Dziś odbyła w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, wspólnie z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim, Burmistrzem Gminy Miękinia Janem Marianem Grzegorczynem oraz przedstawicielem zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mariuszem Kędziorą poświęcona powołaniu Interdyscyplinarnego Zespołu. Foto: Biuro Prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu
Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski powołał Interdyscyplinarny Zespół do spraw projektu firmy „Intel” obejmującego stworzenie Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w województwie dolnośląskim.


Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski powołał Interdyscyplinarny Zespół do spraw projektu firmy „Intel” obejmującego stworzenie Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w województwie dolnośląskim.
Dziś odbyła w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, wspólnie z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim, Burmistrzem Gminy Miękinia Janem Marianem Grzegorczynem oraz przedstawicielem zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mariuszem Kędziorą poświęcona powołaniu Interdyscyplinarnego Zespołu.
Po konferencji prasowej odbyło się jego pierwsze posiedzenie. Zespół stanowi grupa o charakterze doradczym, która obejmuje nadzór nad czynnościami administracyjnymi oraz wspiera sprawy projektu firmy „Intel” realizowanego na terenie Dolnego Śląska.
„Budowa fabryki Intel jest największą inwestycją zagraniczną w historii Polski, która ma charakter strategiczny. To duże wyzwanie organizacyjne, wymagające daleko idącej współpracy wielu organów administracyjnych” – podkreślał w trakcie konferencji prasowej Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele różnych instytucji, w tym m.in. Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, RZGW Wody Polskie, odpowiednich wydziałów merytorycznych urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego.
W miarę potrzeb zespół będzie rozszerzany o przedstawicieli kolejnych instytucji, w tym na przykład Politechniki Wrocławskiej.
Przypomnijmy, w okolicach Wrocławia, Intel – gigant technologiczny z Doliny Krzemowej – zainwestuje blisko 20 mld zł w zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. To największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce Powstanie 2 tys. nowych i dobrze płatnych miejsc pracy.
Wybór amerykańskich inwestorów padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miały zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów. Dzięki budowie powstanie też kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy. Kolejni pracownicy zostaną zatrudnieni przez dostawców.
Nowy zakład pomoże sprostać przewidywanemu w przyszłości wzrostowi zapotrzebowania na półprzewodnikowe układy scalone. Inwestycja Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20 %.
Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej. Telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier, kuchenki mikrofalowe i lodówki działają z wykorzystaniem komponentów półprzewodnikowych, takich jak zintegrowane chipy, diody i tranzystory. Światowe przychody z produkcji półprzewodników wyniosły w 2020 r. 466 mld dolarów. Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku.
Intel działa już w Polsce od wielu lat. Wykonuje prace w zakresie badań i rozwoju w Gdańsku, gdzie znajduje się największy ośrodek tego typu w Europie, w którym pracuje blisko 4 tys. osób.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Spajker.
RE: Budowa fabryki Intel jest największą inwestycją zagraniczną w historii Polski
123445 powiedziała :
Jak czytam te dobre wieści z dolnego Śląska to mam wrazenie że nasz Strzelin lezy w innym województwie, tyle dobroci wokol nas ale wszystko nas omija, a jak juz cos sie u nas dzieje z woli województwa to jest to robione po macoszemu aby tylko przymknąć usta krytyką.
Daj teren pozwolenie na budowę i darmową drogę na koszt gminy osisowi a sprawy idą szybko. A to osiedle na tartaku a to zagospodarowani e truchła po WSK no i do tego przerobienie sadu na centrum logistyczne no poza Dino bo ten dinozaur nawet nie chce słyszeć o tym co urzędnicy chcą dostać. W przygotowaniu osiedle na szpitalu i dwa osiedla na ogródkach działkowych Oławska i Wrocławska. No jesze gmina zrobi drogę pomiędzy wolności a pocztową i zaraz na gospodarstwie ogrodniczymi iwacha familoki powstaną. Na gospodarstwie ogrodniczym pękały familoki już stoją. Jak w strzelinie ma coś powstać to musi przejść przez ręce cappo de tutti cappi albo być na pegieerowie. Inaczej to hamulec czyli inicjatywa społeczna.

0
Gravatar
123445
RE: Budowa fabryki Intel jest największą inwestycją zagraniczną w historii Polski
Jak czytam te dobre wieści z dolnego Śląska to mam wrazenie że nasz Strzelin lezy w innym województwie, tyle dobroci wokol nas ale wszystko nas omija, a jak juz cos sie u nas dzieje z woli województwa to jest to robione po macoszemu aby tylko przymknąć usta krytyką.
0
Gravatar
Spajker.
RE: Budowa fabryki Intel jest największą inwestycją zagraniczną w historii Polski
Tak naście lat temu w legnickiej strefie miał zainwestować IBM. No Pampersy pełne od zachwytu. IBM kupiło chińskie Lenovo no i kurla jeszcze lepiej. Azjatycki tygrys przerobi legnickie pola w dolinę krzemową. Lenovo okazało się być spółką z nieograniczoną nieodpowiedzial nością i nie zapłaciło polskim albo polskojęzycznym firmom budowlanym za ich pracę. Czar prysł jak przy budowie autostrady przez chiński covec. Teraz kolejny cyrkowiec wydoi Polskę niczym strzeliński cyrkowiec.
0

Przeczytaj także