Jak tu wierzyć w statystyki dotyczące koronawirusa...?
Przypominamy, iż udało nam się ustalić, że wyjściową (pierwotną) przyczyną zgonu kobiety była choroba COVID-19, wywołana zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. W karcie zgonu mieszkanki naszego powiatu lekarz, określający przyczynę zgonu, użył kodu U07.1. Warto podkreślić, że kody przyczyn zgonu są nadawane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Zgony, spowodowane chorobą COVID-19, oznacza się wprowadzonym przez WHO kodem U07.1, z priorytetem w sekwencji zdarzeń. Kod ten przypisany jest więc do diagnozy COVID-19, która została potwierdzona badaniami laboratoryjnymi.
Mając na uwadze powyższe ustalenia, skontaktowaliśmy się ponownie z Magdaleną Mieszkowską, rzecznikiem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu i poprosiliśmy o wyjaśnienie dlaczego mieszkanka powiatu strzelińskiego nie widnieje w statystykach jako ofiara koronawirusa. W odpowiedzi otrzymaliśmy wykaz zgonów z województwa dolnośląskiego z uwzględnieniem miejsca zamieszkania zmarłych oraz daty śmierci. W raporcie tym nie tylko nie pojawia się informacja o zmarłej z powiatu strzelińskiego, ale także brak jakiejkolwiek odnotowanej śmierci z dnia 08 kwietnia 2020 r. Przypominamy, że właśnie tego dnia zmarła kobieta. Rzecznik WSSE poinformowała nas, że nie posiadają karty zgonu osoby z powiatu strzelińskiego i jednocześnie przedstawiła sposób przekazywania informacji w przypadku śmierci pacjenta w wyniku choroby zakaźnej: lekarz stwierdzający zgon jest zobowiązany do poinformowania o tym fakcie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i przesłania karty zgonu. Lekarz o zgonie może poinformować zarówno telefonicznie, jak i na przykład listownie, co w oczywisty sposób wydłuża ten proces. Nie ma innej drogi formalnej.
Zwróciliśmy się zatem do Urszuli Małeckiej, rzecznika prasowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu z zapytaniem, czy mogą potwierdzić śmierć kobiety z powodu koronawirusa. W tej placówce dnia 8 kwietnia 2020 r. zmarła bowiem mieszkanka powiatu strzelińskiego. Rzecznik szpitala przy ulicy Koszarowej poinformowała nas, że za każdym razem, kiedy umiera pacjent z powodu choroby COVID-19, szpital informuje WSSE, a informacja ta nie jest przekazywana Pocztą Polską. Jednocześnie, z uwagi na obowiązywanie tajemnicy lekarskiej, nie uzyskaliśmy żadnej konkretnej informacji odnośnie zmarłej z naszego powiatu.
Podsumowując, pomimo kontaktu z wieloma instytucjami, odpowiedzialnymi za informowanie o sytuacji epidemiologicznej w naszym województwie, nadal nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobieta z powiatu strzelińskiego, której przyczyną zgonu (stwierdzoną przez lekarza) była choroba COVID-19 nie została ujęta w statystykach. Na podstawie jednego znanego nam przypadku nie można oczywiście wyciągać daleko idących wniosków. Niewątpliwie jednak taka sytuacja sprawia, że przekazywane statystyki, dotyczące zgonów z powodu koronawirusa SARS-CoV-2, tracą na wiarygodności.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Jak tu wierzyć w statystyki dotyczące koronawirusa...?
Koleżanka pracuje w szpitalu, mówi że mają nakaz z góry, o zatajaniu faktycznej ilości zmarłych, a normą jest mówienie o chorobach "współistniej ących", wszystko po to żeby nie wprowadzać paniki.Czekamy na odpowiedź
Dziękuję za artykuł i także czekam na odpowiedź. Nie mam zamiaru stygmatyzować nikogo, ale chciałabym wiedzieć ile osób przebadano w autach pod basenem i kiedy otrzymały wniki? Jaki był procent wyników pozytywnych?RE: Jak tu wierzyć w statystyki dotyczące koronawirusa...?
Dobra dziennikarska robota.