Tak będzie wyglądało nowoczesne laboratorium diagnostyki molekularnej we Wrocławiu
Dofinansowania z ministerialnego Funduszu Medycznego otrzymały Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego. Dzięki nim możliwa będzie realizacja bardzo ważnych inwestycji w onkologię w regionie, co pozytywnie wpłynie na jakość i dostępność świadczeń w tym zakresie.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii za ponad 204,6 mln zł dotacji wybuduje i wyposaży nowoczesne laboratorium diagnostyki molekularnej. Realizacja tej inwestycji umożliwi rozwinięcie zaawansowanej diagnostyki genetycznej i molekularnej oraz optymalizację procesów badawczych. Laboratorium zapewni zwiększenie dostępności do spersonalizowanego leczenia pacjentów w regionie, co ma szczególne znaczenie w walce z chorobami nowotworowymi.Na Dolnym Śląsku nieustannie realizujemy kolejne ważne inwestycje, budujemy i modernizujemy szpitale, a także wyposażamy je w światowej klasy sprzęt medyczny – Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Ważnym elementem projektu jest także zakup robota chirurgicznego, który będzie wykorzystywany przy leczeniu pacjentów onkologicznych np. przy nowotworze jelita grubego czy gruczołu krokowego.
- Ochrona zdrowia Dolnoślązaków jest dla nas priorytetem, dlatego nieustannie realizujemy kolejne ważne inwestycje, budujemy i modernizujemy szpitale oraz wyposażamy je w światowej klasy sprzęt medyczny. Na Dolnym Śląsku tworzymy również nowoczesną i dostępną opiekę onkologiczną, która odpowiada na potrzeby mieszkańców regionu – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Teraz na Dolnym Śląsku będzie można je leczyć jeszcze skuteczniej
Laboratorium zostanie wybudowane we Wrocławiu, przy ul. Fieldorfa 6, w sąsiedztwie Nowego Szpitala Onkologicznego i Szpitala im. Marciniaka. Placówka ma być gotowa maksymalnie do 2027 roku.
Dzięki tej inwestycji będziemy mogli wykonywać więcej badań diagnostycznych, włączając w to te, które dotąd były poza naszym zasięgiem. Nowy budynek zostanie wzniesiony w sąsiedztwie naszej nowej inwestycji oraz Szpitala im. T. Marciniaka, tworząc dobrze zintegrowany kompleks medyczny– mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W nowym budynku medycznego laboratorium diagnostycznego znajdą się:

  • Laboratorium Diagnostyki Molekularnej Guzów Litych

  • Laboratorium Hematologicznej Diagnostyki Molekularnej

  • Laboratorium Cytogenetyki Hematologicznej i Guzów Litych

  • Biobank

  • Laboratorium Krążących Komórek Nowotworowych (CTC).

To dla mnie bardzo ważny projekt, bo aby sprostać dzisiejszym oczekiwaniom pacjentów w zakresie dostępu do nowych terapii lekowych, konieczna jest także nowoczesna diagnostyka molekularna– dodaje Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH.
Dofinansowanie w kwocie prawie 171 mln zł otrzyma także Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Środki zostaną przeznaczone na powstanie dodatkowego budynku, w którym pacjenci będą mogli korzystać ze skonsolidowanych świadczeń onkologicznych, w tym oddziałów onkologicznych i hematologicznych. Świadczenia z tego zakresu obecnie są realizowane w 3 różnych lokalizacjach, a część w budynkach pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.
Dzięki realizacji tej niezwykle ważnej inwestycji skróci się cały proces diagnostyczno-leczniczy, a także poprawi bezpieczeństwo i komfort pacjentów, których niestety z roku na rok przybywa. Choroby nowotworowe to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Według prognoz w ciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych zwiększy się o 28 procent.
Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu obejmuje opieką hematologiczną około 60 procent chorych z całego Dolnego Śląska, a 80 proc pacjentów leczonych w tej klinice to pacjenci chorzy onkologicznie.
Dzięki konsolidacji wszystkich świadczeń w jednym miejscu, możliwe będzie lepsze wykorzystanie doświadczenia różnych specjalistów: kardiologów, nefrologów, gastroenterologów czy chirurgów. Dzięki temu pacjent otrzyma bardziej kompleksową opiekę w jednym miejscu, co może mieć wpływ na poprawę wyników leczenia.

Obecna Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku to rocznie:

  • 18 tys. porad ambulatoryjnych,

  • 5 tys. hospitalizacji jednodniowych,

  • 1,2 tys. hospitalizacji,

  • 1000 aferez leczniczych,

  • 120-140 transplantacji.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Spajker.
RE: Na Dolny Śląsk płyną ogromne pieniądze! 376 mln zł dla onkologii w regionie
Idą nowe pieniądze. Będzie co marnować. Robot da Vinci zestarzał się nieużywany to trzeba kupić kolejny.
0

Przeczytaj także