Przez trzy dni trwania konferencji odbyło się prawie 420 wydarzeń merytorycznych takich, jak panele dyskusyjne czy wykłady. Głos zabrało w nich 1600 prelegentów – polityków, samorządowców oraz specjalistów w zakresie biznesu, ekologii, nauk społecznych i kultury. Dyskusje były tłumaczone łącznie na 65 języków.
- Możliwość organizacji tak ważnego wydarzenia to dla Dolnego Śląska prestiż, ale również potwierdzenie naszej pozycji na gospodarczej mapie Europy. Podczas tegorocznej edycji Forum poruszonych zostało wiele niezwykle istotnych kwestii związanych między innymi ze współpracą międzyregionalną, ekologią czy gospodarką. Dziękuję wszystkim uczestnikom za te trzy dni debat, spotkań i rozmów – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W Karpaczu Samorząd Województwa Dolnośląskiego, oprócz marszałka Cezarego Przybylskiego, reprezentowali także wicemarszałek Grzegorz Macko, członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda oraz radni sejmiku województwa. Forum Ekonomiczne swoją obecnością zaszczycili między innymi premier Mateusz Morawiecki, a także szefowie rządów Ukrainy, Denys Shmygal oraz Słowenii, Janez Jansa.
- Do Karpacza przyjechali przedstawiciele polityki, gospodarki i nauki z całej Europy. Rozmawialiśmy z nimi o tym, jakie trendy i zjawiska czekają nas w przyszłości oraz co w związku z tym w najbliższych latach będzie się działo na Dolnym Śląsku i w Polsce – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Miałem okazję opowiedzieć o naszych doświadczeniach w rozbudowie siatki połączeń kolejowych w regionie, a także rozmawiać o takich koncepcjach, jak Koleje Dużych Prędkości czy „zielona” kolej – dodaje.
Dolnośląscy samorządowcy uczestniczyli w różnych dyskusjach, gdzie rozmawiano między innymi o współpracy międzyregionalnej, unijnej polityce Zielonego Ładu, czy turystyce i gospodarce.
- Panel „Terytorializacja polityki regionalnej”, w którym brałem udział, to była rozmowa o tym, jak sprawić, by biedne gminy nie stawały się jeszcze biedniejsze, a bogate – bogatsze. Innymi słowy: środki unijne muszą w zdecydowanie większej ilości trafiać w regiony biedne i podlegające wykluczeniu – mówi Ryszard Lech, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Nagrody Forum Ekonomicznego
Podczas każdej edycji wydarzenia kapituła Nagród Forum Ekonomicznego przyznaje wyróżnienia firmom i osobom, które w znaczący sposób wsparły ważne społecznie działania lub osiągnęły wyjątkowe sukcesy gospodarcze. W tym roku po raz pierwszy wręczono Nagrodę Prezydenta Wrocławia – Biznes Odpowiedzialny Społecznie oraz Nagrodę Polonijną Forum Ekonomicznego.
Laureatami wyróżnień w poszczególnych kategoriach zostali:
- Człowiek Roku 2020 – Janez Jansa, premier Słowenii,
- Firma Roku 2020 – KGHM Polska Miedź S.A.,
- Osobowość Roku – Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Paweł Borys – prezes Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Marek Kuchciński – były Marszałek Sejmu.
- Organizacja Pozarządowa – Związek Harcerstwa Polskiego,
- Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego – społeczeństwo Ukrainy (wyróżnienie odebrał premier Ukrainy, Denys Shmygal),
- Nagroda Gospodarcza SGH – Grupa Maspex, Krzysztof Pawiński,
- Nagroda Polonijna Forum Ekonomicznego – Andżelika Borys - przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi oraz Andrzej Poczobut – członek jego Rady Nadzorczej (w ich imieniu wystąpili Irena Biernacka i Maria Tiszkowska)
- Nagroda Prezydenta Wrocławia – Biznes Odpowiedzialny Społecznie – firmy: BSH, 3M i Techland.
Ważne projekty dla Dolnoślązaków
W Karpaczu marszałek Cezary Przybylski wraz z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką oraz zaproszonymi gośćmi ogłosili start pilotażowego programu wymiany kopciuchów dla budynków wielorodzinnych i lokali mieszkalnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wnioski składać będzie można od 1 października 2021. Zdecydowano także o zwiększeniu finansowania projektu z 15 do 20 mln zł. Dzięki tym dopłatom z obszaru Dolnego Śląska może zniknąć w najbliższych latach łącznie około 720 nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe.
- Zwiększyliśmy planowany budżet działania z 15 do 20 mln zł, ponieważ wprowadziliśmy dodatkowe preferencje dla budynków zlokalizowanych na terenach gmin graniczących z Republiką Czeską. Mieszkańcy tych właśnie gmin będą mieli szansę na wyższe dotacje, czyli większą o dziesięć punktów procentowych intensywność dofinansowania – mówił podczas konferencji prasowej Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.
Ostatniego dnia trwania Forum Ekonomicznego marszałek Cezary Przybylski podpisał wraz z Cezariuszem Lesiszem - Prezesem Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., prof. dr hab. inż. Arkadiuszem Wójsem - Rektorem Politechniki Wrocławskiej, Marcinem Chludzińskim - Prezesem Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz Dariuszem Mikołajczakiem - Prezesem Toyota Manufacturing Motor Poland list intencyjny w sprawie powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Udział w wydarzeniu brali także premier Mateusz Morawiecki oraz minister Michał Kurtyka.
Nowa inicjatywa pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, a niskoemosyjny wodór będzie używany na szeroką skalę jako źródło czystej energii.
Opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strategia do 2030 r. zakłada powstanie 5 dolin wodorowych, które będą stanowić zarówno trzon transformacji energetycznej, polegającej na przezbrojeniu sieci elektrycznych i ciepłowniczych na spalanie czy współspalanie wodoru. Transformację przejdzie także transport publiczny ponieważ wodór będzie mógł być wykorzystywany jako paliwo.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy na rozwój technologii wodorowych zostaną przeznaczone środki w wysokości 800 mln euro.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Ogromny sukces Forum Ekonomicznego w Karpaczu
I co będzie żyło się lepiej? Wydali 10 milionów na zabawę z podatków obywateli, a premier nawet nie wie ile chleb kosztuje. Wszędzie w koło drożyzna, a oni się bawią razem w Karpaczu i u Mazurka na imprezie a przed kamerami niby się nie lubią. Spektakl dla durniów i oszołomów. W czasie pandemii zjebanej gdzie innych chorób nie ma oni nie muszą nosić masek i dystansu zachowywać to tylko spektakl dla plebsu oni dobrze wiedzą o co chodzi. Tania benzynka? kiedyś baryłka kosztowała 130 dolców i tak drogo nie było. A ty dalej śpij narodzie i oglądaj kurwizje jak nie będzie co do gara włożyć to się może obudzisz. Zapomniałem polaczki są tacy ciency że pobiegną po chwilówkę i mają syndrom sztokholmski.RE: Ogromny sukces Forum Ekonomicznego w Karpaczu
ten zjazd konsumentów na krzywy ryj czyli połykaczy szampana i kawioru to zjazd eunuchów rozprawiających o gwałtach który z tych ważnych kolesi potrafi poprowadzić spożywca albo stragan warzywny i przeżyć? rozmawiać o biznesie i o przyszłości potrafi każdy. zrobić biznes albo zmienić przyszłość potrafi niewielu. ja spajker mam przemyślenia w skali galaktyki, nie potrafię jednak dopasować lewej skarpety do prawej no ale to norma kiedy człowiek myśłi w skali międzygalaktycz nej. myślę sobie że każdy człowiek jest podatnikiem i płaci podatek vat zawarty w paragonie z biedronki. biedronka dzisiaj skasuje cię na vat a jutro musi go zanieść do fiskusa. fiskus wyda te pieniądze na zjazd konsumentów viagry w karpaczu i na komisję smoleńską tudzież na ochronę manify lgbt.