z nieczynnego od 2011 r. składowiska substancje, mogły być niebezpieczne dla środowiska - tłumaczy Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Rekultywacja ograniczyła przedostawanie się odcieków do wód gruntowych i emisję gazów do atmosfery m.in. metanu. Zakończono już wszystkie prace budowlane, pozostało tylko wysianie traw i zasadzenie krzewów oraz drzew. Łącznie w sezonie zazieleni się tam 372 rośliny. Wykonane prace przez spółkę Radkowskie Usługi Komunalne to m.in.: odgazowanie składowiska, wykonanie warstw uszczelniających i odwadniających. Uporządkowano skarpy i wierzchowiny składowisk oraz uszczelniono je, zabezpieczając przed spływem wód opadowych. Wykonano warstwy odwadniające i nawieziono 2-metrową warstwę ziemi. Wybudowano 9 studni odgazowujących, dzięki którym do minimum spadła możliwość zagrożenia wybuchem biogazu czyli mieszanki metanu i tlenu, która wydziela się ze składowiska.
Robert Borkacki, WFOŚiGW
Foto: spółka Radkowskie Usługi Komunalne

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także