ZNAJDŹ NA STRONIE

Walka o czyste powietrze nabiera na znaczeniu zwłaszcza w czasie pandemii. Zdaniem badaczy smog ułatwia rozprzestrzenianie się koronawirusa. Samorząd województwa od lat konsekwentnie realizuje program poprawy jakości powietrza w regionie. Właśnie wystartował kolejny etap kampanii „Czyste Zasady”.
Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z najważniejszych priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Od 2014 roku na ten cel przeznaczono ponad 2 mld zł, z czego nawet 85 procent pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Pozostała kwota to głównie fundusze samorządowe i krajowe. Wysiłki te dają widoczne efekty, ponieważ poziom zanieczyszczenia powietrza zmniejsza się z roku na rok. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia.
- Jako samorząd województwa robimy wszystko co w naszej mocy aby poprawić jakość powietrza w regionie. Dolnośląski sejmik przyjął uchwały antysmogowe wskazujące właściwe i zabronione zachowania. Każdego roku przeznaczamy ogromne środki finansowe na inwestycje i działania skierowane na walkę ze smogiem. Prowadzimy także szereg kampanii informacyjnych które mają uwiadamiać istotę tego zagrożenia wśród mieszkańców. Najważniejsza jest jednak świadomość i odpowiedzialność samych Dolnoślązaków – mówi marszałek Cezary Przybylski, Bezpartyjni Samorządowcy.
Walka ze smogiem nabiera na znaczeniu zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemicznej. Według naukowców zawieszone w powietrzu cząstki pyłu i kropelki cieczy mogą przenosić bakterie i wirusy. W znaczny sposób ułatwia to transmisję wirusów i dodatkowo utrudnia batalię z epidemią.
Dlatego samorząd województwa intensyfikuje swoje działania związane z kampanią edukacyjno-informacyjną „Czyste Zasady”. Jej celem jest przypomnienie mieszkańcom województwa o obowiązkach, które wynikają z przyjętych w 2017 roku uchwał antysmogowych oraz uwrażliwienie na kwestie szkodliwego odziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i środowisko.
- Celem naszych działań jest uświadomienie mieszkańcom, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie nas wszystkich. Jednocześnie chcemy przypominać o przepisach wynikających z uchwał antysmogowych podjętych przez dolnośląski sejmik. Nasze zdrowie jest w naszych rękach – dodaje Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.
Pośród realizowanych w ramach kampanii działań po raz pierwszy w naszym regionie, dzięki współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, wykorzystane zostaną instalacje mobilnych płuc, które będą zamontowane w dwóch miastach Dolnego Śląska - w Jeleniej Górze (14.11.2020 – 28.11.2020 r.) i w Wałbrzychu (29.11.2020-13.12.2020 r.). Instalacja ta to dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.
- Miejsce lokalizacji pierwszej na Dolny Śląsku instalacji mobilnych płuc wybraliśmy nieprzypadkowo. Chodzi nam o zwrócenie uwagi na centra dolnośląskich miast, w których problemem są kamienice wyposażone często w przestarzałe piece kopciuchy. Jest to też symboliczny apel do władz państwowych o uruchomienie krajowych środków finansowych dla docieplenie i likwidacje pieców w budynkach wielorodzinnych. Domy jednorodzinne mogą korzystać z programu Czyste Powietrze, kamienice niestety nie - komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także