Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem
W przypadku wątpliwości prosili o dowód tożsamości i dokładnie go sprawdzali.W przeciwnym razie właściciel może utracić zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Już po raz kolejny Komenda Główna Policji organizuje kampanię edukacyjną pod nazwą „Pozory mylą, dowód nie”. Jej celem jest zapobieganie sięganiu po napoje alkoholowe przez osoby małoletnie, m.in. poprzez propagowanie wśród prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych konieczności sprawdzania dowodów tożsamości.
Szczególnie chodzi o dowody osobiste młodych ludzi kupujących alkohol i zwracanie uwagi na datę urodzenia znajdującą się w okazanym dokumencie. Jak informuje sierż. sztab. Anna Adamowicz z KPP w Strzelinie samo posiadanie dowodu osobistego nie oznacza jeszcze, że mamy do czynienia z osobą pełnoletnią. - Młodzież, która ma 16, 17 lat często wygląda jakby była już pełnoletnia. Obecnie tego typu dokumentami posługuje się również młodzież, która nie ukończyła jeszcze 18 lat. Dlatego tak ważne jest wnikliwe sprawdzanie informacji o dacie urodzenia nabywcy alkoholu.
- Należy pamiętać, że skutki spożywania alkoholu przez młodych ludzi mogą być fatalne nie tylko dla nich samych, ale również przypadkowo napotkanych osób. Właśnie dlatego tak ważne jest włączenie się dorosłych w przeciwdziałanie temu procederowi i piętnowanie zachowań, które się do niego przyczyniają – tłumaczy Adamowicz.
Sprzedawca ma prawo poprosić o dowód
W związku z tym KPP w Strzelinie apeluje do właścicieli, ajentów, dzierżawców i sprzedawców w placówkach handlowo-gastronomicznych. Jak mówi art. 15 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, „Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych: 1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości, 2) osobom do lat 18, 3) na kredyt lub pod zastaw”. W przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub posiadający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.
Adamowicz podkreśla, że kiedy sprzedawca nie jest pewny czy osoba prosząca o alkohol jest pełnoletnia, ma prawo poprosić dowód osobisty, prawo jazdy lub legitymację. Jeśli osoba nie ma przy sobie dowodu tożsamości, należy odmówić sprzedaży, a odmowa powinna być stanowcza.
Odmawiając sprzedaży alkoholu nieletnim, sprzedawca postępuje zgodnie z prawem i nie ryzykuje utraty koncesji i kary grzywny. Ponadto zapobiega negatywnych następstwom spożycia alkoholu przez osoby nieletnie, takim jak ryzyko konfliktu z prawem, akty przemocy czy ryzyko uzależnień, a także daje dowód odpowiedzialności za siebie i innych.
Zastępca oficera prasowego KPP podkreśla, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. – Wszelkie próby złamania tego prawa wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Kara za sprzedaż alkoholu nieletnim obejmuje utratę zezwolenia na sprzedaż alkoholu, grzywnę i przepadek napojów alkoholowych – informuje policjantka.
Dorośli nie powinni być obojętni, wszelkie przypadki sprzedaży alkoholu nieletnim lub nietrzeźwym, spożywania przez osoby nieletnie alkoholu lub sprzedaży nieletnim wyrobów tytoniowych należy zgłaszać pod numery 997 lub 71 78 34 222, lub swojemu dzielnicowemu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem
Tom powiedziała : Brak naszego radnego D.J! Co jest grane?RE: Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem
A gdzie ten gość ze zdjęcia?RE: Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem
Na początek jeśli apel naszej policji ma być poważnie przez społeczeństwo potraktowany,to niech się zacni policjanci wezmą do roboty i zlikwidują sprzedaż alkoholu w miejscach gdzie już dziś odbywa się ona niezgodnie z ustawą( w pobliżu szkół,kościo ła, placu zabaw dla dzieci).Wówczas Wasze apele będą traktowane poważnie, bo aby te nieprawidłowośc i stwierdzić to trzeba wyjść zza biurka i pochodzić po mieście.RE: Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem
"Odmawiając sprzedaży alkoholu nieletnim, sprzedawca postępuje zgodnie z prawem i nie ryzykuje utraty koncesji i kary grzywny."Ale ryzykuje awanturą i zdemolowaniem lub okradzeniem sklepu.Moja znajoma tak miała, odmawiała sprzedaży nieletnim, a później "młodzi gniewni" obrzucali kamieniami jej sklep, a policja tłumaczyła że nic nie można zrobić, że nie było świadków itp.Standard! Przestrzegaj prawa, narażaj swoje cztery litery, a i tak ci nikt nie pomoże, tylko bezwartościowe gadanie mądrali równej maści za biurka w dobrze chronionych budynkach.