Odcinek chodnika prowadzący do Przedszkola Publicznego w Kondratowicach

Dotacja na renowację zabytkowej chrzcielnicy, setki tysięcy złotych na remont i budowę powiatowych chodników i dofinansowanie na wymianę opraw lamp drogowych, z którego nie wiadomo czy gmina skorzysta. Dlaczego i co w tej inwestycji niepokoi radnych?

W środę, 31 stycznia, odbyło się posiedzenie Rady Gminy Kondratowice. Podczas sesji radni zdecydowali m.in. o przyznaniu dotacji parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Dankowicach na prace konserwatorskie w zakresie renowacji chrzcielnicy drewnianej, polichromowanej i złoconej. Uchwałę w tej sprawie przedstawiła Renata Skrzypczyk-Bednarska z Wydział Inwestycji. – Co roku parafia w Dankowicach w osobie ks. proboszcza Masłowskiego zwraca się do nas do 10 października z wnioskiem o dofinansowanie różnych prac – zaczęła radna Teresa Białkowska.
– Co roku przychyliliśmy się do tych wniosków. W tym roku, uczestnicząc w Komisji Budżetu i Gospodarki, nie zauważyłam tego wniosku, ponieważ go nie było. Byłam też na rozmowie z księdzem po tym jak zobaczyłam projekt uchwały i ksiądz proboszcz przeprosił, że w terminie nie złożył wniosku, ale również bardzo prosił, żeby się wysoka rada przychyliła do prośby i ja również składam taką prośbę – dodała. Radna Białkowska podkreśliła, że koszt renowacji chrzcielnicy to łącznie 20 tys. zł. Połowę kwoty pokryją parafianie, a druga połowa ma pochodzić z budżetu gminy. Wójt Tomasz Gracz również poprosił o przyjęcie uchwały, do czego przychylili się kondratowiccy radni.

410 tys. zł na powiatowe inwestycje
W jednym z kolejnych punktów zdecydowano o udzieleniu pomocy rzeczowej powiatowi strzelińskiemu w postaci budowy lub przebudowy chodników w następujących miejscowościach: Grzegorzów, Rakowice, Księginice Wielkie, przy ul. Parkowej w Prusach i Chmielowej w Kondratowicach, w Zarzycy, Komorowicach, Gołostowicach, Podgaju, Stachowie i w Kowalskich, a także przygotowania dokumentacji na budowę chodnika przy ul. Pocztowej w Prusach. Wymienione inwestycje zostaną sfinansowane z budżetu gminy Kondratowice w wysokości nie wyższej niż prawie 410 tys. zł.
W sprawozdaniu z działalności pomiędzy sesjami wójt Gracz mówił m.in. o budowie chodnika, ścieżki rowerowej i oświetlenia przy drodze Prusy – Kondratowice, a także o spotkaniu z projektantem remontu budynku po byłej stacji PKP w Kondratowicach oraz schodów przed kościołem pw. św. Wawrzyńca w Prusach. Szef gminy poinformował radnych, że 26 lutego nastąpi otwarcie ofert w przetargu na wywóz odpadów komunalnych od 1 kwietnia 2024 roku do końca grudnia. – Obecnie umowa zawarta jest na trzy miesiące z firmą Natura – mówił. – Poprzedni przetarg został unieważniony, ponieważ kwota najkorzystniejszej oferty przewyższała budżet, który gmina zaplanowała na to zadanie.
- Do zamówienia z wolnej ręki zostały zaproszone cztery firmy, ale tylko firma Natura złożyła ofertę – dodał wójt Gracz.

Cały artykuł zamieściliśmy w 6 (1194) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także