Probiotyki, zwane również żywymi kulturami bakterii, to organizmy, których zadaniem jest odbudowa mikroflory jelitowej. Przeważnie są to bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), a także wybrane drożdże (Saccharomyces boulardii). Mają one korzystny wpływ na układ pokarmowy człowieka i często stosuje się je w przypadku występowania podrażnień jelit. Z tego powodu wielu rodziców decyduje się na podawanie probiotyków dzieciom zażywającym antybiotyki lub posiadającym różne dolegliwości związane z układem trawiennym. Gdzie można znaleźć żywe kultury bakterii? Kiedy należy korzystać z ich nieocenionych właściwości? Czy warto podawać je najmłodszym członkom rodziny?
Jak działają probiotyki?
Głównym zadaniem żywych kultur bakterii jest łagodzenie podrażnień układu pokarmowego związanych z zakażeniami czy stosowaniem silnych leków. Zniszczona mikroflora jelit prowadzi do występowania wielu dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie, takich jak wzdęcia, bóle brzucha, nudności, a nawet biegunka i zaparcia. Probiotyki wspomagają odbudowę mikroflory poprzez wytwarzanie kwasów organicznych, bakteriocynów oraz nadtlenku wodoru. Substancje te wyrównują poziom pH w żołądku i przeciwdziałają dalszemu osłabianiu układu trawiennego. Dodatkowo wspomagają one syntezę przeciwciał, przyczyniając się tym samym do szybszego zwalczania drobnoustrojów oraz infekcji. Bakterie i drożdże mogą również neutralizować nietolerancję laktozy wynikającą z jej nieprzyswajania. Właśnie dlatego są one polecane wielu osobom zmagającymi się z chorobami wirusowymi czy problemami pokarmowymi. Dzięki łagodnemu działaniu są szczególne polecane dzieciom, u których infekcje mogą prowadzić do nieodwracalnych strat w mikroflorze.
Kiedy podawać dzieciom żywe kultury bakterii?
Ze względu na dopiero kształtujący się układ odpornościowy u dzieci znacznie częściej występują różnego rodzaju choroby. Najmłodsi domownicy są bardziej podatni na wirusy czy infekcje. W celu ich zwalczania stosuje się antybiotyki, które znacząco niszczą mikroflorę. Aby zapobiec jej uszkodzeniom, rodzice często kupują dla dzieci probiotyki, które pomagają w jej naturalnej odbudowie. Ponadto są one szczególnie ważne w zwalczaniu niebezpiecznych dla niemowląt rotawirusów czy łagodzeniu biegunki. Dowiedziono również, że korzystne dla zdrowia bakterie i drożdże mogą łagodzić podrażnienia występujące przy atopowym zapaleniu skóry. Oprócz tego podaje się je dzieciom w przypadku wystąpienia infekcji dróg moczowych, ponieważ zapobiegają namnażaniu mikroorganizmów patogennych. Probiotyki przyjmowane są jednak najczęściej podczas antybiotykoterapii, a ich stosowanie należy przedłużyć do kilku dni od zaprzestania brania antybiotyków. Dzięki ogólnej dostępności można podawać je w postaci leków, a nawet zwiększać ich dawkę wieloma produktami spożywczymi.
W jakiej formie najmłodsi powinni przyjmować probiotyki?
Probiotyki dla dzieci mogą być podawane w każdej formie, dostosowanej do preferencji i możliwości pociechy. Często spotyka się je w formie wygodnych kapsułek oraz tabletek, jednak z ich zażyciem mogą mieć problem najmłodsi pacjenci. Z pomocą przychodzą saszetki z żywymi kulturami bakterii, które rozpuszcza się w wodzie, mleku lub ulubionym soku owocowym. Dla niemowląt zalecane jest podawanie probiotyków w postaci łatwo przyswajalnych kropel. Wybrana postać leku powinna być łatwa do podania pociechom, aby umożliwić przyswojenie jak najwyższej, odpowiedniej dawki probiotyków.
Czy probiotyki występują w domowych produktach spożywczych?
Nie każdy rodzic wie, że probiotyki znajdują się w wielu domowych produktach, takich jak kefiry, jogurty czy chleby na zakwasie. W nabiale występują jako żywe kultury bakterii, natomiast w pieczywie można znaleźć je pod postacią drożdży. Udział tych produktów w diecie dziecka należy zwiększyć poprzez jej zróżnicowanie oraz wprowadzenie do niej korzystnych dla organizmu składników. Prawidłowe stosowanie probiotyków pomoże w odbudowie mikroflory u maluszka oraz zneutralizuje ryzyko wystąpienia kolejnych infekcji, przywracając harmonijne działanie układu pokarmowego.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony). Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.