Uwaga, przedsiębiorcy, nowe zasady!
O wyjaśnienie istoty wprowadzonych przez ustawodawcę nowelizacji poprosiliśmy Sebastiana Bacha, skarbnika gminy Borów. Nowe przepisy w istotny sposób zmieniają zasady naliczania podatku od nieruchomości w stosunku do przedsiębiorców. Jak to wyglądało jeszcze w ubiegłym roku, a jak jest teraz?
- Do końca 2015 roku, jeżeli budynek lub jego część nie mogły być wykorzystywane przez przedsiębiorcę do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych, podlegały opodatkowaniu według tzw. stawek pozostałych, a więc dużo niższych niż stawki dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z uwagi na brak legalnej definicji pojęcia względów technicznych wielu podatników „wykorzystywało” niedoskonałość przepisów prawa i decydowało się na stosowanie do swoich budynków niższych stawek podatkowych z uwagi na rzekomy zły stan techniczny przedmiotu opodatkowania, co niejednokrotnie wcale nie odpowiadało stanowi faktycznemu. 1 stycznia 2016 roku weszła jednak w życie długo oczekiwana przez organy podatkowe zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Według nowych przepisów, przedsiębiorca będzie mógł zastosować stawki pozostałe tylko do budynków, budowli lub ich części, w odniesieniu do których została wydana decyzja ostateczna organu nadzoru budowlanego, o której mowa w art. 67 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, nakazująca rozbiórkę obiektu budowlanego, który nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia, jeżeli taka jest możliwa. Zmiana przepisów prawa jest zatem korzystna dla organów podatkowych. Nowe przepisy nie pozostawiają więc miejsca na tzw. uznaniową, deklaratywną ocenę stanu technicznego budynków lub ich części przez przedsiębiorcę, żeby następnie na tej podstawie ubiegać się o obniżenie podatku od nieruchomości. Decyzja nadzoru budowlanego rozstrzyga czy nieruchomość nadaje się do prowadzenia działalności gospodarczej, czy nie? Wspomniany wyżej przepis art. 67 ust. 1 prawa budowlanego mówi: „ Jeżeli nieużytkowany lub niewykończony obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia, właściwy organ wydaje decyzję nakazującą właścicielowi lub zarządcy rozbiórkę tego obiektu i uporządkowanie terenu oraz określającą terminy przystąpienia do tych robót i ich zakończenia”.
Przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie premiuje przedsiębiorców rzetelnie płacących podatek od nieruchomości. Oni po prostu płacili i będą płacić podatek w wysokości wynikającej z uchwał lokalnych samorządów.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.