Światełko dla Bohatera z AK – 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową
W przededniu 80 rocznicy wydania rozkazu Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, w niedzielę 13 lutego, o godzinie 14.00 – żołnierze Obrony Terytorialnej postawią w swoich miejscowościach światełko na grobach Bohaterów z AK lub miejscach Ich pamięci. Zapraszamy do dołączenia do tej inicjatywy. Może na malutkim cmentarzu w Państwa miejscowości, jest zapomniany grób żołnierza AK? Niech w tym dniu, w przededniu 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, nie zabraknie symbolu pamięci w miejscach uświęconych krwią Bohaterów oraz na miejscach Ich wiecznego odpoczynku.
Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ŚZŻAK Okręg Dolnośląski Powstaniec Warszawski Pan kpt. Stanisław Wołczaski oraz przedstawiciele Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Oddziału IPN Wrocław oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Odra- Niemen, zapalą symboliczne znicze pamięci na grobach bohaterów AK.
14 lutego, w dniu 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, o godzinie 10.00 złożone zostaną znicze pamięci, pod pomnikiem pierwszego Komendanta Armii Krajowej, gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot” (stąd także nazwa karabinka dedykowanego żołnierzom OT – MSBS „GROT”) a chwilę potem pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.
Dowództwo WOT kontynuuje tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. Opieka nad miejscami spoczynku, ale także troska o pozostających wśród nas kombatantów, to szczególna rola, jaka przypisana została żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie żołnierze OT mają pod swoją opieką blisko 900 kombatantów, żołnierzy AK i bohaterów wojennych. Ta najmłodsza formacja polskich Sił Zbrojnych, integralna część polskiej armii, dziedziczy tradycje, dorobek, dzielność i nieustępliwość żołnierzy Armii Krajowej. Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony własnej Ojczyzny. Na wniosek dowódcy WOT, gen. broni Wiesława Kukuły, już na początku tworzenia się WOT, Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało prośbę o wyrażenie zgody na umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”) oraz na dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej. 28 czerwca 2017 – Dowództwo WOT uroczyście przejęło dziedzictwo tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej, a w dniu 27 września – obchodzone jest święto WOT, na pamiątkę 27 września 1939, utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, zmienionego na Związek Walki Zbrojnej a 14 lutego 1942 roku przemianowanego na Armię Krajową.
Żołnierze WOT otrzymali także od Światowego Związku Żołnierzy AK, „Testament żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego”.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Światełko dla Bohatera z AK – 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową
dla polaka to duma i honor być spadkobiercą ak. bohaterów z ak. ludzi w ak było 160 000 i nie próbowali oni nawet obronić polaków w rzezi wołyńskiej gdzie mieli przeciwko sobie tylko swołocz ukraińską. jakie były dokonania tej ak poza przypinaniem orderów i ksyw swoim członkom? 160 000 to jest już armia. co poza przegraną bitwą o warszawę, skutkiem której była zagłada fizyczna warszawy ma w swoich bohaterskich dokonaniach ak? samorozwiązanie ? jakieś osiągnięcia bojowe? w polsce czci sie słabość a nie siłę. taki masochizm. sztandary pomniki poświęcenie i wieczna płaczliwość to jest oręż polski. durni chińczycy 40 lat temu byli na poziomie senegalu. dzisiaj są nr 1 tak bez pomników i bez sztandarów. jak porzucili sztandary mao tse tunga i go skazali to od razu w chinach zrobiło sie lepiej. a można było stawiać mu pomniki zamiast go wywalić na śmietnik.