ZNAJDŹ NA STRONIE

Modernizacja objęła obszar między skrzyżowaniem z ul. Probusa a mostami Młyńskimi. Wyremontowano 551m2 powierzchni przeznaczonej dla ruchu pieszego i 300 m ścieżki rowerowej. Pojawiły się również nowe meble: dwa 25m betonowe siedziska, 8 tradycyjnych ławek, 3 nowe latarnie, 3 kosze oraz nasadzenia zieleni.
W środę, 28 lipca, oddano do użytkowania wrocławianom zmodernizowany fragment bulwaru Słonecznego, między skrzyżowaniem z ul. Probusa a mostami Młyńskimi. Odnowiono wyeksploatowany trakt pieszy i rowerowy, na całym odcinku nasadzono dodatkowe drzewa, krzewy i kwitnące byliny a na skwerze centralnym zainstalowano specjalnie zaprojektowane siedziska i tradycyjne ławki. Elementem rewitalizacji wkomponowanym w nową przestrzeń są akcenty upamiętniające obchodzone trzy lata temu stulecie nadania praw wyborczych Polkom, oraz historię ich przyznawania w innych krajach świata.

Ścieżka historyczna nadawania praw wyborczych kobietom w Polsce i na świecie
- Spotykamy się dziś na Bulwarze Słonecznym z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że właśnie oddajemy mieszkańcom w użytkowanie nową, piękną przestrzeń. spacerową, a po drugie dlatego, że będzie to kolejne miejsce na mapie Wrocławia poświęcone kobietom. Mamy już Skwer Wrocławianek, Rondo Kobiet a teraz przyszła kolej na bulwar– mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - Bulwar Słoneczny będzie miejscem poświęconym historii przyznawania praw wyborczych kobietom nie tylko w Polsce ale i na świecie. Projekt zainicjowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i przyznania praw wyborczym kobietom właśnie się ziścił. Od teraz wrocławianie i turyści będą mogli podziwiając wyspy Odrzańskie jednocześnie poszerzać swoją wiedzę na ten temat – dodaje prezydent.

Nowy chodnik, ścieżka rowerowa i skwer centralny
Inwestycja miała na celu zagospodarowanie obszaru pomiędzy skrzyżowaniem ul. H Probusa a placem Bema. Nasadzenia zieleni i meble miejskie tworzą spójną aranżację z traktem obrazującym historię praw wyborczych kobiet na świecie i jubileuszem praw wyborczych kobiet w Polsce. Dzięki rewitalizacji bulwar staje się nowym kameralnym i przytulnym miejscem spacerowo – rekreacyjnym we Wrocławiu.
- W ciągu 8 miesięcy trwania inwestycji zagospodarowano na nowo cały obszar na odcinku 370 metrów, przywracając komfort jego użytkowania. Chodnik o powierzchni 551 mkw. został wyremontowany, a ponad 300-metrowy odcinek ścieżki rowerowej wyróżniono innym rodzajem nawierzchni (beton asfaltowy). Bardzo ciekawy efekt dają dwa łukowe betonowe siedziska, które wspólnie z tradycyjnymi ławkami oraz specjalnie skomponowanymi nasadzeniami krzewów i kwiatów, utworzyły owalny skwer. Koszt wykonanych prac wynosi 1 600 000 zł – dodaje Tomasz Staruchowicz, dyrektor ZDiUM.

Meble i nasadzenia starannie skomponowanej zieleni
W ramach nowej aranżacji bulwaru wykonano instalację dwóch 25 metrowych łukowych siedzisk, 8 ławek, 3 koszy i 3 stylizowanych latarni. Nasadzono 55 lip, brzóz i osik, oraz 1157 krzewów i bylin: mak wschodni, lawenda, rudbekia, bukszpan, róża kwitnąca i sosna górska. Do budowy traktu pieszego zastosowano trzy rodzaje nawierzchni: płyty granitowe i kostkę granitową od mostów Młyńskich jako nawiązanie do zrewitalizowanych bulwarów odrzańskich po drugiej stronie mostów; kostkę cięto – łupaną na skwerze centralnym z płytą główną, dla zaakcentowania wyjątkowości tego miejsca; płyty betonowe skomponowane z istniejącą zabudową powstałą w ramach przebudowy ul. Probusa i wyznaczania wyniesionego przejścia z przejazdem rowerowym przez ul. Drobnera.
Na placyku, stworzonym dzięki aranżacji zieleni z siedziskami, pojawił się również akcent upamiętniający stulecie nadanie praw wyborczych kobietom – okrągła tablica (w jego centralnej części pojawiła się granitowa płyta upamiętniająca 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w naszym kraju).
- Dodatkowo w zieleńcu wzdłuż chodnika zamontowano 162 płyty: 81 z nazwą kraju i 81 z rokiem, w którym kobiety otrzymały w tym kraju prawa wyborcze. Dla komfortu użytkowników zdecydowaliśmy się umieścić płyty tworzące ścieżkę historii w zieleńcu wzdłuż głównego ciągu pieszego, co umożliwi na swobodną lekturę umieszczonych na tablicach treści – dodaje Grażyna Wojewódzka, dyrektor ds. technicznych ZDiUM.
Jako pierwsze pojawiają się kraje, które najwcześniej wprowadziły prawa wyborcze, m.in. Finlandia (1906) i Dania (1908), a wkrótce po nich Polska (1918), której tablica znajduje się za małym rondem zaplanowanym w bliskim sąsiedztwie placu Bema.
– Remont bulwaru i uznanie kobiet za patronki tego miejsca, to ważny akcent w dzisiejszych czasach. Wolność wyboru nie była wszak kobietom ofiarowana, musiały ją sobie wywalczyć. To miejsce stanie się pretekstem do opowiedzenia, jak istotna była rola kobiet w odzyskiwaniu niepodległości i budowie nowego państwa – mówi Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Fale
RE: Spotykamy się na Bulwarze Słonecznym z dwóch powodów...
szopka i tyle
0
Gravatar
spajker.
RE: Rewitalizacja fragmentu bulwaru Słonecznego - otwarcie ścieżki upamiętniającej 100-lecie przyznania praw wyborczych Polkom
pan sutryk w różowej koszuli współdziała z feministkami. nie można zrobić kawałka chodnika normalnie, nie można posazić ciu brzóz normalnie tak w ramach rutynowej działalności miasta. potrzebna jest do tego pompa, defilada feministek a każda brzoza będzie teraz upamietniać martyrologię polskich kobiet. feministki i pan sutryk głosza że kobiety sa dobre dlatego że potrafią zrobić tyle co mężczyźni, gdyby któraś z blondynek zrozumiała to że jest dobra dlatego że podnosi ciężary i rosną jej wąsy to by dała w pysk tym feministkom. kobieta nie może być dobra sama z siebie. jest dobra bo naśladuje mężczyznę i mu dorównuje. tak mówią feministki i ich pan w różowej koszuli w randze prezydenta miasta. poza tym takie działania to obraz katastrofy polski. polacy patrzą w przeszłość. buduja pomniki, parki pamięci, grupy rekonstrykcyjne spod grunwaldu, czczą piłsudskiego, czczą jana pawła drugiego.niemcy robią inaczej. oni wyparli przeszłość. oni budują autostrady a nie pomniki. oni budują fabryki a nie mauzoleum żydów polin. oni potrafią zadbać o ukaranie polski za dzisiejszy bełchatów i zapomnieć o przeszłości, w której narobili bałaganu. polska idzie do przodu z głową odwróconą do tyłu.
0

Przeczytaj także