Czy przyszłoroczny jarmark odbędzie się w czerwcu?
Podczas ostatniej komisji budżetu, rozwoju gospodarczego i promocji Rady Powiatu Strzelińskiego wicestarosta Aleksander Ziółkowski podkreślił, że środki przeznaczone w budżecie powiatu na zadania z zakresu promocji są niewielkie.
- Udało się, mimo posiadanych skromnych środków, zorganizować wyścig kolarski – zauważył wicestarosta. - W to przedsięwzięcie nie zainwestowaliśmy pieniędzy. Zaangażowaliśmy jedynie naszych pracowników. Z kolei Jarmark Produktu Lokalnego odbył się przy okazji Białego Pikniku i przy jego organizacji skorzystaliśmy ze środków zewnętrznych.
Aleksander Ziółkowski podkreślił, że Jarmark Produktu Lokalnego jest ważną imprezą promocyjną dla powiatu strzelińskiego. Cieszy się sporą frekwencją odwiedzających i zasługuje na kontynuację. Dodał, że rolę edukacyjną i promocyjną pełni w tym roku także program PL13. Na jego realizację przeznaczona jest znacząca ilość środków i wraz z promocją zdrowia promowany jest sam powiat.
Z innych działań na rzecz promocji powiatu wicestarosta wymienił zbiórki krwi oraz sadzenie lasu przez pracowników starostwa i innych jednostek organizacyjnych powiatu.
Radny Mariusz Majewski, powołując się na dyskusje, radnych powiatowych poprzedniej kadencji, zapytał czy zarząd rozważał zmianę terminu Jarmarku Produktu Lokalnego.
- Moim zdaniem, należy to rozważyć – mówił radny Majewski. - Na koniec sierpnia oraz wrzesień przypada swoista kumulacja imprez. Między innymi przez wszystkie gminy powiatu organizowane są dożynki. Odbywa się święto patrona miasta Strzelina. Uważam, że korzystniejszym terminem byłby koniec czerwca, tuż przed sezonem wakacyjnym.
Wicestarosta potwierdził, że przychyla się to tego pomysłu.
Radny Majewski podkreślił również, że brakuje zaangażowania powiatu jako łącznika między gminami. Promocja powinna opierać się na jednym wspólnym planie, współdziałaniu powiatu z gminami w zakresie promocji. Radny podał jako przykład portal internetowy, na którym mogłyby być prezentowane wszystkie atrakcje regionu czy organizację wspólnej imprezy promującej turystycznie obszar powiatu.
Radny Władysław Białkowski powołał się na stowarzyszenie LGD Gromnik, którego zadaniem jest niejako scalanie gmin powiatu. Dodał, że podobne Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” działa bardzo prężnie na rzecz promocji terenów podległych członkowskim samorządom.
- Skoro istnieje już taka jednostka (LGD Gromnik), to powinna być wykorzystana do działań promocyjnych – mówił radny Białkowski.
Radny Majewski zauważył, że powiat powinien się włączyć w działania stowarzyszenia jako jego członek.
Jako przykład z sukcesem funkcjonującego stowarzyszenia radny Aleksander Bek podał Aglomeracją Wrocławską. Gmina Przeworno i Boyów są jej członkami. Trzeba podkreślić, że członkami bardzo zadowolonymi ze współpracy.
Na pytanie radnego Aleksandra Beka, jakie nowe inicjatywy w zakresie promocji planuje starostwo na przyszły rok Marek Warcholiński przyznał, że podstawowym problem są pieniądze, których w budżecie powiatu brak. Dodał, że szansy na zdobycie środków na tego typu cele upatruje w podjęciu działań w ramach Funduszu Norweskiego.
- Zanim sięgniemy po to, po co możemy sięgnąć, sięgajmy po to, co mamy – zauważył radny Bek. - Przedsięwzięcia przy współudziale choćby LGD Gromnik gwarantują środki. Tutaj są pieniądze. Potrzeba jedynie inicjatywy i pomysłów.
Z pytaniem do starosty o ewentualną kontynuację imprezy związanej z wyścigami kolarstwa szosowego zwrócił się radny Tomasz Gracz. Podkreślił, że impreza miała ogólnopolski zasięg i warta jest ponowienia. Marek Warcholiński przyznał, że podejmie taką inicjatywę.
- Rzeczywiście padły deklaracje – przyznał starosta. - Będziemy zainteresowani organizacją podobnej imprezy w przyszłym roku, ale czas zweryfikuje nasze chęci i możliwości.
Aleksander Ziółkowski podkreślił zaangażowanie pracownika biura promocji Piotra Cala w rozwinięcie strony internetowej starostwa oraz profilu urzędu na Facebooku.
- Obie formy cieszą się coraz większą popularnością widoczną w statystykach odwiedzin – przyznał wicestarosta.
Radni wypracowali pięć wniosków, które przedstawili zarządowi powiatu do rozważenia:
1. Przesunięcie terminu Jarmarku Produktu Lokalnego.
2. Uruchomienie portalu informacyjnego o ofertach turystycznych w gminach powiatu.
3. Kwestia członkostwa powiatu w stowarzyszeniach LGD Gromnik i Aglomeracja Wrocławska.
4. Podjęcie działań w zakresie promocji sportu (szczególnie tenisa stołowego lub łucznictwa).
5. Szersza współpraca z organizacjami pozarządowymi.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.