Grzebiuszka zakopana. Foto: P.Sendecki
Grzebiuszka zakopana. Foto: P.Sendecki
Wolontariusze zebrali i przenieśli w bezpieczne miejsca już ponad dziesięć tysięcy płazów podczas tegorocznej "Akcji żaba". Zwierzęta masową giną na ruchliwych drogach podczas wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych, w których odbywają gody. Z pomocą przychodzą im przyrodnicy Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych i wolontariusze ze szkół. Akcję wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Od zagłady pod kołami samochodów uratowano: ropuchy szare, kumaki nizinne, żaby brunatne, zielone, grzebiuszki i rzekotki oraz płazy ogoniaste: traszki grzebieniaste i zwyczajne. W miarę wzrostu wiosennych temperatur płazy budzą się z zimowego letargu i wyruszają ze swoich kryjówek w lasach i łąkach ku zbiornikom wodnym, które są miejscami ich rozrodu. W czasie tych wędrówek łatwo padają łupem drapieżników lub giną pod kołami samochodów. Na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy" płazom pomagają przyrodnicy i wolontariusze z dolnośląskich szkół. Migrujące żaby wpadają do wiader wkopanych przed specjalnymi zaporami o łącznej długości ok. 2,2 km. Żaby są potem przenoszone w bezpieczne miejsca. Zapory są sprawdzane dwa razy dziennie – niezależnie od dnia tygodnia i od pogody. Wartość zadania Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych to około 35 tys. złotych, w tym wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu. wyniosło 7 tys. złotych. W tym roku wolontariusze – 309 uczniów oraz 72 opiekunów ze szkół podstawowych z Czatkowic, Kuźnicy Czeszyckiej, Wziąchowa Wielkiego, Milicza, Krośnic, Sułowa, Nowego Zamku, Żmigrodu, Powidzka i Radziądza przenoszą płazy na 8 przejściach. Przyrodnicy liczą zwierzęta i spisują napotkane gatunki żab. Największe zaciekawienie biorących udział w akcji dzieci budzi grzebiuszka ziemna, zwana też huczkiem - w kilkadziesiąt sekund potrafi zakopać się w sypkiej glebie, rozpychając ją tylnymi łapami. Jest to sposób na ukrycie się przed napastnikiem oraz na zabezpieczenie przed wyschnięciem.  Przejście Staw Przydrożny
Od 2006 r. przyrodnicy wraz z wolontariuszami uratowali już ponad 33 tys. tych pożytecznych zwierząt. Warto zapamiętać, że żaby są sojusznikiem człowieka w walce ze szkodnikami. Głównym pokarmem tych płazów są owady, m.in. chrząszcze, ślimaki i larwy. Podsumowanie tegorocznej edycji Akcji będzie odbędzie się 9 06.2017 r. w Centrum Bioróżnorodności w Miliczu.
Robert Borkacki, WFOŚiGW we Wrocławiu
fot. DZPK

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
kaaa
RE: Dziesięć tysięcy żab uratowanych przed rozjechaniem pod kołami samochodów
Brawo!tak trzymać!
0

Przeczytaj także