ZNAJDŹ NA STRONIE

Treść zmian w ewidencji gruntów jest do wglądu zarówno w starostwie, jak i w poszczególnych gminWójt Jarosław Taranek podczas minionej sesji Rady Gminy Przeworno apelował do mieszkańców o zgłaszanie uwag do zmian w ewidencji gruntów i budynków. Starosta potwierdza, że urząd czeka na uwagi od właścicieli nieruchomości.
Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Strzelinie Natalia Wolniewicz-Chłopaś informuje, iż wykonanie modernizacji ewidencji gruntów i budynków zostało zlecone i sfinansowane przez Głównego Geodetę Kraju. Cel to stworzenie kompletnej bazy danych ewidencyjnych dostosowanych do wymagań określonych w rozporządzeniu. W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego zadanie powierzone zostało firmie ProGIS.
- Zmiany dokonane w bazie ewidencji gruntów dotyczą powierzchni działek oraz sposobu użytkowania – sprecyzowała naczelnik. - Zmiany danych ewidencyjnych, które będą miały wpływ na wymiar podatku, czyli weryfikację sposobu użytkowania, przeprowadzono w oparciu o dokumentację znajdującą się w powiatowym zasobie geodezyjnym, obecne zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego, wydane pozwolenia na budowę, informację o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej lub fakt prowadzenia gospodarstwa rolnego.
Natalia Wolniewicz-Chłopaś wyjaśniła, że od lat 50. do dziś zmieniły się metody i instrumenty pomiarowe, układy odniesienia, podział administracyjny kraju oraz przede wszystkim przepisy a modernizacja została przeprowadzona w celu uzupełnienia bazy danych ewidencyjnych i utworzenia pełnego zakresu zbiorów danych ewidencyjnych i modyfikacji istniejących danych do wymagań określonych w rozporządzeniu.
- Kiedyś powierzchnie gruntów mierzono krokiewką z dokładnością do 1 ara – powiedział starosta Marek Warcholiński. - Obecnie metody pomiarowe są zdecydowanie bardziej precyzyjnie.
Naczelnik podkreśliła, że granice zostały ustalone na podstawie dokumentów, które stanowią powiatowy zasób geodezyjny i kartograficzny, uzupełniony o pomiary w terenie lub na podstawie ortofotomapy. Zmienił się sposób obliczania powierzchni w zakresie dokładności powierzchni działek (przejście z arów na m2) oraz wspominany sposób użytkowania.
- Już na etapie określania warunków wykonania zadania, a także w trakcie jego realizacji, geodeci zgłaszali uwagi – przyznał starosta - Okazały się one zasadne. Na bazie doświadczeń sąsiednich powiatów spodziewaliśmy się problemów. Jesteśmy stroną pośredniczącą pomiędzy mieszkańcami a wykonującą modernizację firmą i przyjmujemy zgłoszenia niezgodności od właścicieli nieruchomości. Na wprowadzone zmiany nie mieliśmy wpływu. Modernizacja została wykonana zgodnie z warunkami opisanymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i pozostaje nam możliwość wyjaśnienia rozbieżności.
Naczelnik podkreśliła, że właściciele działek zostali powiadomieni o przeprowadzanej modernizacji zgodnie z regulacją prawną w tym zakresie (za pośrednictwem Poczty Polskiej, stron BIP oraz tablic ogłoszeń gmin i starostwa), mieli możliwość uczestniczenia w poszczególnych czynnościach i mogli na każdym etapie prac zgłaszać swoje uwagi. Dodała, że byli powiadamiani trzykrotnie: przy ustaleniu przebiegu granic, przy klasyfikacji gruntów i przy wyłożeniu projektu operatu opisowo-kartograficznego (12-31.10.2015 w budynku starostwa).
- Gdyby na tym etapie prac zainteresowanie stron było większe, gdyby właściciele działek zapoznali się ze zmianami, które zostaną wprowadzone i odnieśli się do nich, obecnie wiele zapytań okazałoby się bezprzedmiotowymi – przyznała naczelnik. - Uwagi właścicieli będą jednak rozpatrywane bez względu na czas, w którym zostaną złożone. Wnioski złożone do 4 lutego 2016 roku będą traktowane jako zarzuty do modernizacji i odpowiedź na nie przyjmie formę decyzji administracyjnej, od której można się odwołać. Wnioski złożone później również będą rozpatrywane. Odpowiedź na nie przyjmie jednak formy urzędowego pisma.
Natalia Wolniewicz-Chłopaś uzupełniła, że zawiadomienia o zmianach w ewidencji gruntów i budynków będą rozsyłane w bieżącym tygodniu (18-22.01.2016r.). Treść dokonanych zmian jest do wglądu zarówno w siedzibie starostwa, jak i w siedzibach poszczególnych gmin, gdyż jest to ta sama baza danych. Uwagi można składać osobiście w starostwie lub listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także