DOLNOŚLĄSKI PASZPORT MŁODEGO ODKRYWCY
Najnowsza, przeznaczona dla dzieci, publikacja to 120 stron ilustrowanego przewodnika, który zachęca do turystycznej aktywności. Podzielony na kategorie i lokalizacje pozwala poznać najpiękniejsze zakątki Dolnego Śląska.
- Po sukcesie wrocławskiej edycji Paszportu Młodego Odkrywcy nie mieliśmy wątpliwości, że należy tę bazę inspiracji poszerzyć na cały region. Tym bardziej, że mamy mnóstwo atrakcji rodzinnych, od tajemniczych podziemi, które zaciekawiają najmłodszych, po twierdze, multimedialne muzea i góry, które czynią z nich małych zdobywców. Jestem pewien, że przewodnik urozmaici rodzinne wakacje – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego z Bezpartyjnych i Samorządowców.
Duża liczba atrakcji w regionie sprawia, że podczas tegorocznego urlopu możemy odkryć mniej znane miejsca, ominąć najbardziej zadeptane szlaki i tłumy turystów, a przez to podróżować bezpiecznie.
- Miejsc do paszportu mieliśmy zdecydowanie więcej, bo i atrakcji na Dolnym Śląsku jest po prostu mnóstwo. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim postawiliśmy jednak na różnorodność oraz staraliśmy się podzielić miejsca tak, by w każdej części województwa pokazać coś ciekawego. Gwarantujemy, że dzięki temu odkryjecie miejsca, które nie zawsze są (jeszcze!) dobrze znane, a ich zróżnicowanie sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Agnieszka Majewska, która wspólnie z mężem Mariuszem są autorami publikacji.
W minionym roku branża turystyczna boleśnie ucierpiała. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stolicę Dolnego Śląska odwiedziło aż 58% turystów mniej niż w roku 2019. O 1/3 spadła także liczba turystów odwiedzających powiat karkonoski. To nie wszystko - trudny czas pandemii przyniósł także znaczny spadek wydatków osób podróżujących. W ubiegłym roku wydaliśmy 40% mniej niż w roku 2019.
Ponad połowa Polaków (w wieku 15 lat i więcej) w 2020 roku nie brała udziału w żadnych wyjazdach turystycznych. Jako główną przyczynę rezygnacji z wyjazdów podawano obostrzenia związane z ogłoszeniem stanu epidemii, ale także powody finansowe czy brak motywacji do podróży.
Skalę problemu pokazują dane z kwietnia zeszłego roku, kiedy to liczba turystów przebywających w obiektach noclegowych zarówno na obszarach nadmorskich, jak i górskich nie przekraczała 10 tys., podczas gdy w analogicznym okresie 2019 r. przewyższała 300 tys. osób! W listopadzie i grudniu 2020 r. liczba turystów dochodziła do 81 tys. (na obszarach górskich w listopadzie) i w odniesieniu do roku poprzedniego była niższa aż o 80%.
- Na Dolnym Śląsku jest mnóstwo atrakcyjnych miejsc, w których można zaplanować urlop, czy choćby weekendowe letnie wypady. Wiele zabytków i obiektów w ostatnim czasie bardzo się zmieniło, zostało odnowionych i odrestaurowanych m.in. dzięki pieniądzom z unii europejskiej, ale także wsparciu finansowemu z budżetu województwa czy poszczególnych samorządów. Powstało też wiele wyjątkowych tras i szlaków, które przyciągają miłośników rajdów rowerowych i pieszych wędrówek. Dolnośląska branża turystyczna, która w minionym roku przeżywała naprawdę ciężkie chwile, teraz czeka na gości – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Samorząd województwa od początku trwania pandemii wspierał branżę turystyczną i w momencie, kiedy stało się to możliwe zachęcał do odwiedzania i korzystania z dolnośląskiej oferty turystycznej. Jednym z przykładów jest „Paszport Młodego Odkrywcy – Dolny Śląsk”. To już druga wspólna publikacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i blogerów podróżniczych „Ahoj! Przygodo”. Paszporty będzie można zdobyć m.in. w konkursach organizowanych w mediach społecznościowych, także na https://www.facebook.com/DolnySlaskPL, na których również można znaleźć wiele wyjątkowych propozycji na dolnośląskie wakacje.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.