Czy zdążą w Wójcinie?
Istnieje więc szansa, że wkrótce te stwarzające realne niebezpieczeństwo drzewa przestaną niepokoić użytkowników wiązowskich dróg.Spotkanie komisji (27 października) rozpoczęło się od wydania pozytywnej opinii dla projektu uchwały w sprawie ustalenia na 2016 rok wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdów usuniętych z drogi. Stawki w stosunku do roku 2015 pozostały bez zmian lub o kilka złotych zmalały i są zgodne z zarządzeniem Ministerstwa Finansów. Ich wysokość nie wpłynie znacząco na przyszłoroczne dochody powiatu.
Zdzisław Ziąber p.o. dyrektora oraz Paweł Gutowski specjalista ds. inwestycji w PZD w Strzelinie, przedstawili radnym raport o realizacji remontów na drogach powiatowych. Zakończone zostały remonty dróg, przy których zastosowano metodę układania masy asfaltowej na gorąco.
- W tym roku na ten cel mieliśmy przeznaczone 790 ton. Całość wykorzystaliśmy – informował Zdzisław Ziąber. - Niestety, nie udało się przeprowadzić wszystkich remontów, na których nam zależało. Tym bardziej, że na niektórych odcinkach musieliśmy pojawiać się dwu lub nawet trzykrotnie.
PZD rozstrzygnął przetarg na zakup 30 ton masy asfaltowej do układania na zimno. Ziąber stwierdził, że taka jej ilość powinna zabezpieczyć niezrealizowane remonty oraz ewentualne ubytki pojawiające się na drogach późną jesienią lub wczesną wiosną, a nawet w okresie zimowym.
W Prusach zakończono, a w Kondratowicach rozpoczęto remont chodnika. Obie inwestycje odbywają się przy współudziale gminy Kondratowice.
- Aktualnie, przy sprzyjających warunkach pogodowych, wykaszamy przeciwskarpy i skarpy, by uchronić się przed odrostami, które powstają po wycince krzaków – podkreślił Ziąber. - Natomiast sami nie jesteśmy w stanie udźwignąć ciężaru finansowego związanego z wycinką wszystkich drzew, o które wnioskują gminy powiatu strzelińskiego. Wycinka jednej topoli to koszt około 1000zł. Istnieje jednak możliwość zawarcia porozumienia z osobą chętną do współpracy, której przekażemy prawo do wycinki.
Wystarczy napisać pismo z prośbą o zawarcie takiego porozumienia do PZD. Samą decyzję wydaje gmina na podstawie oględzin. Zwykle takie przydrożne, niebezpieczne drzewa nie wymagają specjalnych zezwoleń do usunięcia.
- Wiem, że w innych powiatach odsprzedawane są prawa do takich drzew w zamian za masę – poinformował radny Władysław Białkowski. - Są firmy, które się tym trudnią. Wycinają drzewa i jeszcze za to płacą.
Do końca października wykonawca powinien skończyć remont mostu w Wójcinie.
- Powinniśmy zdążyć z czynnościami odbiorczymi – stwierdził Paweł Gutowski.
Jednak już podczas wizji lokalnej (było to wyjazdowe posiedzenie komisji) wielu radnych miało wątpliwości. Most już stoi, ale, jak zauważyli radni, prac związanych z wykończeniem jeszcze sporo.
Członkowie komisji skontrolowali także stan dróg w powiecie.
Pozytywnie wypowiadali się na temat wyremontowanego odcinka drogi powiatowej nr 30/51d w kierunku Opatowic.
Odwiedzili także drogi powiatowe prowadzące do Zielenic oraz Gułowa, na remont których powiat wspólnie z gminami stara się pozyskać środki w ramach tzw. schetynówek.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Czy zdążą w Wójcinie?
Tak zbliża się zima ,każdy powód jest dobry do wycinki drzew a może lepiej wcześniej pomyśleć i nasadzać drzewa o mocnej budowie .