W Dobroszowie zginął las, w Karnkowie pół stawu
- Śpieszcie do starostwa! - wzywa wójt.19 stycznia w GOK w Przewornie wójt Jarosław Taranek, wspólnie z sołtysem Ludwikiem Hrycakiem, zorganizował spotkanie z mieszkańcami. Dotyczyło ono bardzo ważnej sprawy - zmian w ewidencji gruntów, do jakich doszło podczas jej uaktualnienia.
- Poczynione zmiany dotyczą praktycznie wszystkich mieszkańców naszej gminy – wójt zwrócił się do licznie przybyłych mieszkańców Przeworna. - Dotyczą zmiany powierzchni gruntów rolnych oraz klasyfikacji budynków. Dla państwa istotne jest, jaki zapłacicie podatek. Zmiany, które starosta wprowadzi do ewidencji gruntów, zostaną jednocześnie automatycznie uaktualnione w systemie naliczania podatków przez gminę. Uchwałą rady gminy wysokość podatku nie zmieniła się, spadła natomiast, określana przez GUS, cena za kwintal żyta. Gdyby więc nie było modernizacji ewidencji gruntów, zapłacilibyście państwo niższy podatek niż w ubiegłym roku. Starosta zrobił jednak modernizację.
Wójt wyjaśnił, że ewidencja dzieli mieszkańców na dwie grupy. Pierwsza to rolnicy posiadający powyżej 1 ha ziemi, drugą stanowią właściciele posiadający mniej niż 1 ha. Ci drudzy teren pod budynkiem powinni mieć określony jako teren mieszkalny.
- Nie zawsze tak było – podkreślił wójt. - Wiele z nich niewłaściwie zakwalifikowano jako teren rolniczy. Po zmianie na teren mieszkalny podatek wzrośnie o kilkaset procent.
Informacja wywołała poruszenie wśród zebranych na sali. Wójt potwierdził, że tak jednak być powinno. Uzupełnił, że podobna sytuacja dotyczy mieszkańców posiadających powyżej 1 ha ziemi.
- W wielu przypadkach tym właścicielom również przekwalifikowano grunt na teren mieszkalny – zwrócił uwagę Taranek. - Mało tego, bardzo często część działki została okrojona.
Wójt podał przykłady osób, których jednolite działki w wyniku modernizacji zostały podzielone na części: budowlane i rolne, co oczywiście przekłada się na większy podatek. Niektórzy zostali właścicielami nowych działek, a przestali być właścicielami tych, które były w ich posiadaniu do tej pory. Padały konkretne przykłady.
- Altana czy stodoła, nietrwale związane z podłożem, nie są budynkiem – informował wójt. - A pojawiają się sytuacje, w których podobne obiekty jako takie zakwalifikowano.
Taranek dodał, że mieszkańcy powinni być na swoich działkach, gdy geodeci z Giżycka dokonywali pomiarów.
- Pomiary zrobili tak, że np. działka, która miała 1 ha, ma teraz 85 arów. Inna, która miała 5 ha, teraz ma 5,3 ha. W październiku w Jegłowej wydzieliliśmy na terenie gminnym 5 10-arowych działek budowlanych na sprzedaż. W wyniku modernizacji żadna z nich nie ma 10 arów. Mają po 9,7 lub 9,8 ara. A zgodnie z obowiązującym prawem, działek poniżej 10 arów sprzedać nie możemy. Pieniądze na geodezyjny podział okazują się więc wyrzucone w błoto. W Dobroszowie komuś zginął las. W Karnkowie ktoś sprawdził i nie ma pół stawu. Takie są sytuacje. Tak wykonano pomiary. Zmiany są naprawdę duże.
Jedna z mieszkanek przyznała, że nie zgodziła się ze zmianami, które po pomiarach przedstawili jej pracownicy firmy dokonującej modernizacji. Jednak pomimo jej sprzeciwu, zmiany na działkach zostały wprowadzone.
Wójt zaapelował do mieszkańców o sprawdzenie zmian i złożenie ewentualnych zarzutów do przeprowadzonej modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Przypomniał, żeby zrobić to do 4 lutego.
- Po tym terminie zgłaszanie uwag to dodatkowe koszty - podkreślił Taranek. - Trzeba będzie bowiem skorzystać z usług geodety, który zamierzy teren.
Wójt przekazał mieszkańcom specjalnie przygotowane druki do odwołania się od zmian w ewidencji (dostępne również na stronie internetowej gminy). Składać należy je w siedzibie starostwa w Strzelinie w pokoju 206, najlepiej w dwóch egzemplarzach (jeden wypada zachować dla siebie).
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: W Dobroszowie zginął las, w Karnkowie pół stawu
osoba posiadająca poniżej 1 ha też może płacić podatek rolny tylko o większej stawce ((5q żyta)Prawo wójta tak powinno być?
Rolnik posiadający powyżej 1 ha ziemi płaci podatek rolny gdy w ewidencji jest oznaczony grunt symbolem np:RIII a.