ZNAJDŹ NA STRONIE

Głóg to krzewy lub wysokie i niskie drzewa. Należy on do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest gatunkiem rodzimym. W naszym kraju występuje pospolicie. Głóg nie wymaga wiele, jeśli chodzi glebę. Jest w stanie rosnąc na glebach słabszych, znosi zarówno mrozy, jak i suszę. Potrzebuje przede wszystkim przestrzeni i światła. Cień nie służy tej roślinie. Głóg nie lubi dwóch rzeczy: przesadzania oraz nadmiaru wody.Głóg to krzewy lub wysokie i niskie drzewa. Należy on do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest gatunkiem rodzimym. W naszym kraju występuje pospolicie. Głóg nie wymaga wiele, jeśli chodzi glebę. Jest w stanie rosnąc na glebach słabszych, znosi zarówno mrozy, jak i suszę. Potrzebuje przede wszystkim przestrzeni i światła. Cień nie służy tej roślinie. Głóg nie lubi dwóch rzeczy: przesadzania oraz nadmiaru wody.

Głóg cechuje się kwiatami białymi, bladoróżowymi, różowymi. Zaś owoce głogu są barwy czerwonobrunatnej lub ciemnoczerwonej. Roślina ta znana jest ze swoich leczniczych właściwości - owoce głogu, a także kwiaty i liście wykorzystywane były zarówno kiedyś w medycynie ludowej, jak i obecnie używa się ich w lecznictwie. Herbaty, leki i różne preparaty z głogu wspomagają pracę serca.
Ponadto jedną z zalet głogu jest bez wątpienia dekoracyjność. Piękne kwiaty, a także owoce głogu doskonale upiększają ogród.

Głóg - krzew

Warto wiedzieć, że cierniste głogi świetnie sprawdzą się jako żywopłoty - potrafią one utworzyć zaporę niemożliwą do przejścia, a przy tym długowieczną.  Takie żywopłoty mają doskonałą funkcję dekoracyjną, cieszą oko aż do późnej jesieni. Kwiaty głogu często wabią pszczoły, a także dają schronienie różnym małym zwierzątkom.
Żywopłot formowany to dobry sposób na zagospodarowanie głogu. Żywopłoty głogowe osiągać mogą nawet 3 metry! Na przedwiośniu i po kwitnieniu warto odmładzać takie żywopłoty (poprzez mocne cięcie).
Krzewy głogu mają też rzecz jasna zastosowanie bardzo praktyczne: z ich kwiatów można robić wspaniałą herbatę, a z owoców wykonywać przetwory, a także wina. Takie domowe wyroby są niezastąpione, szczególnie w tych zimniejszych porach.

Głóg - odmiany

Głóg liczy aż ok. 140 gatunków! Te drzewa i krzewy są do siebie dosyć podobne. Najbardziej popularne u nas są następujące gatunki: głóg jednoszyjkowy oraz głóg dwuszyjkowy.

Głóg jednoszyjkowy

Jest to małe drzewo, które dorosnąć może do ok 10 metrów wysokości. Kwiaty w kolorze białym są zebrane w tzw. podbaldachy i mają słupek z jedną tylko szyjką. Czas obfitego kwitnienia przypada na maj i czerwiec. W czerwonych owocach znajduje się tylko po jednym nasionku. Głóg może służyć za podkładkę np. dla pigwy czy aronii.
Można wyróżnić:
- głóg jednoszyjkowy 'Variegata' - jest niewielkie drzewo, posiadające nieregularną, zaokrągloną koronę. Posiada ciekawe, pstre, ciemnozielone, błyszczące liście. Kwiaty są białe i pachnące; nie są bardzo widoczne. Owoce mają barwę ciemnoczerwoną i są jadalne - w smaku są raczej słodkie.
- głóg jednoszyjkowy 'Stricta' - jest to odmiana z kolumnową, regularną i bardzo wąską koroną. Im starsze drzewo, tym bardziej szerokie i zaokrąglone. Jest to drzewo bardzo ładne w czasie kwitnienia i owocowania. Liście ma ciemnozielone i błyszczące, jesienią stają się one żółte i brązowe. Kuliste, ciemnoczerwone owoce są słodkie w smaku i lubiane zarówno przez ludzi, jak i przez ptaki. "Stricta' preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste.
- głóg jednoszyjkowy 'Compacta' - jest to odmiana głogu kulista karłowata, szczepiona na pniu. Korona tego głogu jest foremna i bardzo ozdobna. Liście są w kolorze ciemnej zieleni i błyszczące. Kwiaty są białe; kwitnienie przypada standardowo na maj i czerwiec. Jest to drzewo, które chętnie odwiedzają owady.

Głóg dwuszyjkowy

Jest to krzew dorastający do 4 metrów wysokości. Posiada kwiaty białe i różowawe; słupek ma dwie szyjki. Głog ten nie ma wielkich wymagań. Warto zaznaczyć, ze jest on odporny na suszę.
Można wyróżnić:
- głóg dwuszyjkowy ‘Paul’s Scarlet’ - jest to drzewo cierniste, posiadające kwiaty, które uznać można za bardzo efektowne. Czerwone kwiaty są zebrane w tzw. baldachy i mogą kojarzyć się z różami. Ta odmiana głogu doskonale nadaje się do małych ogrodów.
- głóg dwuszyjkowy 'Gireoudii' - jest to niewysokie drzewo albo wyprostowany krzew. Młode liście są plamiaste i nietypowe w kształcie. Z czasem stają się bardziej foremne i po prostu zielone. Jesienią zaś przybierają kolor jasnoczerwony. Owoce są spore, barwy ciemnoczerwonej.

Głóg jadalny

Z głogu jadalnego wyróżnić można:
- głóg jadalny miechowy - jest to odmiana głogu o dużych owocach - dorastają nawet do 2 cm średnicy. Są one dobre do zjedzenia na surowo lub w postaci przeróżnych przetworów. Dojrzewanie owoców przypada na wrzesień i pażdziernik. Ten głóg rośnie do 3 metrów. Gałęzie ułożone są horyzontalnie. Kwitnienie zaczyna się w połowie maja - wtedy na drzewie pojawiają się przepiękne białe kwiaty, zebrane w spore kwiatostany. Liście określić można jako jajowate, są one nieregularnie ząbkowane, jesienią stają się złote.
- głóg jadalny cętkowany 'Aurea' - to jest idealna odmiana dla miłośników owoców głogu. 'Aurea' to niskie drzewo (do 3 metrów) lub wysoki krzew.  Mogą występować ciernie na gałęziach. Owoce są żółte i mogą mieć nawet 2 cm. Jeść je można na surowo lub w przetworach. Dojrzewanie owoców przypada na wrzesień i październik.

Inne odmiany

Z innych odmian głogu wymienić warto następujące:
- głóg szkarłatny - to bardzo popularna odmiana głogu. Drzewo osiągnąć może 8 metrów. Ten głóg ma walory ozdobne, jak i użytkowe. Kwiaty są białoróżowe. Jesień to czas, w którym dojrzewają owoce - są one duże i szkarłatne.
- zadrzewnia krótkoogonkowa 'Butterfly' - jest to zwarty, gęsty krzew. Jego liście są intensywnie zielone, mogą one mieć nawet 15 cm długości. Kwiaty są żółte i rurkowate. Kwitną od czerwca aż do jesieni. 'Butterfly' przyciąga motyle oraz pszczoły.

Głóg - sadzonki

Głóg jednoszyjkowy - sadzonki

Sadzonki głodu jednoszyjkowego należy sadzić na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Podłoże ma być przeciętnie wilgotne. Gleba zaś może być zarówno żyzna, jak i przeciętnie zasobna. Podstawowe zastosowanie takiego głogu to żywopłoty, szpalery czy osłony.

Głóg szkarłatny - sadzonki

Głog szkarłatny może być sadzony na słońcu, jak i w miejscach cienistych i półcienistych. Gleba pod głóg szkarłatny może być różna, m.in. gliniasta, piaszczysta, próchniczna. Głóg ten nadaje się do różnego typu ogrodów. Jeśli jest dobrze ukorzeniony, będzie znosił zanieczyszczenia powietrza oraz susze.
Źródło: https://www.podkarpackiesady.pl/pl/c/Glogi/93

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także