Od kilkunastu dni, z różnym natężeniem, rolnicy zbierają to, co posiali. W tym roku już od połowy czerwca zaczęły się tzw. małe żniwa, teraz rusza zbiór rzepaku. Rozmawialiśmy z rolnikami o sytuacji na polach i, niestety, nie mają dobrych wieści. To, co się dzieje, dotknie nas wszystkich.
Jak co roku pierwszy koszony był jęczmień ozimy. Od niego zawsze zaczynają się tzw. małe żniwa. - Jęczmienie ozime w naszej okolicy w większości są już pokoszone. Teraz powoli zaczyna się koszenie rzepaków – mówi Mikołaj Stadnik, rolnik z Jutrzyny. Ta oleista roślina od lat na naszych terenach jest ważną uprawą. Jakie są prognozy na starcie rzepakowych zbiorów? - Z tego, co sam widzę i słyszę od innych rolników, to plony będą słabe. Nie ma wydajności. Złożyły się na to różne czynniki naturalne, zaczynając od problemów ze szkodnikami, na mrozach wiosennych skończywszy. Nie ma mowy o rekordowych plonach. Mało tego, nie są one nawet zadowalające – podkreśla rolnik.
Słaba wydajność to jeden problem, drugi to ceny skupu. Te obecnie kształtują się na poziomie 1900 zł za tonę rzepaku. - Jest to niska cena, bo przy tak małej wydajności praktycznie pokryje jedynie koszty produkcji, nie mówiąc o jakimkolwiek zysku. Przy większej wydajności cena ta byłaby akceptowalna i produkcja byłaby opłacalna – podkreśla Mikołaj Stadnik.
Na terenie Opolszczyzny, gdzie rolnicy z okolic Jutrzyny sprzedają rzepaki, problemów ze skupem nie ma.
Podobnie sytuację na polach ocenia rolnik z drugiego końca naszego powiatu, Tomasz Ossowski z gminy Kondratowice. - Tegoroczne plony, jeśli chodzi o jęczmień, to 4 do 6 ton z hektara. Słaba wydajność jest wynikiem braku wody na początku maja. Koszenie rzepaków na lepszych glebach powinno się zacząć w przyszłym tygodniu. Żniwa pszenicy w tym roku mogą się zacząć nawet o trzy tygodnie wcześniej niż zwykle. Wynika to z upalnej pogody i braku deszczów w odpowiednim czasie – mówi rolnik.
Cały artykuł zamieściliśmy w 25 (1213) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
ciagle źle
zawsze im źle, i zawsze Państwo musi im pomóc. to jedyna grupa zawodowa w kraju, gdzie zawsze Państwo ma im pomagać. narzekanie mają wyssane od pokoleń. a na zimię wakacje Meksyk, Tajlandia, itp za nawozy, które kupują od firm. Każdy to wie. Czemu, żaden z nich nie trzyma zwierząt, bo to wymaga pracy. Daj ogłoszenie, że masz pole do dzierżawy to zaraz będzie 10 w kolecje, a podobno im sie to nie opłaca. Hipokryci.taki głupek milicyjno-wioskowy cześ chcąc mnie obrazić tak naprawdę przyczynił sie do wzrostu mojego dobrego samopoczucia.
tragedia na polach. padał deszcz i zbiory są mokre. zgniją.
tragedia w skupie. klęska urodzaju. ceny skupu są niskie.
tragedia w polsce. mało deszczu i zbiory są małe.
rolnicy apelują. muchy i mszyca obsiadły rośliny.
rolnicy lamentują. posypaliśmy azotoksem rożłiny przeciw owadom a rośliny teraz świecą w nocy.
tragedia na rynku rolnym. zboże jest tańsze w niemczech niż w polsce.
tragedia w rolnictwie. państwo rozdało rolnikom ciągniki za 700 000 zeta każdy ale paliwo każdy rolnik musi kupić sobie sam.
co byś nie zrobił to rolnikowi jest źle . i za 1wszej rp i za sanacji i za prl i teraz. nawet planeta i pogoda nie ma pomysłu jak by tu rolnikowi dogodzić. córka sie okociła i znów trzeba kolejne wille zięciom i wnukom stawiać. trudny jest los rolnika.