Dzieci do 5. roku życia nie powinny korzystać z tabletów i komputerów...
- Przesunięcie wieku z tą wadą wiąże się w dużej mierze z tym, że coraz młodsze dzieci oglądają telewizję, korzystają z komputerów i tabletów - mówi Marzena Michalak - Michta, lekarz okulista z Prywatnej Praktyki Lekarskiej Okulistycznej w Strzelinie. - Do 5. roku życia nie powinny ich używać, ponieważ podczas tych czynności mięśnie oczu są bardzo napięte, dzieci przyzwyczają się do korzystania z przedmiotów w zbyt bliskiej odległości, a nawet nowoczesne monitory emitują światło niebieskie, które źle wpływa na kształtowanie gałki ocznej - wyjaśnia.
Krótkowzroczność ma tendencję do postępowania. Stabilizuje się wraz z ustaniem wzrostu gałki ocznej, czyli ok. 21 roku życia i powinna zaniepokoić, jeśli zwiększa się powyżej dioptrii na rok. Żeby z nią walczyć, trzeba stworzyć dziecku odpowiednie warunki. Zadbać, by spało w ciemności, bo sztuczne światło nieprawidłowo pobudza siatkówkę do pracy, częściej przebywało w świetle naturalnym, a będąc w wieku szkolnym, spędzało maks. 2 godziny w ciągu dnia przed komputerem, przy dobrym oświetleniu czytało i odrabiało lekcje. - Ważna jest też relaksacja. Warto, by dziecko, np. co pół godziny zrobiło sobie przerwę i popatrzyło w dal - zaleca nasza rozmówczyni.
Cały artykuł dostępny jest tutaj
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.