Żołnierze pomagają pobierać wymazy
Żołnierze wykazują zaangażowanie i nieoceniony wkład w niesieniu pomocy tym, którzy jej teraz potrzebują najbardziej. To pokazuje, że zawsze warto wierzyć w dobro i jego siłę. Dziennie pobierają ok. 500 wymazów od mieszkańców, u których istnieje prawdopodobieństwo zakażenia SarsCoV-2. Wojskowe zespoły wymazowe, pracę zaczynają o godzinie 6 rano. Pobierają sprzęt, czyli kombinezony, przyłbice, maseczki, rękawice, środki dezynfekujące oraz materiały do pobierania wymazów. Lista wyznaczonych adresów dla zespołów mobilnych oraz w punktach stacjonarnych jest bardzo długa. Jeden zespół musi odwiedzić nawet 150 adresów dziennie.
W zespołach jeżdżą wyszkoleni ratownicy medyczni. Do pobierania materiałów biologicznych podchodzą bardzo sumiennie i profesjonalnie. Aby zabezpieczyć siebie ubrani są w specjalistyczne kombinezony, podwójne rękawice, maseczkę i przyłbicę. Po pobraniu wymazu i zabezpieczeniu go w specjalnym pojemniku, ratownik jest dezynfekowany, a kombinezon trafia do pojemnika na odpady medyczne.
– Na zlecenie NFZ wykonujemy wymazy w wyznaczonych do tego punktach pobraniowych a następnie przekazujemy te próbki do laboratorium ALAB Laboratoria przy ul. Robotniczej 32, które przeprowadza ich badania. Celem uzyskania wyniku testu, należy kontaktować się z lekarzem POZ bądź bezpośrednio na stronie laboratorium – mówi kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
-Trudne i odpowiedzialne zadanie stoi przed żołnierzami pobierającymi wymazy. Pełnią je ochotnicy posiadający odpowiednie kompetencje oraz mający specjalne przeszkolenie. Wszędzie tam, gdzie żołnierze 16 DBOT i 11 LDKPanc pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów– informuje płk. Artur Barański Dowódca Dolnośląskich Terytorialsów.
Żołnierze wydzieleni z ramienia 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w skład których wchodzą Terytorialsi oraz żołnierze wojsk operacyjnych oprócz pobierania wymazów wspierają również m.in. Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrocławiu. 13 żołnierzy codziennie wpisuje do systemu dane osób u których wyszedł pozytywny test na koronawirusa oraz telefonicznie informują osoby objęte kwarantanną o wydanej decyzji.
***
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.